Begalinis žmonių noras pagerinti savo savijautą bei fizinę būklę (o “sveikam kūne – ir sveika dvasia”…) maloniai džiugina didžiąsias pasaulio korporacijas, tik dėl kitų, merkantiliškesnių priežasčių… Patenkinti “sportuojančiųjų genties” poreikius jau nebeužtenka vien treningų, avalynės, automobilių ar steroidų. Į pagalbą sportuojantiesiems skuba ir elektrotechnikos prietaisų, galanterijos aksesuarų bei laikrodžių gamintojai.

Nors tokie sportiniai laikrodžiai, kaip “TAG Heuer” ar “Omega” ilgus metus buvo tik “sporto elito” atributas, tačiau 1990 metais rinkoje pasirodžius “Casio” laikrodžių serijai “G-Shock”, sportinių laikrodžių sąmprata įžengė į naują stadiją. Atsparūs smūgiams kvarciniai (elektroniniai) mechanizmai iš “trenerio” delno persikėlė ant pačių sportininkų ar sportuojančiųjų riešų, o laikrodžių kompanijos pradėjo lenktyniauti tarpusavyje, kas sukiš daugiau funkcijų į savo gaminius, ar padarys juos atsparesniais smūgiams bei drėgmei.

Mechaniniai sportiniai laikrodžiai visgi išlieka elitiniais – garsioji “Omega” gamina specialias kolekcijas “Speedmaster” ar Džeimso Bondo pamėgtąją “Seamaster”, o “Breitling”, kurios laikrodis lig šiol besipuikuoja ant vieno buvusio Lietuvos prezidento riešo, specializuojasi tik sportinių laikrodžių gamyboje. Nors, tiesą sakant, kiekviena mechaninių laikrodžių firma supranta sportinį stilių savaip – nuo vyriškai masyvių “TAG Heuer” iki prabangių ir prifarširuotų briliantais, tokių kaip “Chopard” “Happy Sport” kolekcijos gaminiai, kurie atrodo pernelyg trapūs net batų raišteliams užsirišti, o ką jau bekalbėti apie bėgiojimą ar imtynes.

Bet kuriuo mechaniniai sportiniai laikrodžiai turi turėti šešis privalomus požymius: būti nepralaidūs vandeniui, turėti užsukamą užvedimo karūnėlę (kuri atlieka dar ir mechanizmo apsaugos funkciją), patikimą dirželio ar apyrankės sagtį, į vieną pusę besisukantį lankelį (laiko tarspnių fiksavimui), nesibraižančio safyro stiklą, ir liuminescencinį ciferblatą su šviečiančiomis rodyklėmis (kad skaičiai ar rodyklės būtų matomi ir tamsoje). Šiuolaikiniai mechaniniai sportiniai laikrodžiai turi net tik modernų dizainą, bet ir atitinkamas savybes, tokias, kaip patvarumas, atsparumas drėgmei (drėgmė – išvis didžiausias laikrodžio mechanizmo priešas), dulkėms ir smūgiams. Kaip paprastai, tokio tipo laikrodžių korpusų gamybai naudojamos itin tvirtos medžiagos, tiek stiklo, tiek dangtelio. Padidintas hermetiškumas turi duoti užtikrinti patikimą mechanizmo darbą nepalankiose aplinkos sąlygose, juoba kad šiais laikais sportuoti darosi vis madingiau ekstremaliomis sąlygomis – kopiant į kalnus, neriant į gelmes, bandant savo ištvermę ir t.t. (kasdienis gyvenimas taip pat nelengvėja, ar ne?)

Papildomos sportinių laikrodžių funkcijos yra ganėtinai specifinės – tai sekundometras, tachimetras, pulsometras, telemetras, besisukantis lankelis “ratų” laikui skaičiuoti. Apyrankės bei dirželiai turi būti būtinai prailginti, kad būtų patogu laikrodį segėti ant striukės ar nardymo kostiumo rankovės, pirštinių.

Nors šiais laikais didelių perversmų sportinių laikrodžių rinkoje negirdėti, ir gamintojai tiesiog tobulina savo anksčiau sukurtus modelius, tačiau bendrai pastebimos dvi tendencijos – gausėja funkcijų kvarciniuose-skaitmeniniuose laikrodžiuose, o pasaulyje perkama vis daugiau universaliųjų chronografų. Be to, laikrodžių sgemente atsirado tokie nauji ir stambūs žaidėjai, kaip “Nike” bei “Reebok”, lig šiol su laikrodžiai nieko bendro ir neturėję. Prieš porą metų “Nike” neturėjo nieko bendra ir su elektrotechnika, tačiau 2002 metais rinkoje pasirodė bendra “Philips” ir “Nike” gaminamų grotuvų bei ausinių kolekcija sportuojantiems – “Portable Sports Audio”, kuri plečiama vis naujais gaminiais ir šiandien.

