Kas yra geriausi moters draugai, atsakyta jau seniai – „deimantai“, kaip dainavo Merilyn Monro. O štai į vyro „geriausius draugus“ pretendavo daug kas – pati „moteris“, automobilis, rytietiškose kultūrose – žirgas, anot kai kurių reklamų – laikrodis. Tačiau pačiu geriausiu, kaip ir bet kurio šios planetos žmogaus, pačiu geriausiu draugu vis dėlto yra, žinoma, šuo.
Juokai juokais, bet tai įrodyta net ir moksliškai. „Discovery“ žiniasklaidos grupės tyrimų duomenimis, šunys gali įsijausti į žmogaus problemas labiau už bet kokį gyvūną ir net pačius žmones. Pavyzdžiui, namuose gyvenantys šunys iš tikrųjų gali būti žmogaus geriausi draugai, kai tas žmogus sielvartauja – šunys yra jautresni žmogaus emocijos nei bet kokie kiti gyvūnai. Ši taisyklė, beje, galioja net tuomet, kai šuo nelaimės ištikto žmogaus nepažįsta. Šunys, skirtingai nei žmonės, niekada nežemina nei vieni kitų, nei savo šeimininkų. Šunys net neapkalba mūsų už nugarų, neprašo paskolinti pinigų ir kartais atrodo, kad tik jie vieninteliai mūsų nuoširdžiai pasiilgsta ir kantriai laukia sugrįžtančių…
Galbūt todėl visi geri pasaulio žmonės turi šuniuką. Nuo įžymiausios pasaulio prosenelės Anglijos karalienės Elžbietos II iki ekstravagantiškų Holivudo žvaigždžių, nuo grėsmingiausių boksininkų iki sumaniausių karvedžių – absoliuti dauguma jų turi šuniukus. Ne tik turi, bet ir niekada nevengia su jas rodytis viešumoje, o pasirodę – neslepia savo smagių emocijų…
Ką ten gerieji žmonės! Šuo buvo ir geriausias pačių žinomiausių pasaulio tironų draugas. Li Kuan Ju, pavertęs Singapūrą viena galingiausių pasaulio finansinių valstybių, Parkas Čiung Hy, sukūręs Pietų Korėjos „ekonominį stebuklą“, Augustas Pinočetas, 20 metų valdęs Čilę efektyviausiai visoje Pietų Amerikoje – visi jie turėjo po mažą šuniuką. Ne didelį aviganį ar medžioklinį vilkšunį, ne piktą bokserį ar aršųjį pitbulį – ne, ir dar kartą ne. Jie turėjo mielus biglius ir retriverius, Vakarų Škotijos terjerus ir spanielius, senbernarus ir prancūziškus buldogus. Nes net ir pasaulio diktatoriams, matyt, vienišiausiems istorijoje asmenims norėjosi turėti savo draugą. Bent vieną tikrą draugą.
Patys juk žinote – anksčiau ar vėliau, žmogus kitą žmogų pradeda erzinti, o štai šuniukas, kad ir ką beiškrėstų, turi šią unikalią indulgenciją – jam viskas atleidžiama. Mano šuniukas Švepas yra man įkandęs į koją, ir taip sugadinęs 140 dolerių kainavusias kelnes (ir tai įvyko tais laikais, kai „doleris dar buvo doleris“!). Ir ką? Tebegyvename kartu. Aš – be brangių kelnių, jis – turintis dar daugiau teisių ir apgaubtas meilės bei šilumos.
Tiesa, iš to mano šuniuko esama ir materialios naudos. Jo priežiūra verčia švarinti savo būstą kur kas dažniau, nei tai darytų toks tingus žmogus kaip aš.
Taip mano namuose atsirado dulkių siurblys „Dyson V6 Animalpro“, – kaip ir sako pats jo pavadinimas, skirtas namams, kuriuose gyvena ir augintinis gyvūnas. Kai ką pasako ir pavadinimo simbolis V6 – jis reiškia skaitmeninį variklį – iki trijų kartų galingesnį nei įprasti varikliai (nors ypatingų technologijų dėka naudojantis ir mažiau elektros energijos). Siurbimo galia juntama realiai – valdomas vos vienu mygtuko paspaudimu, įjungtas šis dulkių siurblys veikia taip galingai, jog, rodos, rankoje laikai pneumatinį plaktuką, nukreiptum į debesis, ir tuos susiurbtų.
Ir, žinoma, iškalbingiausias siurblio pavadinime yra pats žodis „Dyson“, reiškiantis dar gyvo kompanijos įkūrėjo pavardę, kokybės ir stilingumo garantą. Būtent Džeimsas Daisonas pirmasis pasaulyje kadaise sukūrė cikloninį dulkių siurblį be maišelio, ir per pastaruosius 30 metų išvystė cikloninio siurbimo technologijas iki tobulybės.
Tokias, kaip šiame dulkių siurblyje esanti patentuota „2 Tier Radial“ ciklonų technologija – 15 kūgio formos ciklonų, išdėstytų dviem eilėm. Pats cikloninio siurbimo principas yra pagrįstas tuo, kad galinga išcentrinė oro srovė prispaudžia dulkes prie ciklonų sienelių, iš kur jos nubyra į surinkimo maišelį. Kuo daugiau ciklonų, tuo galingesnė oro srauto išcentrinė jėga, tuo daugiau dulkių išsiurbiama iš aplinkos. Galingą oro srovę sukuria nikelio-manganio ir kobalto akumuliatorius. Ir, šis siurblys, beje, neturi jokių laidų, lengvai nešiojamas, jo vamzdis lengvai nusiima, paversdamas prietaisą dar trumpesniu, tinkamu naudoti siurbiant baldus, net automobilyje ar sunkiai pasiekiamose vietose. Ką visada efektyviai padarys elektrinis šepetėlis, kurio šereliai pagaminti iš nailono bei anglies pluošto – efektyviam dulkių pašalinimui iš kilimų ir nuo kietų grindų paviršių.
Nes geras šeimininkas paskui šuniuką bėgioja daužniau nei paskui savo žmoną – neveltui mūsų protėviai kadaise šunį prisijaukino pirmiausiai iš visų gyvūnų. Šuo yra namų gyvūnas jau daug tūkstančių metų, ir to rezultatus mes matome – daugelis šunų mėgsta švarą. Aš tikiu, kad anksčiau ar vėliau, ją pamėgs ir visi likusieji pasaulio šunys, ką gali žinoti, gal vieną dieną jie tvarkys ir mūsų namus? O iki tol belieka demonstruoti jiems tai, yra švara ir leisti suvokti, kad geriausias šunų draugas yra geras dulkių siurblys. O, logiškai pagalvojus, geriausio draugo geriausias draugas yra ir mano geriausias draugas?
Štai tau ir du draugai vietoje vieno! Šuo ir „Dyson“ dulkių siurblys… Kodėl gi ne? Abu juk stilingi, draugiški ir naudingi.
(Straipsnis spausdintas žurnale ELECTROLIFE)