Garbingas laikrodžių kompanijas įprasta laikyti mažiausiai vieno šimto metų senumo įmonėmis. Kiekviena firma didžiuojasi savo pradininkais ir išradimais, nurodžiusiais kryptį kitiems gamintojams, bei iškilmingai, kaip masonai, perduoda savo gamybos paslaptis iš kartos į kartą. Jaunomis kompanijomis, kaip paprastai, yra laikomos arba japonų bei korėjiečių firmos, gaminantis serijinius pigius kvarcinius laikrodžius.

Tačiau rinkoje egzistuoja ir garbinių šveicariškų laikrodžių kompanijų, kurios yra jaunesnės netgi už šio žurnalo skaitytojus. Negana to, tų kompanijų laikrodžiai savo konstrukcijos patobulinimais, prabanga ir apdailos ypatybėmis niekuo nenusileidžia ir senosioms kompanijoms. Kai kurie iš tų laikrodžių taip pat kainuoja tiek, kiek nėra dar užsidirbęs dažnas šio žurnalo skaitytojas per visą savo gyvenimą, o kai kurių tokių laikrodžių sukūrėjai (nors kompanijų pavadinimas ir dvelkia XVII amžiumi) yra dar gyvi, ir netgi ganėtinai jauni. Pavyzdžiui, “Franck Muller” yra laikomi 20-ies pasaulio prabangiausių laikrodžių gamintojų šeimos nariu, nors kompanijai – dar tik 15 metų (pats įkūrėjas gimęs tik 1958 metais).

Tai – tokie pavadinimai, kaip “de Grisogono”, “Allein Silberstein”, “blu”, “Charriol”, “Corum”, “Rado” ir “Raymond Weil”. Lietuvoje oficialiai kol kas prekiaujama tik dviem pastaraisiais (laikrodžių parduotuvės „Ženeva”).

de Grisogono – Kompanijos įkūrėjas italas Fawazas Gruosi daugiau kaip 20 metų buvo sėkmingas juvelyras, tačiau 1995 metais persimetė gaminti laikrodžius. Kas privertė sėkmingą juvelyrą, prabangių dirbinių gamintoją, atsisakyti nepriekaištingai perprasto verslo ir įžengti į naują sritį, turinčią savo šimtmetines tradicijas puoselėjančius lyderius? Atsakymas į šį klausimą iki šiol gaubiamas paslapties. Į laikrodžių gamybą persiorientavusiam Fawazui Gruozi iš karto pavyko nustebinti laikrodžių pirkėjus unikaliu sudėtingu „Instrumento No. Uno“ modeliu, tačiau Europos rinka, niekada nepasižymėjusi svetingumu konkurentams, priėmė naują gamintoją su atsargumu, nors naujas modelis buvo vertas išties maksimalaus įvertinimo. Profesionalų šaltumas privertė Fawazą Gruozi pačiam užsiimti modelio rėmimu bei paspartinti kito modelio – „Instrumento Doppio“ – gamybą. Du patogūs chronografų indikatoriai, esantys priekinėje apverčiamo korpuso pusėje ir antra laiko juosta kitoje korpuso pusėje pateisino modelio pavadinimą „dvigubas instrumentas“. Naujausias „de Grisogono” gaminys – „Instrumento Doppio Tre“, kurį iš esmės sudaro trys laikrodžiai: priekinę korpuso dalį sudaro dviejų laiko juostų ciferblatai, o kitą korpuso dalį – trys ryškūs ciferblatai. Prabangūs „de Grisogono“ gaminiai, pagaminti iš baltojo bei raudonojo aukso, puošti deimantais, kainuoja nuo 10900 iki 82120 dolerių.

Allein Silberstein – Antrojo tūkstantmečio pabaiga tapo svarbiu periodu prancūzų architekto – dizainerio Alleino Silbersteino veikloje. Per pirmuosius 10 gamybos metų šie laikrodžiai užsitarnavo gerą vardą aukštojo laikrodžių meno žinovų tarpe. Alleinas Silbersteinas įnešė naują požiūrį į tradicišką rodyklių pasaulį, apjungdamas dažnai neįtikinėtinai iššaukiantį dizainą su techniškai nepriekaištinga mechanika. Be to, remdamasis senais rinkos įstatymais, šis dizaineris gamina savo produkciją labai nedideliais kiekiais. Visi laikrodžio elementai – mygtukai, prisukamieji varžteliai, rodyklės, korpusai – pasižymi ypatingu spalvų ir dizaino deriniu. Be to, visi mechanizmai, naudojami šių laikrodžių gamyboje, yra kruopščiai atrenkami ir tikrinami. Šio dizainerio laikrodžių kaina svyruoja nuo 6000 iki 74900 dolerių.

