Neišvengiamai artėja maudynių jūroje ar ežeruose sezonas. Ir kai nersite į vilnis, savo maudymosi aksesuarų (seksualių glaudžių bei auksinio kryželio) rinkinį papildę laikrodžiu, ant kurio greičiausiai puikuojasi stebuklingi žodžiai “water resistant” (angl. –“atsparumas vandeniui”) arba “water proof” (angl. – “hermetiškas”), kaip ir reikšmingas užrašas “10 metrų”, tarsi nurodantis, iki kokio gylio galite panerti, nenustebkite, jei laikrodis staiga ims ir suges.

Pasak laikrodžių parduotuvių tinklo „Šveicarija” serviso centro meistrų, vienas iš pačių „populiariausių” gedimų šiltuoju metų laiku (maudynių sezonu) – tai „prigėrę” ar aprasoję laikrodžiai. Kaip paprastai, dauguma serviso centro klientų nustemba išvis išgirdę, kad laikrodžiams, kaip ir automobiliams, būtinas kasmetinis servisas. Jei ruošiatės su savo “atspariu vandeniui” laikrodžiu maudytis ar nardyti, rekomenduotina tikrinti jo hermetiškumą kiekvieną pavasarį. Rizikuojantiems pasekmės gali būti finansiškai skaudžios, ypač jeigu rūdys pažeis laikrodžio mechanizmą. Nors nardymui skirtus laikrodžius įsigiję žmonės manosi žiną jų galimybes ir priežiūros reikalavimus, tačiau apie laikrodžių laidumą vandeniui informacijos niekada nebūna per mažai, nes, kaip sako „Šveicarijos” laikrodžių serviso centro meistras Gediminas: „iš dešimties pas mus su aprasojusiu laikrodžiu apsilankusių žmonių aštuoni būna įsitikinę, kad ant užpakalinio laikrodžio dangtelio esantis užrašas „water resistant” arba „water proof” leidžia su šiuo laikrodžiu nerti į vandenį”. “JOKIU BŪDU NE!!!” – kategoriškai purto galvas meistrai.

Ieškantys laikrodžio, tinkančio nardymui ar bent jau plaukymui baseine, be abejo, renkasi tik iš tų, ant kurių užrašyta “water resistant” bei metrų skaičius, tarsi žyminčius iki kokio gylio galima nerti, tikintis, kad laikrodis nepraleis vandens. „Kiekvienas ‘atsparus vandeniui’ laikrodis turi instrukciją, kurioje būna aprašytos visos jo galimybės, bet dauguma pirkėjų skaito jas neatidžiai”, – pasakoja “Šveicarija” laikrodžių parduotuvių direktorius Aidas Gužauskas, – „Nors Lietuvoje pastebimai gerėja laikrodžių nešiojimo kultūra, bet, artėjant vasarai, labai aktualu dar kartą visiems pasiaiškinti ant laikrodžių dedamą laidumo vandeniui simboliką. Svarbu atkreipti dėmesį į faktą, kad žymėjimas metrais – tik sutartinis ženklas, bet tai tikrai nereiškia, kad iki tokio gylio galima nerti”.

KĄ REIKIA ŽINOTI APIE LAIKRODŽIŲ ATSPARUMĄ VANDENIUI

Pasak p.A.Gužausko, “visų pirma, kalbant iš esmės, gamtoje nėra tokio tūrio, kuris būtų absoliučiai hermetiškas ir nepralaidus jokiems skysčiams. Netgi povandeniniai laivai nėra absoliučiai hermetiški. Dideliame ir nuolatiniame slėgyje bet kuris hermetiškas objektas pradeda praleisti jį supančius skysčius. Tačiau, net jei ir neįmanoma pasiekti absoliutaus hermetiškumo, bet kurį laikrodžio korpusą galima padaryti ganėtinai atspariu vandeniui”.

Gaminant “atsparius vandeniui” laikrodžius, testuojami ne tik jų korpusai, mechanizmų izoliacija ar stiklų hermetizacija, bet ir prisukimo karūnėlės apsauga. Kad ir kaip beskambėtų keistai, tačiau efektyviausiai laikrodžio atsparumas vandeniui arba jo hermetiškumas iš esmės yra patikrinami be vandens. Dažniausiai laikrodžiai tikrinami “suspausto oro testu”, visuotinai pripažintu Šveicarijos laikrodžių pramonės sertifikavimui tinkamu metodu – tiriamasis laikrodis įdedamas į barokamerą, kurioje palaipsniui didinamas slėgis ir ypatingo jautrumo prietaisais yra matuojamas oro patekimas į laikrodžio vidų. Slėgio didėjimas barokameros viduje turi būti proporcingas oro srautui, patenkančiam į laikrodžio korpusą. Bet kuris laikrodis yra laikomas atspariu vandeniui, jei esant dviejų atmosferų oro slėgiui, į jo korpusą patenka ne didesnis kaip 0,05 gramo per minutę greičio oro srautas. Tai yra, be abejo, neįtikėtinai maži kiekiai, tačiau jie visada akivaizdžiai primena, kad absoliučiai hermetišku laikrodžių korpusų kol kas nėra sukurta.

