Sakoma, kad “Rado” laikrodžio neįmanoma supainioti su kitos kompanijos gaminiu. Unikalus dizainas, išskirtinės korpuso gamybai naudojamos medžiagos, prabanga ir… asmenybė – laikrodžio savininkas – būtini šios kompanijos gaminių atributai. Ne veltui šio laikrodžio reklamos veidu – “aktyviu, moderniu ir iš minios mėgstančiu išsiskirti žmogumi” prieš porą metų buvo pasirinkta lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė.
Tačiau labiausiai “Rado” didžiuojasi tuo, kad jų laikrodžiai… nesensta.
Kiekviena laikrodžių kompanija turi savo “dizaino filosofiją” ir strategines kūrybos kryptis, susiformavusias per šimtmečius. Vieni gamintojai siekia pirkėjus priblokšti briliantų gausa, kiti – didindami laikrodžio atliekamų funkcijų skaičių, treti – didindami laikrodžio atsparumą smūgiams ir aplinkos poveikiui. “Rado” jau daugiau kaip 40 metų “švarina” savo laikrodžių korpusus, t.y., didina jų kietumą, siekiant to, kad korpuso nebūtų įmanoma įbrėžti ar išblukinti – todėl “Rado” laikrodžiai, ypač tokių kolekcijų kaip “Sintra” ir “Ceramica”, pagamintų prieš 10 metų – visada atrodo kaip tik ką įsigyti.
Naujų atsparumo technologijų paieška – “Rado” kompanijos variklis. Būtent šio iššūkio vedama, “Rado” prieš 40 metų sukūrė pirmąjį pasaulyje nesibraižantį laikrodžio korpusą – kolekciją “DiaStar”, kuri egzistuoja ir šiandien.
“Mūsų laikrodžiuose įgyvendinamas žmonių noras kuo ilgiau išlikti jaunais”, – teigia Hansas Rudis Martis, “Rado” kompanijos regiono pardavimo direktorius, neseniai viešėjęs Vilniuje. – “Todėl bent jau pažvelgę į ‘Rado’ laikrodį ant savo rankos, jie mato nesibaigiantį gaminio amžių ir nuolatinę jaunystę”.
Kol kitos kompanijos savo laikrodžių gamyboje naudoja auksą, varį arba nerūdijantį plieną, “Rado” ieško įkvėpimo tokiose medžiagose kaip kietmetalis, safyro kristalai, lantanumas arba deimantai. Taip išgaunamas funkcionalios harmonijos gaminys – nesibraižantis ir prabangus. Šiuo metu vien Dubajaus tarptautinio oro uosto “Duty Free” parduotuvėse (prabangiausiame pasaulio “univermage”) per mėnesį parduodama 250-280 “Rado” laikrodžių.
Lietuvoje “Rado” laikrodžiais prekiaujančių “Ženeva” parduotuvių tinklo vadovės Gitos Kniukštienės teigimu, per mėnesį parduodami 3-5 “Rado” laikrodžiai. “Mūsų pirkėjams labiausiai patinka kolekcijos ‘Ceramica’ ir ‘Sintra’”, – teigia p.Gita, – “tuo tarpu pasaulyje labiausiai perkami ‘Integral’ kolekcijos modeliai. Pagal kainas ir įvaizdį Rado laikrodžiai Lietuvoje priskiriami prie prestižinių ir yra vieni iš pačių brangiausių (kainos svyruoja nuo 1500 iki 255 000 litų ). Pastebėjusi ant rankos žvilgantį ‘Rado’, iškart suprantu, kad jo šeimininkas turi ypatingą skonį, nes šio laikrodžio net iš toli neįmanoma supainioti su jokiu kitu. Ne veltui ‘Rado’ įtrauktas į labiausiai padirbinėjamų prekinių ženklų sąrašą.”
Neseniai iššūkių vedama kompanija vėl pasiekė žvaigždes – pristatė kieto kaip gamtinis deimantas laikrodį – “Rado V10K”. Tai kol kas tik koncepsinis modelis, tačiau jo sukūrimas simbolizuoja, kiek toli yra pažengusi laikrodižų gamybos technologija.
“V10K” pavadinimas reiškia “10 tūkstančių vikersų” – t.y., 10 tūkstančių padalų pagal Vikerso (Vickers) tvirtumo skalę, naudojamą kūno atsparumui įvertinti tokiose pramonės šakose, kaip deimantų apdirbimas. 10 tūkstančių padalų – tai skalės viršūnė – tokį tvirtumą turi tik gamtinis deimantas. Palyginimui galima pasakyti, kad nerūdijantis plienas, iš kurio daugiausiai gaminami laikrodžių korpusai, kaip paprastai, yra 200 vikersų tvirtumo, t.y., 50 kartų mažiau nei deimantas.
“Rado” – vienintelė pasaulyje kompanija, kurios laikrodžių korpusai gaminami iš labai aukštoje temperatūroje ir dideliame slėgyje apdoroto volframo ar titano karbido pudros, stiklai – iš mechaniniams pažeidimams atsparių safyro kristalų. Apyrankės – iš aukštosiomis technologijomis apdirbtos keramikos, kuri taip pat naudojama “Formulės 1” lenktyninių bolidų bei kosminių laivų gamyboje. Tokios medžiagos tampa itin atspariomis aplinkos poveikiui ir, be abejo, itin maloniomis rankos odai. Juodos arba perlo spalvos ciferblatai, korpusai papuošti deimantais ir safyrais.
Gaminant “V10K” korpusą, “Rado” konstruktoriai bendradarbiavo su nano (itin preciziškų) technologijų ekspertais, nes gamybos procesas buvo ypatingas – 2500 laipsnių Celsijaus temperatūroje išlydytas deimantas dirbtinai sukurtomis Jupiterio planetos atmosferos sąlygomis (esant aukštam slėgiui) buvo tepamas ant kieto metalo. Eksperimentas pavyko, ir pasaulį išvydo kietas kaip gamtinis deimantas dirbtinis kūnas – švarus, elegantiškas ir… futuristinis “Rado V10K” korpusas. Jo gamybos technologija yra apsaugota trimis patentais.
“Rado V10K” dangtelis ir apyrankė pagaminti iš titano. Siekiant išgauti tobulos estetikos vaizdą, “V10K” laikrodis neturi tradicinės laikrodžio šone įmontuotos užvedimo karūnėlės. Laikrodžioo rodyklės valdomos korpuso dangtelyje įmontuotu magnetiniu įtaisu, kurio kontrolei laikrodžio apyrankėje įmontuota speciali adatėlė (kaip ir “eSenza” kolekcijos laikrodžiuose”).
“Rado” laikrodžiai skirti žmonėms, mėgstantiems išskirtinumą, žmonėms, kuriuos žavi neįprastos formos – tokios, kurios anksčiau neegzistavo nei Žemėje, nei kosmose. “Rado V10K” yra daugiau nei laikrodis. Tai yra technologijų progreso dalelė. Amžinybės dalelė.
(Straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)