Patobulinti tikslaus laiko matavimą – toks buvo Edouardo Heuerio tikslas, kai 1860 metais jis įkūrė nedidelę laikrodžių dirbtuvėlę Šveicarijos vakaruose. Iš pradžių tvirtai pasiryžęs gaminti tik chronografus, jis turbūt nė ir nenujautė, kad po 140 metų jo aistra tiksliam laikui taps ir prabangos dalyku – jo įkurta kompanija 1999 metais tapo didžiausios pasaulyje prabangos prekių gamintojos – “LVMH Group”, kuriai priklauso tokie prekių ženklai, kaip šampanas “Moet”, konjakas “Hennessy”, galanterijos gaminiai “Louis Vuitton” – dalimi. Šis kokybinis pasikeitimas sąlygojo ir kompanijos veiklos diversifikaciją – šiandien “TAG Heuer” prekiniu ženklu (dvispalviu) puikuojasi ir prestižiniai sportiniai akiniai bei įvairiausia sportinė galanterija. “TAG Heuer” šiandien yra oficialus “Formulės 1”, pasaulio slidinėjimo ir buriavimo čempionatų laikmatis. “TAG Heuer” laikrodžius segi ir reklamuoja tokie žmonės kaip golfo žvaigždė Tigeris Woodsas ar nepralenkiamasis Mikka Hakkinenas…
Sunkiame nūdienos laikrodžių versle, kai didieji laikrodžių gamintojai laukia naujų rinkos tendencijų ir apsiriboja tik savo gaminių ciferblatų spalvos pakeitimais, “TAG Heuer” vieni iš nedaugelio skiria daug lėšų dinamiškai produkto vystymo strategijai ir aukštai vertinamai komunikacijos programai (reklamose Tiger Woodso muštas golfo kamuoliukas lenktyniauja su “Formulės 1” bolidu…). Turintys gausų patentų krepšį, daugelį “pirmojo” titulų, ir begalinį norą išsiveržti į pirmaujančias pozicijas rinkoje, “TAG Heuer” laikrodžiai šiandien neabejotinai diktuoja tendencijas mechanininių sportinių laikrodžių ir chronografų segmente.
CHRONOGRAFAI
Pagrindinė chronografo funkcija – fiksuoti laiko tarpsnius. Kitais žodžiais, chronografas – tai laikrodis su sekundine rodykle. Pirmieji chronografai pasaulį išvydo dar XVIII amžiaus pabaigoje, ir jų tobulinimas dar nebaigtas – konstruktoriai tebekuria mechanizmus, galinčius užfiksuoti ir milijonines, ir dar trumpesnes sekundės daleles.
Nūdienos chronografai turi du privalomus atributus – du mygtukus, esančius virš ir žemiau mechanizmo užvedimo karūnėlės – laiko skaičiavimo pradžiai, sustabdymui ir rodyklės grąžinimui į pirminę padėtį. Antras – papildomą mažą ciferblatą. Tokio tipo laikrodžiai, kaip paprastai, gaminami nepralaidžiais vandeniui, apsaugoti nuo įmagnetinimo.
Kiekviena laikrodžių firma sportinį stilių suvokia savaip – nuo prifarširuotų funkcijomis kvarcinių iki deimantais nusagstytų moteriškų laikrodukų, kurie atrodo pernelyg trapūs net batų raišteliams užsirišti, o ką jau bekalbėti apie bėgiojimą ar imtynes. “TAG Heuer” sportinis stilius – lengvai atpažįstamas – aptakios laikrodžio ir apyrankės formos, privaloma ciferblato iliuminacija, didelės, gerai matomos minutinės ir sekundinės rodyklės, dideli skaičiai ir privaloma “mersedeso” žvaigždutė ant rodyklės (neturi nieko bendro su “Daimle-Benz” kompanija).
AISTRA TIKSLUMUI
Aistra techninėms chronografų naujovėms visada buvo “Heuer” (kompanijos pavadinimas “TAG Heuer” atsirado tik 1985 metais, kai “Heuer” susijungė su kita Šveicarijos dizaino kompanija “Techniques d’Avant-Garde” (TAG)) laikrodžių kūrimo pagrindas. 1869 metais E.Heueris užpatentavo savąjį laikrodžio prisukimo mechanizmą, kuris “TAG Heuer” laikrodžiuose naudojamas lig šiol. 1911 metais kompanija pristatė pirmąjį laikrodį ant plokščios lentos lenktyninių automobilių vairuotojams, 1916 metais – garsųjį “Heuer Micrograph”, – pirmąjį pasaulyje laikrodį matuojantį laiką vienos šimtosios sekundės dalelės tikslumu.
“Heuer” buvo oficialus 1920-1928 metų Olimpinių žaidybių laikmatis (nuo 1932 metų šią privilegiją perėmė “Omega”). Tačiau “Heuer” siekė išlikti sporte, ypač lenktyninėse sporto šakose – patys laikrodininkai su įvairių sporto šakų – buriavimo, slidinėjimo ir automobilių lenktynių federacijomis tobulino laiko matavimą. 1969 metais “Heuer” Monako lenktynių trasoje pristatė pirmąjį automatinį rankinį chronografą – “Heuer Monaco Chronomatic” su patentuotu “Calibre 11” mechanizmu – mikrorotoriumi, naudojamu lig šiol. Po šešerių metų kompanija pagamino pirmąjį pasaulyje kvarcinį rankinį chronografą, fiskuojantį šimtąsias sekundės dalis – “Chronosplit Manhattan”.