Iš viso, laikrodžių atsparumas vandeniui yra sertifikuojamas keturiais būdais, priklausomai nuo kompanijos tradicijų:

NEGILAUS VANDENS TESTAS – Laikrodis panardinamas į 10 cm gylį. Jei per 10 minučių į jo korpusą nepatenka vandens, tada laikrodis sertifikuojamas kaip pakankamai atsparus, “kad su juo būtų galima plauti rankas” (10 metrų). Jei į jo korpusą nepatenka vanduo ir per valandą, jis sertifikuojamas kaip ‘atsparus vandeniui’ – ‘water resistant’” – su juo taip pat galima būti lauke per lietų ir 10 metrų nuo vandens.

SUSPAUSTO VANDENS TESTAS – Laikrodis įdedamas į indą su vandeniu. Vanduo slėgiamas, taip imituojant didėjantį gylį. Jei laikrodžio korpusas išlaiko dvi minutes trunkantį 3 atmosferų slėgį, jis sertifikuojamas “30 metrų gyliui” – su juo galima trumpam pakliūti į vandens aplinką, bet jokiu būdu nesimaudyti. Jei atlaiko 5 atmosferų slėgį, sertifikuojamas “50 metrų” – jo vis dar negalima segėti maudantis.

SUSPAUSTO ORO TESTAS – Laikrodis patalpinimamas į barokamerą. Didinant slėgį, fiksuojamas oro patekimas į korpuso vidų. Jei laikrodžio korpusas atlaiko keturias minutes trunkantį trijų atmosferų slėgį, jis sertifikuojamas “30 metrų gyliui”, jei atlaiko 10 minučių trunkantį 10 atmosferų slėgį, sertifikuojamas “100 metrų”, su pastaruoju laikrodžiu galima maudytis ir jei laikrodis turi užsukamą karūnėlę negiliai nardyti .

KONDENSACIJOS TESTAS – pats sudėtingiausias. Laikrodis patalpinamas į specialų indą, kuriame oro temperatūra per 15 minučių pakeliama iki 45 laipsnių. Jei stiklas neaprasoja, laikrodis sertifikuojamas kaip “hermetiškas”, ant dangtelio žymima “200 m” – jį segint galima nardyti ir su akvalangu.

Taigi, metrai nereiškia gylio – jie reiškia tiesiog aplinką, kurioje laikrodis yra sertifikuotas kaip nepraleidžiantis vandens – plaunantis rankas, būnant lietuje, plaukiojant baseine, nardant negiliuose gyliuose, leidžiantis į gelmes. Kadaise metrų parametrai išvis buvo sukurti tik skaičiuojant optimalų atstumą, per kurį laikrodžio savininkas galėjo priartėti prie miesto fontano, nebijodamas, kad jo brangenybė sušlaps.

REKOMENDUOJAMA:

1. Turint klausimų ar laikrodžiui sugedus, kreiptis tik į oficialų, gamintojo nurodytą bei sertifikuotą servisą;
2. Atidarius korpusą, pavyzdžiui, baterijoms pakeisti, paprašykite meistro patikrinti, ar korpusas, karūnėlė ir stiklas yra hermetiški;
3. Jei ruošiatės su laikrodžiu plaukioti, būtina pasitikrinti pas meistrą, ar nepažeistas korpusas;
4. Staigus temperatūros pasikeitimas gali pakeisti laikrodžio korpuso būseną – iš Lietuvos atvykus į Egiptą, jis gali susitraukti arba išsiplėsti. Tokiu atveju prasideda kondensacijos procesas. Jei jis staigiai nepraeina, aišku, kad laikrodis nebėra hermetiškas.
5. Laikrodį plauti rekomenduojama su vandeniu ir muilu, ir tai neturėtų pažeisti laikrodžio hermetiškumo. Naudokite minkštą audinio gabaliuką, arba dantų šepetėlį, šiltą vandenį ir muilą, ir gerai nuplaukite.