Šiais metais “Nike” pasauliui pristatė “Timing Oregon” sportinių laikrodžių seriją, kurios pažiba “AltiCompass” – nerūdijančio plieno laikrodis su altimetru (aukščiamačiu), skaitmeniniu kompasu, 999 valandų chronografu, aplinkos oro sąlygų režimo nustatymu, septyniais įspėjamaisiais skambučiais (tarp jų – ir skambutis, įspėjantis apie pavojingą gylį neriant), dvispalviu ekranu ir šalia viso to kukliai atrodančia savybe – nepralaidumu vandeniui.

Tačiau jei manote, kad tai – technikos viršūnė – skaudžiai klystate. Laikrodžių firma “Oakley”, besikelbianti sukūrusi “naują sportinių laikrodžių kalbą” ir gaminanti “laiko mašinas” tokiais provokuojančiais pavadinimais, kaip “Time Bomb” (“Laiko bomba”), “Bullet” (“Kulka”), “Torpedo”, “Detonator” ir “Crush” (“Triuškinimas”), pradėjo gaminti kolekcijas iš pirmo žvilgsnio itin paprastais pavadinimais – D2 ir D3. Tačiau į juos sukišta viskas, ką tik sugebėjo sugalvoti konstruktorių smegenys: 12/24 valandų režimai, laikas atskirose zonose, autodata iki 2050 metų, 100 “ratų” atmintis, 50 “bėgikų” laiko matuoklis, šimtosios sekundės dalys, atskirų “ratų” laikai, stabdomi laikai, “greičiausio rato” laikas, atminties rezervas, trys žadintuvai, 80 garsinių variantų, trys atbulinio laiko skaičiuotuvai, laiko pakartojimas, chrono stabdymas ar pakartojimas, skystųjų kristalų ekranas su keičiamu vaizdo kontrastu, liuminescencinis ciferblatas. Ir, be abejo, nepralaidumas vandeniui, atsparumas smūgiams, speciali iliuminacija, leidžianti matyti laiką ir ryškioje saulės šviesoje.

“Reebok” kartu su “Timex” pasiskelbė derinantys “madą ir funkcionalumą”, t.y., “satelitines technologijas, nešiojamas ant riešo” – prie “Oakley” funkcijų pridėdami dar ir GPS – globalaus pozicionavimo sistemą, bei greičio matuoklį, galintį fiksuoti iki 725 kilometrų per valandą greitį. Negana to, matuojantį ir “judančio taikinio” greitį bei išsiskiriančio prakaito kiekį, ir t.t.

“Timex” išvis yra sportinių laikrodžių gamybos gigantas, per metus parduodantis 27 milijonus laikrodžių (iki šios dienos pardavę daugiau kaip vieną milijardą). Neseniai kompanija pristatė kolekciją “Ironman Link”, kurioje laikrodžiai jau turi USB jungtį ir gali įkrauti iki 4 valandų muzikos MP3 formatu, bei atminties iki 128 MB.

Tačiau ar visa tai yra skirta sportui? Lietuvoje sportinių laikrodžių rasime specializuotose laikrodžių parduotuvėse, o ne sporto prekių skyriuose. Pasak laikrodžių parduotuvių tinklo „Ženeva” generalinės direktorės Gitos Kniukštienės, nors visuose sportiniuose laikrodžiuose begalės įvairių papildomų funkcijų, tačiau tai daugiau dizaino elementai, o ne gyvybiškai reikalingi privalumai. „Kadangi dažnai pasikalbame su savo klientais, pastebime, kad didžioji dauguma žmonių perka sportinius laikrodžius dėl jų stiliaus, ir tik vienas kitas pirkėjas ieško laikrodžio su konkrečiomis funkcijoms, o dar rečiau pasitaiko, kad visas galimas funkcijas laikrodžio savininkas naudotų ar pritaikytų”, – teigia p.G.Kniukštienė. Taigi, visos techninės įmantrybės skirtos tikrai ne plačiam vartotojų ratui, o žmonėms, dievinantiems mažosios technikos stebuklus, arba turtingiems kolekcionieriams.

(Modifikuotas straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)