Dar gerokai iki to laiko, kai miestas ima puoštis kalėdinėmis lemputėmis, laikrodžių parduotuvės jau dirba būsimų švenčių ritmu, nes, kaip žinia, laikrodis yra viena iš geidžiamiausių dovanų po eglute. “Kalėdinių” gaminių siuntos pradeda keliauti į laikrodžių parduotuves jau spalio mėnesį.

Tradiciškai laikrodis laikomas yra laikomas “dovanine” preke. Yra dvi šios tiesos pusės. Laikrodis, segimas nuo ryto iki vakaro (o kartais ir naktimis…) tampa lyg ir labai intymia asmens detale. Bet kartu kaip preciziškas ir tikslus laiko rodymo prietaisas, laikrodis yra labai rimtas bei neutralus daiktas (be didelių pretenzijų), tad, tuo pačiu ir ideali dovana visiems žmonėms visais gyvenimo atvejais.

O kam gi nesinori įtikti artimam ar brangiam žmogui puikia dovana?

Nors kiek pažįstant asmenį, kuriam bus teikiamas laikrodis, jau yra tikimybė nesuklysti. Pasak laikrodžių parduotuvių tinklo „Ženeva” generalinės direktorės Gitos Kniukštienės, yra du pagrindiniai kriterijai, pagal kuriuos galime išrinkti tinkamą laikrodį:

– žmogaus temperamentas, jo būdas ir amžius,
– aprangos ar išvaizdos (rengimosi) stilius.

Ir tik tada ateina eilė kainai. Ji, anot p.Gitos, nėra pats svarbiausias veiksnys, nes beveik kiekvienos šveicarų kompanijos, gaminančios tiek prabangius, tiek pigesnius laikrodžius, kolekcijose rastumėte ir klasikinių, ir sportinių, ir puošnių laikrodžių. O kainų diapazonas labai platus: nuo 200 litų iki 20 000 litų, ir daugiau.

Kitos bendrovės, Lietuvoje prekiaujančios šveicariškais laikrodžiais, UAB „Ogmios Astra laikrodžiai” direktorius Arvydas Žebuolis kainos atžvilgiu yra kategoriškesnis. Jo manymu, perkant dovanų laikrodį, svarbiausiai yra netaupyti: „Šiek tiek keistai skamba pirkėjo noras įsigyti gerą daiktą, bet mokėti mažai. Renkant dovaną, reikėtų vadovautis principu: ir aš tokio laikrodžio norėčiau. Tada tikrai nesuklysite”.

Jei gerai nepažįstame asmens, kuriam rengiames ką nors dovanoti, geriausia išeitis – klasikinis laikrodis. Tokiems modeliams labai sunku sugalvoti, ką prikišti, nes jie populiarūs ir neišeina iš mados jau antrą šimtmetį.

Pažįstant žmogų, kuriam renkama dovana, prasideda modelių, stilių ir nuomonių džiunglės.

Svarbu turėti kelis išeities taškus ir žinoti, ar tas žmogus nejaučia ypatingos aistros mechanikai, ir ar neturi jis principo – segėti laikrodį tik ant odinės apyrankės, ar atvirkščiai – pripažįsta tik plieninę?

Iš visų Šveicarijoje gaminamų laikrodžių kvarciniai sudaro apie 90 procentų. Parduotuvėse „Ženeva” mechaninių laikrodžių per metus parduodama tik 3-4 procentai. Priežastis paprasta: mechaniniai laikrodžiai brangesni, jų korpusai masyvesni, sudėtingesnis, mechanizmai – didesni, o, be to, jie ne tokie tikslūs, kaip kvarciniai. Tas skirtumas laikrodžio šeimininkui beveik nepastebimas (nebent jis būtų preciziškas pedantas), bet net pagal šveicarų techninius parametrus, mechaninių laikrodžių tikslumo paklaida siekia iki 15 sek. per parą (sertifikuotiems – 5 sek. per parą), o kvarcinių – tik 5 sek. per mėnesį.

Nežiūrint į visą tai (o gal kaip tik dėl to…), yra žmonių, kurie dievina mechaniką ir nešioja tik tokius laikrodžius.

Tarp Lietuvoje esančių laikrodžių, aukštos kokybės, prestižinius mechaninius laikrodžius gamina šveicarų kompanijos “Omega” ir “Breitling”. Jų gamybos procese dominuoja rankų darbas, daugkartinis prekės tikrinimas visuose gamybos etapuose. Kiekvienas laikrodis turi specialų dokumentą – sertifikatą. Kelis puikius mechaninius (kaip jie patys vadina “luxury”-“prabangos” klasės) modelius pristato ir kompanija “Raymond Weil”. O firma “Revue Thommen” kaip tik ir yra įžymi savo mechaninių laikrodžių kolekcija. Garsųjį šios firmos modelį “Cricket” segėjo keli JAV prezidentai: H.S.Trumenas, D.D.Eizenhaueris, L.B.Džonsonas.