KAIP DAR EFEKTYVIAU SUGADINTI LAIKRODĮ

Be maudynių su tam nepritaikytu laikrodžiu yra ir dar 10 garantuotų būdų, kaip jį sugadinti. Visi puikiai žinome, kaip sunku išlaikyti nepriekaištingą rankinio laikrodžio būklę, ypač jį nešiojant kiekvieną dieną. Tačiau sugadinti savo laikrodį yra ne tik kad lengva, o tiesiog ypač lengva. Tiesiog reikia panaudoti šiuos patikimus būdus (ir, beje, visai ne barbariškus):

1. NUEITI SU LAIKRODŽIU Į SAUNĄ

Sauna labai naudinga žmogui, tačiau tik ne jo laikrodžiui. Kylant aplinkos temperatūrai, medžiagos, iš kurių pagamintas laikrodžio korpusas (plienas, stiklas, guminės ir plastmasinės dalys) plečiasi skirtingais greičiais ir būdais. Ir net jeigu Jūsų laikrodis atlaikė pasinėrimą į giliausias gelmes, tai po apsilankymo saunoje, jis pradės bijoti net paprasčiausio rankų plovimo…

2. UŽVEDINĖTI LAIKRODĮ KAS 15 MINUČIŲ

Nepaisant mažo dydžio, laikrodžio užvedimo spyruoklė yra ganėtinai galinga ir sudaro kitiems laikrodžio mechanizmams didelį apkrovimą. Jei spyruoklė nuolat bus prisukta iki maksimumo, apkrovos pasidarys ypač didelės, todėl laikrodžio detalės greičiau dėvėsis ir išeis iš rikiuotės.

3. NEUŽVEDINĖTI LAIKRODŽIO VISUS METUS

Mechanizme esantys bet nejudantys tepiamieji skysčiai tirštėja ir polimerizuojasi. Laikrodis eis, bet tikslumą teks pamiršti.

4. NUVALYTI LAIKRODĮ ODEKOLONU

Plastikiniai stiklai, naudojami hermetinių sportinių laikrodžių gamybai, bijo spirito kaip ugnies. Su parfumeriniais gaminiais nedraugauja ir kaučiukas bei auksas. Odekolonas ar kiti kvepalai ant jų palieka dėmes ir įbrėžimus. Ne ką malonesnis laikrodžiui ir prisilietimas prie kai kurių kremų.

5. NENUSISEGUS LAIKRODŽIO ŽAISTI JUDRIUOSIUS ŽAIDIMUS AR BOKSUOTIS

Net jeigu Jūsų laikrodis yra atsparus smūgiams… Viskam yra riba – atsparumas smūgiams iš tikrųjų yra faktas, kad laikrodžio viduje yra įmontuotas specialus amortizatorius, palaikantis ašies balansą nedidelių sukrėtimų atveju. Laikrodžių mėtymas iš devintojo aukšto ar pakišimas po automobilių ratais yra viso labo reklaminiai triukai.

6. PAVIBRUOTI LAIKRODĮ

Nestipri, bet nuolatinė vibracija kenkia laikrodžiui ne ką mažiau nei stiprus smūgis. Laikrodžiai negali pakęsti, jei jų šeiminkas visą dieną važinėja automobiliu su nesubalansuotomis padangomis, dirba pneumatiniu plaktuku arba pernelyg mėgaujasi suaugusiųjų žaisliukais…

7. PERVEDINĖTI LAIKĄ VIDURNAKTĮ

Tai taikoma laikrodžiams su kalendoriais. Kaip paprastai, laikrodis keičia datą tarp 18 ir 3 valandos. Jei tuo laiko tarpu pradėsite sukinėti laikrodžio strėlytes, jo kalendorinis mechanizmas bus greičiausiai sugadintas, o, priklausomai nuo konstrukcijos, gali sugesti ir kitos mechanizmo detalės. Taigi, vidurnakčiu geriau paieškokite malonesnio užsiėmimo…

8. LABAI GREITAI SUKINĖTI LAIKRODŽIO STRĖLYTES, PERSUKANT LAIKĄ

Greitai sukinėjant laikrodžio galvutę, ant daugelio jo vidinio mechanizmo detalių susidaro didelis apkrovimas. Kai kuriuose kvarciniuose laikrodžiuose, persukant laiką, veikia visos sukimosi mechanizmo detalės. Esant dideliam apkrovimui, žingsninio variklio rotorius pradeda suktis – laikrodžio mąstais – beprotišku greičiu, ir išcentrinė jėga gali jį sudraskyti į gabalėlius.

9. PALAIKYTI LAIKRODĮ PRIE MONITORIAUS ARBA AKUSTINĖS SISTEMOS

Nors šiuolaikinių laikrodžių gamybai naudojamos mažai įsimagnetinančios medžiagos, tačiau kineskopo ar dinaminio garsiakalbio sukurtas magnetinis laukas, nėra jiems geriausias draugas, ypač mechaniniams.

10. BRUTALIAI RENGTIS

Šiurkščių medžiagų audiniai (ypač, jei dar nešiojate milinę) – puikūs abrazyvai. Taigi nenustebkite, jei po pusės metų ant Jūsų laikrodžio korpuso atsiras nusitrynimai, kuriuos panaikinti bus sunku ir ganėtinai brangu.

(Modifikuotas straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)