“Monaco” kolekcijos laikrodžiai buvo parduodami taip sėkmingai, kad neseniai “TAG Heuer” pristatė ir patobulintą šių laikrodžių seriją “Monaco 69”. Tai buvo konceptualūs laikrodžiai su trimis intriguojančiais požymiais. Pirma, palyginus su jo pirmtaku, išnyko mechaninis chronografas, tapęs tiesiog minučių ir valandų rodyklėmis, antra, jame yra mechanizmas, apverčiantis laikrodį dugnu aukštyn, o ten, trečia, įmontuotas kvarcinis chronometras, skaičiuojantis tūkstantąsias sekundės dalis, ir visi laikrodžio atributai – žadintuvas, laiko zonos, “lenktyninių ratų” laikais ir t.t. “Monaco 69” buvo kur kas didesnis evoliucinis žingsnis laikrodžių gamyboje, nei vien kurio nors laikrodžio patobulinimas ar perdarymas. Pirmą kartą nerūdijančio plieno laikrodyje buvo suderinti automatinio ir kvarcinio judėjimo mechanizmai.
Nuo 1989 metų “TAG Heuer” yra oficialus pasaulio slidinėjimo čempionatų laikmatis, nuo 1992 metų – itin sunkios sporto šakos laiko matavimo atžvilgiu – “Formulė 1” lenktynių.
“TAG Heuer” turi ilgą bendradarbiavimo su lenktynininkais istoriją – Jacky Ickxu, Nikiu Lauda, Clay Regazzoni, Alainu Prostu, Ayrtonu Senna, Mika Hakkinenu ir Davidu Coulthardu. 1933 metais “Heuer” automobilinių lenktynių trasoms pateikė nešiojamą ant lentos laikrodį “Autavia”. Po 70 metų “Autavia” tapo rankinių laikrodžių kolekcijos pavadinimu – “Autavia 2003”, kurios laikrodžiuose įmontuotas “Calibre 11” judėjimo mechanizmas su 40 valandų energijos rezervu. 1966 metais “Heuer” užpatentavo “Microtimer”, pirmąjį miniatiūrinį elektroninį laiko stabdymo mechanzimą, fiksuojantį vieną tūkstantąją sekundės dalį. Prieš porą metų “TAG Heuer” pristatė “Microter Concept Watch” tcehnologiją, atitinkančią “Formulės 1” lenktyninkų poreikius – gaminamą iš skysto metalo, kietesnio už titaną.
PRESTIŽO ALCHEMIJA
Šiais laikais “TAG Heuer” per metus pagamina iki 1 milijono laikrodžių. Kompanijos apyvarta nuo 1985 metų padidėjo daugiau kaip 12 kartų. 55 procentus laikrodžių firma parduoda Azijoje (ketvirtadalį visų pagaminamų – Japonijoje). “Tyrimai rodo, kad žmonės labiau yra linkę pirkti būtent chronografus, nes žino, kad jie yra griežčiau testuojami ir skirti atlaikyti didenisu krūvius”, – teigia kompanijos vadovai. Tapę LVHM prekių ženklų dalimi, “TAG Heuer” turi dar aukštesnį tikslą – pasiekti “Rolex” prestižiškumo lygį ir siekai tapti alternatyviaisiais “Rolex”.
Ir tai nėra vien tušti pažadai. Prisijungimas prie “LVHM Group” sąlygojo 2002 metais atsiradusios “TAG Heuer” prestižinių sportinių akinių “Sportsvision” kolekcijos atsiradimą.
Dar prieš keliolika metų “TAG Heuer” vadovai suprato, kad ne vien sportininkai ar sportuojantys moka pinigus. 35 procentai “TAG Heuer” gaminamų laikrodžių yra moteriški, tačiau dominuojant didelių laikrodžių madai, 25 pocentus vyriškų laikrodžių taip pat perka moterys – sau. Populiariausia moteriškų laikrodžių kolekcija – “Alter Ego”, pristatyta 1999 metais.
35 procentus kompanijos pardavimų sudaro vyriškų laikrodžių “New Link” kolekcija, kurios ambasadoriumi ir yra Tiger Woodsas. Kompanijos 140-osios įkūrimo metines pažymėjo avangardiškų laikrodžių kolekcija “Swiss Avant-Garde since 1860”, pratęsdama dar 1997 metais pradėta “TAG Heuer” posūkį – avangardinių laikrodžių seriją “Kirium Series”.
Savo reklamose “TAG Heuer” klausia žmonių – “iš ko jūs pagaminti?” Ir atsako – “iš 100 procentų prestižo ir 100 procentų pasirodymo”. Suderinti elitinį skonį su puikia kokybę – kompanijos motto išlieka ir šiandien.
Lietuvoje “TAG Heuer” laikrodžių niekas oficialiai neatstovauja, nors lietuvių tarpe yra ganėtinai populiarūs “TAG Heuer” 2000,4000 ir 6000 serijos sportiniai laikrodžiai. Šveicariškų laikrodžių parduotuvių tinklo „Šveicarija” vadovo Aido Gužausko teigimu, panašios klasės yra „Candino” arba „Tissot“, ypač pastarojo sportinės linijos: “Čia jau tik nuo pirkėjo skonio ar palankumo kuriam nors konkrečiam prekiniam ženklui priklauso pasirinkimas, nes prestižas ir kaina labai jau panašūs”, – sako p.Aidas, – “Sutampa ir žemutinė kainų riba, t.y. jos prasideda nuo 3000 litų. Itin brangių laikrodžių „Candino” gamina daugiau, bet reikia atsižvelgti, kad „TAG Heuer” yra išskirtinai sportinių laikrodžių kūrėjas, tuo tarpu „Candino” sportinės linijos yra tik dalis iš visos didelės kolekcijos.”
(Modifikuotas straipsnis buvo spausdintas žurnale „Verslo klasė”)