Prieš trejus metus Ženevoje buvo nominuoti laikrodžiai pačiam prestižiškiausiam apdovanojimui – „Grand Prix d‘Horlogerie de Geneve“ (“Tiksliausio laikrodžio Didysis prizas”). Geriausio vyriško laikrodžio vardą pelnė du laikrodžiai: “Zenith” firmos modelis “Chronomaster Open El Primero“ ir “Patek Philippe“ modelis „Gondolo Calendario“.

Ir turbūt tampa aišku, kodėl JAV prezidentas Johnas Kennedy nešiojo “Zenith” kompanijos rankinį laikrodį? Ne vien dėl to, kad ypač preciziškas šio laikrodžio mechanizmas suteikė jam galimybę orientuotis politiniuose pasaulio procesuose sekundės dešimtadalio tikslumu… “Zenith” pavadinimas iki tol jau buvo išsikovojęs savo aukštą statusą – būti vertam ir galingiausios pasaulio valstybės vadovo riešo.

Pasauliniai titulai, prezidentiška prabanga ir sekundinis tikslumas jau puikuojasi ir Lietuvoje. Šį mėnesį “Zenith” laikrodžių kolekcija pasirodė naujajame šveicariškų laikrodžių parduotuvių tinklo “Ženeva” pirmajame “boutique” tipo salone. Ir tai, “Ženevos” generalinės direktorės Gitos Kniukštienės teigimu, yra pirmieji aukščiausios “de luxe” klasės laikrodžiai, kuriais yra prekiaujama mūsų šalyje. “Reikėjo dirbti 12 metų, kaupti patirtį ir formuoti įvaizdį, kad įgyti teisę atstovauti šį laikrodžių prekinį ženklą”, – džiaugiasi p.Gita, – “tačiau tai pats didžiausias įvertinimas mūsų atliktam darbui”.

p.Gitai pritaria ir “Zenith” kompanijos Regioninis vadybininkas Stephan Polzl: “atstovavimo teisių nesuteikiame bet kam. Pardavėjai ne tik turi būti įsikūrę strategiškai svarbiose miesto vietose ar prekiauti kitų žinomų prekinių ženklų gaminiais. Atstovaujanti kompanija privalo turėti neginčijamos patirties laikrodžių pardavimo versle, nusimanyti apie laikrodžius ir jų rinką, bet, svarbiausia – turėti pirkėjų pasitikėjimą. Nes “Zenith” tokio pasitikėjimo dar niekur niekada nėra nuvylęs…” Neveltui šis ženklas puikuojasi laikrodžių prekinių ženklų prestižo piramidės viršuje kartu su „Breguet“, „Patek Philippe“, „Vacheron Constantin“ bei „Audemars Piguet“. Aukščiau jau tiesiog nėra kur…”

Kaip žinia, laikrodžių verslas visada yra jausmingas, techniškas ir prabangus, turintis savo istoriją. Tokią, kaip “Zenith”.

“ZENITH” ZENITAS

“Zenith” kompaniją 1865 metais Šveicarijoje įkūrė 22 metų jaunuolis Georges-Emile Favre-Jacot. Nors tuometinėje Šveicarijoje naujos kompanijos atsiradimas nieko ir nestebino, tačiau būtent G.Favre-Jacot pirmasis tarp savo kolegų bei konkurentų suvokė keičiamų laikrodžio vidinių detalių svarbą tiksliam bei patikimam automatinio mechanizmo darbui – kompanija pirmoji ėmėsi sudėtingų tikslumo mechanizmų kūrimo.

Laiko tikslumas tapo G.Favre-Jacot aistra. Laikrodžio mechanizmo tobulinimui buvo samdomi geriausi šalies mechanikai, ir netrukus “Zenith” kompanija pradėjo garsėti kaip ypač preciziškų gaminių gamintoja (kompanijos pavadinimas ir simbolizavo aukščiausią saulės pakilimo tašką, pagal kurį žmonės nuo seniausių laikų orientuodavosi laike). Jos laikrodinius mechanizmus netrukus pradėjo naudoti ne tik šalies, bet ir visos Europos observatorijos, o 1908 metais valstybinė Italijos geležinkelių kompanija įsigijo 8500 “Zenith” laikrodžių savo darbuotojams, siekiant užtikrinti ypač tikslų traukinių judėjimo tvarkaraštį.

1920 metais „Zenith“ jau buvo tarptautinė firma su filialais įvairiose pasaulio šalyse, tame tarpe ir Rusijoje. Po Pirmojo pasaulinio karo, pasikeitus politinei situacijai, “Zenith” atstovybė Rusijoje atsiskyrė nuo “motininės” įmonės ir, tapusi mums visiems gerai pažįstamu pavadinimu, buvo vystoma kaip kokybiškų “Zenit” fotoobjektyvų gamintoja.

1967 metais tiksliausias pasaulyje “Zenith” 5011 K kalibro laikrodžio preciziškumo rekordas buvo patvirtintas Neuenbergo observatorijoje – jis nesumuštas lig šiol. Kompanija “Zenith” šiuo metu pasaulyje turi daugiausia – 1565 tikslumo matavimo rekordus.

Tačiau rankinius laikrodžius “Zenith” pradėjo gaminti tik 1915 metais, nes lig tol niekas nesitikėjo, kad tokį precizišką mechanizmą įmanoma sutalpinti į tokį mažą laikrodžio korpusą.

