„Viskas yra ir vaistas, ir nuodas – tai priklauso tik nuo suvartojamo kiekio“, – kadaise taip maistą ir gėrimus įvertino fizikos ir medicinos korifėjus Paracelsas. Ir bene tipiškiausia tokio apibūdinimo iliustracija yra, žinoma, kava. Kai vartojama mažais kiekiais – puikus stimuliatorius. Dideliais – nemalonumas ir pripratimas.

 

Štai keli patarimai, kaip to išvengti.

 

Pabudęs iš miegų, palauk mažiausiai 15 minučių prieš išgerdamas rytinės kavos puodelį. Tavo kūnas dar nori miego – tai vadinama „miego inercija“ – todėl natūralu pabusti jaučiantis šiek tiek pavargusiu. Šis nuovargio jausmas išsisklaido per 15 minučių, ir jei per tą laiką jau būsi išgėręs kavos, Tavo organizmas gaus daugiau kofeino nei reikėtų.

 

Tarp kavos puodelių daryk mažiausiai pusantros valandos pertraukas. Daugelis žmonių išgeria kavos puodelį ir nieko nepajunta. Todėl jie iškart geria antrą puodelį ir tik tada kažką pajaučia. Tačiau tai sąlygoja ne antrasis puodelis – kofeinas maksimalų savo poveikį pasiekia per pusvalandį, todėl energijos antplūdis pajaučiamas būtent tada, kai pradeda veikti pirmasis puodelis. O po 30 minučių pradeda veikti antrasis… Tavo organizmui tokio energijos antplūdžio tikrai nereikia.

 

Negerk per daug kavos. Tradiciniame kavos puodelyje yra apie 200 miligramų kofeino, ir toks kiekis daugumai žmonių suteikia žvalumo dviem valandom, po kurių kofeinas lėtai pradeda trauktis iš Tavo organizmo. Visi per tas dvi valandas į organizmą patenkantys produktai, turintys daugiau kaip 200 miligramų kofeino, gresia aukštu kraujospūdžiu, padažnėjusiu širdies plakimo ritmu ir irzlumu.

 

Vartok kavą tik tada, kai jos išties reikia. Pavyzdžiui, kai Tu geri kavos puodelį (arbatos ar kolos, ar bet kurio kito energetinio ir tonizuojančio gėrimo) kiekvieną dieną tuo pačiu laiku, susiformuoja bioritmas, ir Tavo smegenys automatiškai pradeda laukti kofeino dozės. Tai reiškia, kad po kai kurio laiko nuolatinis ir reguliarus kavos puodelis pradeda nebeteikti energijos Tavo organizmui – jis tampa elementraus status quo, kurio ir tikisi Tavo smegenys. Tai reiškia, kad Tau palaipsniui reikės suvartoti vis didesnį kiekį kavos norimam energiniam lygmeniui pasiekti.

 

Bet jei to nedarai ir kavą vartoji nereguliariai, kofeinas daro stebuklus. Kai Tavo smegenys jo nesitiki, kofeinas padeda susikoncentruoti. Jis taip pat padidina budrumą ir netgi gali pagerinti atmintį.