1964 metų gegužės 15 dieną iš Baltųjų Rūmų Vašingtone buvo išsiųstas tokio turinio laiškas:
„Gerbiamas pone Ditisheimai,
Esu nepaprastai dėkingas Jums už rankinį laikrodį “Cricket” su žadintuvu. Man jis toks brangus, kad be jo aš jaučiuosi nevisiškai apsirengęs.
Su geriausiais linkėjimais,
Lindonas Džonsonas“
Tokį laišką iš JAV prezidento galėjo gauti tik vienintelė pasaulyje laikrodžių kompanija – “Revue Thommen”.
KAIP RASTI KELIĄ ANT PREZIDENTO RANKOS?
Dar 1947 metais Šveicarijos eksportuotojų asociacija nusprendė padovanoti tuometinam JAV prezidentui Hariui Trumenui rankinį laikrodį. Iš pirmo žvilgsnio atrodė, kad tai nesudėtinga – įteikei auksinį „Rolex“ arba „Breguet“, ir reikalas baigtas… Tačiau viskas buvo kiek sudėtingiau. Baltieji Rūmai atsiliepė į asociacijos pageidavimą, bet pateikė tris sąlygas: dovanojamas laikrodis turėjo būti itin tikslus (kvarcinė laiko skaičiavimo technologija tada dar nebuvo išrasta), būti klasikinio dizaino, ir… nebūti brangus. Paskutinė sąlyga turėjo ypatingą reikšmę, nes bet kokios sąsajos su kyšiu JAV prezidentui buvo neleistinos. Po ilgų svarstymų, palyginimų ir kandidatūrų atsijojimo Šveicarijos eksportuotojų asociacija pasirinko komapnijos „Revue Thommen“ laikrodį „Cricket“ (angl. „svirplys“). Ir šis pasirinkimas nebuvo atsitiktinis…
Tuometinis „Revue Thommen“ kompanijos vadovas Robertas Ditisheimas jau kelerius metus spaudė savo konstruktorius sukurti rankinį laikrodį su žadintuvu. Didžiausia to meto mechanikų bėda buvo ta, kad rankinio laikrodžio dydžio žadintuvo išgaunamo garso nepakako žmogui pažadinti. Tinkamą idėją pametėjo paprastas svirplys – mažytis vabzdys, tačiau skleidžiantis garsų ir įkyrų garsą. Sprendimas buvo rastas – dvigubos membranos pagalba išgaunant tinkamo šaižumo svirplio griežimą – ir tai buvo toks vykęs sprendimas, kad net iki šių dienų „Revue Thommen Cricket“ yra gaminami be ypatingų mechaninių konstrukcijos patobulinimų. Gerų savybių jis turėjo ir turi daugiau nei pakankamai – užvedimas ir žadintuvas reguliuojami viena rankenėle, membrana su dvigubu dugnu, aukštas žadintuvo garsas, apsauga nuo vandens – visa tai taip patiko H.Trumenui, kad jis suteikė „Revue Thommen Cricket“ laikrodžiui „oficialios JAV prezidento dovanos“ statusą. Pradžia buvo padaryta. Šveicarai ėmė dovanoti šiuos laikrodžius kiekvienam naujam JAV prezidentui jo inauguracijos dieną, o pačius laikrodžius reklamuoti kaip „JAV prezidento laikrodžius“.
O viskas prasidėjo nuo geležinkelių… XIX amžiaus pabaigoje nedidelės Šveicarijos laikrodžių kompanijos savininkas Gedeonas Thommenas nutiesė nuosavą geležinkelio atšaką, jungiančią gimtąjį provincijos miestelį Valdenburgą su svarbiausiomis Šveicarijos ir Europos transporto arterijomis. Tuo metu geležinkeliai sparčiai vagojo Senąjį žemyną, keisdami ir žmonių supratimą apie keliones, erdves ir laiką. Naujas dalykas – traukinių tvarkaraščiai – kaip bebūtų keista, mūsų protėviams prieš daugiau kaip šimtą metų buvo sunkiai įkandamas, dauguma žmonių niekaip nesuprato, kaip reikia sulyginti skaičius popieriuje su savo turimų laikrodžių parodymais. Taip G.Thommenas pateko į istoriją 1885 metai sukūręs laikrodį su besikeičiančiais („šokinėjančiais“) langeliuose valandų ir minučių skaičiais (tokio tipo laikrodžiai neatsiejamu kiekvienos geležinkelio stoties atributu išbuvo daugiau kaip 100 metų, ir tik palyginti neseniai juos pradėjo išstumti kvarciniai ar skaitmeniniai). Būtent tokio principo pagalba Europos traukinių keleiviai pagaliau suprato, kaip sulyginti tvarkaraščiuose parašytus skaičius su atsirandančiais langeliuose. G.Thommenas pritaikė šį „šokinėjančių valandų“ principą ir savo kišeninių laikrodžių serijoje „Saltarello“ (nuo itališko žodžio „saltare“ – „šokinėti“), kuri padarė perversmą konservatyviame laikrodžių pasaulyje. Šiais laikais „Revue Thommen“ tebegamina išskirtinę sukūrėjo inicialais papuoštą „G.T. 1885 Saltarello“ kolekciją – rankinius laikrodžius su langeliu, kuriame atsiranda valandos skaičius, ir atskirais minučių bei sekundžių ciferblatais.