blu – Iš tikrųjų pilnas šios markės pavadinimas yra „blu – source du temps“, kas išvertus reiškia „blu – laiko šaltinis“. Šveicaras Bernaras Ledereris, „blu“ įkūrėjas, sukūrė sau gerą vardą per 20 laikrodžių gamybos metų. Visi Bernaro Lendererio kūriniai išsiskiria originaliomis koncepcijomis ir nuteikia jų savininkus filosofiniam laiko interpretavimui. Šią idėją sėkmingai atspindi „blu Planet“ modeliai: šie laikrodžiai turi pastoviai besisukantį minučių ciferblatą, kuris išreiškia gamintojo mintį, jog „dėmesio centre yra ne laikas, o mes patys“. „blu“ laikrodžių kaina kinta nuo 3400 iki 19400 dolerių (pagamintų iš baltojo aukso, safyrų bei papuoštų juodaisiais deimantais).

Charriol – Nors “Charriol” laikrodžiams dar tik 30 metų, jų vardas yra gerai žinomas visame pasaulyje. Populiariausia šių laikrodžių linija, “Columbus”, išsiskirianti neįprastu ekstravagantiškumu, ilgą laiką turėjo tik stačiakampę formą, tačiau neseniai Ženevoje buvo pristatytas naujas apvalus Columbus modelis – „Columbus Ronde“, papuoštas brangakmeniais. Šie laikrodžiai kainuoja nuo 1045 iki 12270 dolerių.

Franck Muller – Frankas Miuleris – pastoviai besitobulinantis žinomas sudėtingų laikrodžių dizaineris. Kiekviena nauja dizainerio kolekcija išsiskiria idėjų originalumu, be to, savo techniniu lygiu „Franck Muller“ sėkmingai konkuruoja su senais žinomais laikrodžių gamintojais. Pirkėjams šie laikrodžiai įsimena kaip respektabilumo, elegancijos ir daugybės sudėtingų funkcijų įsikūnijimu. Frankas Miuleris stengiasi kasmet nustebinti laikrodžių meno žinovus kuo nors neįprastu: aistra, tikslumas ir neįtikėtini gabumai – štai trys savybės, leidžiančios dizaineriui kurti unikalius laikrodžių modelius. „Franck Muller“ kūriniai, gaminami iš geltonojo, rožinio, baltojo aukso ir platinos, kainuoja nuo 11500 iki 43000 dolerių.

Corum – “Corum” laikrodžiai turbūt yra patys seniausi iš šios “jaunųjų prabangos laikrodžių” šeimos – jų gamyba prasidėjo 1955 metais, kai laikrodžių dizaineris G. Rje ir jo sūnėnas R. Banvaras nutarė kurti kokybiškus, originalius ir kvalifikuotus laikrodžius. „Corum“ konstruktoriai demonstruoja savo kompetenciją įvairiais dizaino išradimais, suteikiančiais laikrodžiams išskirtinumo. Laikrodžių žinovus ir mėgėjus stebina tokios laikrodžių gamybos aukštumos, kaip, pavyzdžiui, minutinis repetyras. Naujosios „Corum“ kolekcijos („Bubble“, „Trapeze“) išsiskiria savo originalumu ir netikėtais sprendimais: vingiuotas korpusas, safyro stiklas, primenantis padidinamąjį stiklą bei laikrodis su ciferblate pavaizduotu pasaulio žemėlapiu, rodantis skirtingų laiko juostų valandas. Sunku neatkreipti dėmesį į trapecijos formos prie riešo priglundantį laikrodį „Trapeze“ užsisegusį vyrą. Šie laikrodžių dizainerių kūriniai kainuoja nuo 2000 iki 5220 dolerių.

Raymond Weil – 50-metis laikrodininkas Raymondas Weilas savo kompaniją įsteigė 1976 metais, kai, japonų gamintojams persiorientavus į naują pigesnę kvarco technologiją, šveicariškų laikrodžių gamyba atsidūrė krizinėje situacijoje. „Raymond Weil“ – pakankamai jauna, tačiau sugebanti konkuruoti su žinomomis senomis įmonėmis laikrodžių kompanija. Šių laikrodžių bei jų modelių pavadinimai yra kilę iš muzikos terminų, instrumentų bei operų pavadinimų: pavyzdžiui, „Amadeus“ buvo pavadinti genialaus Mocarto vardu, „Parsifal“ kolekcija – žinomos Richardo Vagnerio operos pavadinimu. Kiti laikrodžių bei kolekcijų pavadinimai kalba patys už save: „Tema“, „Don Giovanni“, „Chorus“, „Allegro“, „Saxo“, „Fidelio“, „Othello“ bei „Traviata“. 1986 metais, kompanijos dešimtmečio proga, buvo pagamintas naujas originalus „Othello“ modelis, o 2001 metais, švenčiant 25 metų jubiliejų, „Raymond Weil“ pristatė naująjį 14 skirtingų „Othello“ variantų (trijų skirtingų korpusų dydžių). Šie laikrodžiai tapo pagrindine sezono naujove Bazelio parodoje. Laikrodžiai išsiskiria savo dizainu: mėlyną „Othello“ ciferblatą juosia tamsiai mėlynas safyro stiklo žiedas, o „12“ ir „6“ valandų ženklai, kompanijos logotipas, modelio pavadinimas ir rodyklės išdėstytos vertikalioje linijoje. Kai kurie laikrodžių modeliai papuošti deimantais. „Raymond Weil“ laikrodžių kaina svyruoja nuo 645 iki 2765 dolerių.