“Tissot”, “Candino” ir “Grovana” siūlo gerokai pigesnių, bet kokybiškų mechaninių laikrodžių.

Reikėtų turėti omenyje, kad jei Jūsų žmogus yra lėtas, flegmatiškos natūros, jam geriau nerinkti mechaninio laikrodžio, nes automatinis užvedimas reikalauja energingesnių rankos judesių ir mostų.

Kažkodėl pasaulyje prestižas labiau asocijuojasi su mechanika, o funkcionalumas, mada, stilius ir naujovės – su kvarciniais laikrodžiais. Atsimenat pardavimų statistiką, atrodo, kad Lietuvoje taip pat žymiai daugiau būtent tokių žmonių.

Kvarcinių laikrodžių pasirinkimas gerokai didesnis, jų priskaičiuotume kelis šimtus įvairiausių modelių, spalvų ir dizainų variacijų. Rasime ir klasikinių, ir sportinių, ir juvelyrinių gaminių.

Savitumu išsiskiria “Rado” laikrodžiai, kurių korpusai liejami iš metalo keramikos. Tai subtiliai puošnūs, ypatingo dizaino gaminiai. Jie tiktų stilingam išpuoselėtos išvaizdos asmeniui.

“Omega” laikrodžius paprastai renkasi daiktų kokybę ir prestižą vertinantys pirkėjai, itin vyriško dizaino “Omega” linijų “Speedmaster” ir “Seamaster” laikrodžiai patinka sportiškoms asmenybėms.

“Breitling” laikrodžiai – sportiška prabanga, jie skirti neeilinėms asmenybėms, žmonėms, prijaučiantiems ar praktikuojantiems aviaciją (gal mūsų prezidentui?). “Longines” – elegancija, persipynusi su klasika. Šios kompanijos stilių geriausiai charakterizuoja naujausias modelis „Evidenza”. Itin platus “Raymond Weil” – verslo klasės laikrodžių – pasirinkimas. “Michel Herbelin” dirbiniuose ypač daug dėmesio skiriama dizainui. Puiki kokybė su netradicinėmis detalėmis: marinistikos, juvelyrikos elementais. Didelė puošnių moteriškų laikrodukų kolekcija.

Stileivoms ir snobams skirti “Jaguar” stendai.

Didžiulė “Grovanos” ir “Festinos” pasiūla. “Festina” gamina daugiau jaunatviškus modelius, vyrauja plienas. O “Grovana” nepaliauja stebinti savo klasika pačiomis įvairiausiomis variacijomis.

Apžiūrėjus viską, belieka išsirinkti. Norintiems originalumo „Ženevos” ir „Šveicarijos” darbuotojai siūlo netradicines korpusų formas (kvadrato, stačiakampio ar „statinaitės”), drąsesniems – neįprastas ciferblato ir ypač apyrankės spalvas. Kiek gi galima rinktis vien juodą ar rudą apyrankę? Moterys vasarai dar įsigyja ryškesnių spalvų aksesuarų, o vyrai vos vienas kitas išdrįsta užsisegti laikrodį su raudona ar žalia odine apyranke. Gal Kalėdoms tiktų tokia dovana? Dažnai žmogus pats nesiryžta eksperimentams…

Visai neutrali dovana galėtų būti tiksintis žadintuvas po egle. Arba barometras, stalo ar židinio laikrodis. O ką jei Kalėdų senis į dar tuščią naujo namo erdvę atvilktų didžiulį pastatomą laikrodį?

Pasak p.Gitos, Lietuvos pirkėjai gana konservatyvūs. Bet per 10 laikrodžių parduotuvių „Ženeva” gyvavimo metų juntamas didelis kokybinis šuolis. Jau ne visi nori maudytis su laikrodžiais, supranta, kad tam skirti tik pritaikyti laikrodžiai su specialia karūnėle. O ir naujovių lietuviai ne taip išsigąsta, jau nebe įvykis, kai parduodamas gana įmantrus laikrodis, puoštas cirkoniais ar deimantais. Dauguma suvokė, kad laikrodį irgi reikia derinti prie aprangos ir skirtingoms progoms tinka kitoks dizainas. Mums dar toli iki Italijos, kur kiekvienas gyventojas vidutiniškai turi po 5 laikrodžius, bet „Ženevose” jau daug rečiau išgirstamas pirkėjo noras įsigyti laikrodį visam gyvenimui ir dar planuojant testamentu palikti jį anūkui kaip palikimą. Normalu. Pasiūla didelė, o žmonės keliauja, stebi, domisi madomis.

Aišku, tose šalyse, kur šilta ir ilgiau šviečia saulė, ryškūs drabužiai, blizgantys aksesuarai kažkaip savaime labiau dera. Bet gal mes kaip tik tokiais drąsesniais sprendimais ir netikėtais deriniais paįvairintume šaltąją Kalėdų šventę…

(Straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)