Nuo tų laikų keitėsi tik „Revue Thommen“ laikrodžių išorė, bet konstrukciniai mechanizmai liko nepakitę – „Saltarello“ serijai – daugiau kaip šimtas metų, tradiciniam mechaniniam „Cricketui“ – daugiau kaip pusė amžiaus. Istorija, tradicijos, klasika… Tačiau laikas bėga, ir šiame pasaulyje viskas keičiasi. Atsiranda nauji požiūriai, reikalavimai ir skoniai – tiek žmonių nešiojančių laikrodžius, tiek – juos gaminančių. Todėl „Revue Thommen“ taip pat pasuko naujausių technologijų teikiamų galimybių keliu, bet niekada neatsisakė ir pripažinimą iškovojusios klasikos.
ELEGANCIJA ŠIAURĖS AŠIGALYJE
„Revue Thommen Cricket“ elegancija, patikimumas ir prestižas netruko įžengti į besikeičiančio pasaulio technologinius reikalavimus. Nuo 1961 metus gaminama laikrodžių serija „Cricket Nautical“ – skirta povandeninio plaukiojimo megėjams. Visuose šios atsparios vandeniui serijos laikrodžiuose yra įmontuotas įspėjimo signalas, perspėjantis nardytoją pasiekia pavojingą žmogui gylį. Nuo gilumų netrukus pereita ir prie aukštumų. “Revue Thommen Landmark” serijos laikrodžiai puošė daugelio alpinistų, šturmuojančių Himalajus ar kitas pasaulio viršukalnes, rankas. Ir ne vien dėl to, kad laikrodžiai turėjo įmontuotą specialų saulės kompasą, neveikiamą magnetinių laukų. Aukštumų nugalėtojai, kaip paprastai, net ir ekstremaliose sąlygose žinojo elegancijos ir patikimumo vertę. “Landmark North Pole” serijos laikrodžiai yra skirti ir kitiems ekstremalių sąlygų mokslininkams – poliarininkams – specialus mechanizmas buvo atsparus itin žemoms temperatūroms. Kitas serijos gaminys „Landmark Trekking“ (angl. „kelionės orientyras“) turi įmontuotą kompasą. Šios serijos laikrodžiai yra nudažyti specialiu ryškiu kinietišku laku, visada yra puošiami tik ryklio odos dirželiu – visos šios detalės krenta pašaliniams į akis ir aiškiai parodo, kad šio laikrodžio savininkas yra iššūkius mėgstantis keliautojas. Be to, mėgstantis originalumą – tai yra tai, be ko savo gyvenimo neįsivaizduoja joks naujų horizontų užkariautojas. Ir, aišku, vertinantis eleganciją – nes tokio tipo laikrodžiai bet kuriame vakarėlyje bent jau teikia užuominą apie tai, kad šio laikrodžio savininkas yra daug keliavęs.
Jau nuo 1936 metų „Revue Thommen“ kompanija buvo suskirstyta į du departamentus, kurių vienas gamino rankinius laikrodžius, o kitas – preciziškus laiko skaičiavimo mechanizmus. Naujausi technologiniai išradimai buvo pritaikomi serijinei gamybai. Taip preciziškųjų mechanizmų departamento konstruktoriai sukonstravo kišeninį aukštamatį – altimetrą, kuris, įmontuotas į rankinį laikrodį su saulės kompasu pradėjo naują seriją „Revue Thommen Altimark“. Kaip ir sekanti aukščio ir greičio megėjų serija „Airspeed“ – abi kolekcijos ne tik sužavėjo lakūnus megėjus. Daugelio pasaulio aviakompanijų lėktuvų įmontuoti „Revue Thommen“ pagaminti chronografai, pilotų rankas puošia „Altimark“ arba „Airspeed“ serijos laikrodžiai, o Šveicarijos sraigtasparnių kompanija „Air Zermatt“ paskelbė „Altimark“ serijos gaminius oficialiaisiais kompanijos instrumentais.
Nesibaigė ir „Revue Thommen“ žygis į elegancijos pasaulį – golfo žaidėjams, turintiems keletą privalomų atributų, tokių kaip specialaus modelio liemenės, kelnės ar batai – skirta kolekcija „Greenmark“. Šios serijos laikrodžiuose įmontuotas mechanizmas, skaičiuojantis atliktus smūgius, taip pakeisdamas tradicinius (ir tradiciškai maišančius mėgautis žaidimu) bloknotą su pieštuku. Tai ne tik patogus prietaisas žaidimo metu, bet ir itin aukšto lygio elegantiškas atributas požaidyminiuose vakarėliuose ar golfo klubuose.
Nuo Andų viršukalnių iki Baltųjų Rūmų, nuo okeanų iki lėktuvų skrydžių – “Revue Thommen” pavadinimas visada reiškia iššūkį. Kompanijos gaminiai suteikia prestižo ir elegancijos kiekvienam naujų iššūkių ieškotojui – taip “Revue Thommen” suderindama turtingas tradicijas ir technologines naujoves sukūrė šias unikalių laikrodžių serijas – laikrodžių, nepanašių į jokius kitus. Taip bet kuris „Revue Thommen“ laikrodis dovanoja vartotojui iki smulkmenų apgalvotą mechanizmą ir dizainą. Ir, įvertinant tai, kad kiekvienas civilizuotas žmogus turi laikrodį tiek „iškilmingoms progoms“, tiek „kiekvienai diena“, galima drąsiai teigti, kad „Revue Thommen“ laikrodis yra “širdžiai”.
(Straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)