Daugiau kaip šimtmetį egzistuojanti “Zenith” aistra padarė šį prekės ženklą laiko tikslumo sinonimu. 1969 metais kompanija pristatė “El Primero” rankinių laikrodžių kolekciją su pirmaisiais pasaulyje chronografinio judėjimo mechanizmais. Šio tipo “Zenith” laikrodžiai turi 36 tūkstančius taip vadinamų “vibracijų” – mechanizmų judėjimo tankio. Kuo jų daugiau, tuo laikrodis tikslesnis. Tokie laikrodžiai gali matuoti laiką iki dešimtosios sekundės dalies – tai irgi lig šiol nesumuštas rekordas. Šiuo metu pasaulyje tiesiog nėra tikslesnio mechanizmo už minėtąjį .“Zenith“ kompanija, nors ir užpatentavusi šią technologiją, lig šiol atsisakė ją parduoti bet kuriai kitai laikrodžių kompanijai ir tebelieka vienintele išskirtinių šios klasės gaminių tiekėja visame pasaulyje. Viename iš „Rolex” modelių ilgą laiką buvo naudojamas kitas „Zenith“ mechanizmas.

Trys ypatybės išskiria „Zenith“ą iš kitų laikrodžių:

– jau minėtas 36‘000 vibracijų skaičius ( kitų maksimalus siekia 28000 ),
– mechanizmas susideda iš 354 detalių ( sudėtingųjų vidurkis 200-250 ),
– užvedimo rezervas 50 valandų (įprastai 30-40 valandų).

PRESTIŽO PAGRINDAS – RANKŲ DARBAS

“Zenith” yra vienas aristokratiškiausių Europoje pavadinimų ne tik laikrodžių pramonėje. Kompanija priklauso prabangos prekių koncernui „LVMH“ (apjungia “Louis Vuitton”, „ Moet“ ir „Hennesy“ prekinius ženklus ).

“Zenith” – ne tik seniausia pasaulio Horologinė kompanija, bet ir viena iš kelių laikrodžių gamintojų, visas detales savo gaminiams ruošianti pati. “Zenith” laikrodžiai yra išties išskirtiniai – visas laikrodžio kūrimo procesas – nuo idėjos iki įpakavimo vykdomas tik kompanijos viduje, juoba kad viskas yra daroma rankomis. Tokio tipo laikrodžių gamybos kompanijos vadinamos senoviniu terminu “manufaktūra” (lot. “Manus” – “rankos”). Viso pasaulio laikrodžių versle egzistuoja tik penkios manufaktūros -„Zenith“, “Rolex”, “Lange and Sohne”, “Patek Philip” ir “Jaeger-LeCoultre”.

Jei kam kada pasitaikys proga pažvelgti į “Zenith” laikrodžių mechanizmą, atkreipkite dėmesį į mėlynus varžtelius, tokio tipo sąvaržas įmanoma pamatyti tik keliose aukščiausios klasės laikrodžių mechanizmuose – tai ypač brangia specialia antioksidacine technologija apdirbtos detalės.

AUKŠČIAUSIA KLASĖ LIETUVOJE

Stephanui Polzlui, “Zenith” kompanijos Regioniniam vadybininkui teko Lietuvoje apsilankyti tris kartus, kol galų gale jis nusprendė, jog “Zenith” prekės ženklas turi perspektyvų šioje sparčiai augančios ekonomikos šalyje.

Jo manymu, lietuviai turi gerą ir skoningą supratimą apie aukštos kokybės laikrodžius ir renkasi prabangos gamintojų gaminius. Anot S.Polzl, “laikrodį reikia rinktis tokiu principu – užsisegi jį ryte, ir iškart pakyla nuotaika. Juk aksesuaras mus lydės visą dieną. Mūsų laikrodžiai skirti žmonėms, kuriems patinka techninės detalės, patinka matyti, kaip laikrodis veikia. Ir tuo pačiu palaikyti aukštą statusą… ”

Kalbėdamas apie tendencijas nūdienos laikrodžių rinkoje, p.S.Polzlas pažeria tokių faktų: “palyginus laikrodžius dabar ir parduodamus prieš 20 metų, į akį krenta viena detalė – laikrodžiai didėja. Jie skirti tiek didelės, tiek mažos rankos riešui. Dabar jų skersmuo – 40-45mm, o prieš 20 metų korpusas buvo 34-38 mm. Be to, žmonės šiais laikais mieliau renkasi “tikslius” laikrodžius. Vis madingesni tampa deimantai”.

“Zenith” laikrodžių kolekcijos keičiasi neypatingai dažnai. Kaip paprastai, keičiasi tik detalės ar pačių laikrodžių spalvos. Anot p.S.Polzlo, moteriškų laikrodžių rinkoje atsiranda daugiau spalvų – “šį sezoną bus itin madingos rožinė, žalia ir žydra spalvos”. “Zenith” kompanija, reaguodami į rinkos poreikius, pateikė moterims naujovę – įvairiomis spalvomis dažytus “audinės kailio” dirželius. Be to, šiais metais, “Zenith” vyrams sukūrė visiškai nematytą naujovę – laikrodžius su šokoladinės spalvos ciferblatu. Kaip žinia, tradicinės ciferblatų spalvos būna juodos arba baltos, auskinės arba mėlynos. Šokoladinė bus visiškai neįprasta.

Anot p.Gitos Kniukštienės, brangiausias “Zenith” modelis, parduodamas Lietuvoje – “Grande Chronomaster XXT Open” – kainuoja apie 25 tūkstančius litų, 2004 m. „Grand Prix“ nugalėtojas „Grande Chronomaster Open El Primero“ – 21‘980 litų. Iš moteriškų laikrodžių siūloma 1995 metais pradėtos gaminti superplonų chronografų “Elite” seriją “Baby Star Elite”.

(Straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)