Rado – Sakoma, kad “Rado” laikrodžio neįmanoma supainioti su kitos kompanijos gaminiu. Unikalus dizainas, išskirtinės korpuso gamybai naudojamos medžiagos, prabanga ir… asmenybė – laikrodžio savininkas – būtini šios kompanijos gaminių atributai. Ne veltui šio laikrodžio reklamos veidu – “aktyviu, moderniu ir iš minios mėgstančiu išsiskirti žmogumi” prieš porą metų buvo pasirinkta lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė. Tačiau labiausiai “Rado” didžiuojasi tuo, kad jų laikrodžiai… nesensta.

Jau daugiau kaip 40 metų “Rado” “švarina” savo laikrodžių korpusus, t.y., didina jų kietumą, siekiant to, kad korpuso nebūtų įmanoma įbrėžti ar išblukinti – todėl “Rado” laikrodžiai, ypač tokių kolekcijų kaip “Sintra” ir “Ceramica”, pagamintų prieš 10 metų – visada atrodo kaip tik ką įsigyti. Naujų atsparumo technologijų paieška – “Rado” kompanijos variklis. Būtent šio iššūkio vedama, “Rado” prieš 40 metų sukūrė pirmąjį pasaulyje nesibraižantį laikrodžio korpusą – kolekciją “DiaStar”, kuri egzistuoja ir šiandien.

Kol kitos kompanijos savo laikrodžių gamyboje naudoja auksą, varį arba nerūdijantį plieną, “Rado” ieško įkvėpimo tokiose medžiagose kaip kietmetalis, safyro kristalai, lantanumas arba deimantai. Taip išgaunamas funkcionalios harmonijos gaminys – nesibraižantis ir prabangus. Šiuo metu vien Dubajaus tarptautinio oro uosto “Duty Free” parduotuvėse (prabangiausiame pasaulio “univermage”) per mėnesį parduodama 250-280 “Rado” laikrodžių.

“Rado” – vienintelė pasaulyje kompanija, kurios laikrodžių korpusai gaminami iš labai aukštoje temperatūroje ir dideliame slėgyje apdoroto volframo ar titano karbido pudros, stiklai – iš mechaniniams pažeidimams atsparių safyro kristalų. Apyrankės – iš aukštosiomis technologijomis apdirbtos keramikos, kuri taip pat naudojama “Formulės 1” lenktyninių bolidų bei kosminių laivų gamyboje. Tokios medžiagos tampa itin atspariomis aplinkos poveikiui ir, be abejo, itin maloniomis rankos odai. Juodos arba perlo spalvos ciferblatai, korpusai papuošti deimantais ir safyrais.

Lietuvoje “Raymond Weil” ir “Rado” laikrodžiais prekiaujančių “Ženeva” parduotuvių tinklo vadovės Gitos Kniukštienės teigimu, per mėnesį parduodami 1-3 “Rado” bei 20-30 “Raymond Weil” laikrodžių. “Mūsų pirkėjams labiausiai patinka kolekcijos ‘Rado’ ‘Ceramica’ ir ‘Sintra’”, – teigia p.Gita, – “tuo tarpu pasaulyje labiausiai perkami ‘Integral’ kolekcijos modeliai. Pagal kainas ir įvaizdį “Rado” laikrodžiai Lietuvoje priskiriami prie prestižinių ir yra vieni iš pačių brangiausių (kainos svyruoja nuo 1500 iki 255 000 litų ). Pastebėjusi ant rankos žvilgantį ‘Rado’, iškart suprantu, kad jo šeimininkas turi ypatingą skonį, nes šio laikrodžio net iš toli neįmanoma supainioti su jokiu kitu. Ne veltui ‘Rado’ įtrauktas į labiausiai padirbinėjamų prekinių ženklų sąrašą.

“Raymond Weil” yra labiau tradiciniai verslo klasės laikrodžiai. Jie mažiau pretenzingo dizaino, modeliuose vyrauja klasikinis pereinantis į prabangą arba klasikinis- sportinis stilius. Laikrodžiai skirti madingiems, šiuolaikiškiems, aktyvų gyvenimo būdą mėgstantiems žmonėms. Rankos su tokiu laikrodžiu neteks slėpti už nugaros derybose su užsienio partneriais”, – šypsosi p.Gita.

(Modifikuotas straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)