Klausimas: Kokiu principu veikia mikrobangų krosnelė?

Atsakymas: Mikrobangų krosnelė šildo maistą iš vidaus, t.y., skirtingai nuo metalinių kaitviečių, kurios šildo maistą iš išorės. Mikrobangos – tai aukšto dažnio elektromagnetinės bangos, analogiškos televizijos ir radijo bangoms. Mikrobangų krosnelėse įtaisyto magnetrono generuojamos bangos priverčia vibruoti maisto produktuose esančio skysčio molėkules. Vykstant šiam procesui išsiskiria šiluma, įgalinanti pašildyti, atšildyti ar kepti maisto produktus.

Kl: Ką įmanoma padaryti su mikrobangų krosnele?

Ats: Galite gaminti praktiškai viską, ką galėtumėte gaminti ir kitais būdais – kepti mėsą, virti sriubas, gaminti paštetus, pyragus, desertus, o be to – lydyti šokoladą ir džiovinti vaisius, atitirpinti produktus, kildinti tešlą, virti gerą kavą, išspausti daugiau sulčių iš vaisių, lengviau nulupti pomidorų odeles, spraginti kukurūzų spragėsius ir… pašildyti kompresų talpas. Taip pat galima padaryti tai, ko neišeitų padaryti įprastoje orkaitėje –  atšildyti maisto produktus iki gaminimui tinkamos temperatūros, pašildyti maistą lėkštėje, kurią patieksite ant stalo, paruošti padažus be nuolatinio maišymo, išlaikyti originalią patiekalo išvaizdą bei spalvą.

Kl: Sakoma, kad veikiančios mikrobangų krosnelės kenkia sveikatai

Ats: Nebent vienu atveju – jei kas nors sugebėtų į jas įlįsti. Pasaulyje būta kurioziškų atvejų, kaip liūdnai baigdavosi naminiams gyvūnams, kuriuos kažkas norėjo, pvz., išdžiovinti. Tačiau krosnelės tikrai nespinduliuoja mikrobangų į išorę – paprasčiausiai todėl, kad magnetrono—prietaiso, kuris krosnelėje generuoja mikrobangas– bangos ilgis yra tik 12,4 cm, tad šios bangos tiesiog negali išeiti už krosnelės ribų. Be to, visos krosnelės gaminamos iš metalo, kuris savo ruožtu sustabdo šias bangas, be to, visos krosnelės konstruojamos taip, kad atidarius duris, jos nustoja veikti. Mikrobangų energija maistui gaminti naudojama jau nuo 1945 metų, ir per tą laiką nėra nė vieno įrodyto atvejo, kad mikrobangų krosnelės būtų pakenkusios žmonių sveikatai. Jei kažkas sugebėtų tai padaryti, JAV taptų milijonieriumi: šioje šalyje teisena dėl nuostolių seniai tapo nacionaliniu sportu.

Kl: Sakoma, kad pagamintas mikrobangų krosnelėje nėra sveikas…

Ats: Atvirkščiai, gamindami mikrobangų krosnelėje Jūs net saugote savo sveikatą – mat, galite sunaudoti daug mažiau riebalų ir būti tikri, kad nevalgysite apdegusio maisto. Maža to, mikrobangos netgi tirpina riebalus produktuose ir mažina cholesterolio kiekį, o daržovėse išsaugo daugiau vitaminų ir mineralų. Nepamainoma ir tiems, kas turi mažų vaikų ar tiems, kurie turi gaminti dietinį maistą.

Tačiau svarbu atminti – visada turime leisti gaminam maistui bent trečdalį laiko pastovėti jau išjungtoje krosnelėje, kad jis pabaigtų gamintis– mat molekulės nenurimsta iš karto, išjungus krosnelę. Tad jei gaminote 5 minutes, leiskite maistui dar 2 minutes pastovėti– jis sau ramiai gaminsis toliau. Todėl nepatartina valgyti patiekalus, ką tik ištrauktus iš veikusios krosnelės– jų vandens atomai dar kelias minutes šokinės Jūsų skrandyje!

 

Kl: Kaip teisingai naudoti mikrobangų krosnelę?

Ats: Visada būtina įsitikinti, kad mikrobangų krosnelė yra švari ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus – nes bet kokios apnašos sumažina jos efektyvumą ir mikrobangų skvarbą. Taip pat reikia stengtis maistą šildyti ar gaminti ne didesnėmis, nei 5 cm skersmens dalimis, nes maksimali mikrobangų skvarba yra apie 5 cm. Didesnius maisto gabalus būtina sudėti į indo kraštus. Mikrobangos krosnelės viduje nepasiskirsto tolygiai, ir krosnelės padėklui sukantis, daugiausiai energijos gauna tos patiekalo dalys, kurios yra kuo toliau nuo centro. Todėl stambiausius gabalus dėkite į indo kraštus, o smulkesnius– į vidurį.

Kl: Ar įmanoma sutaupyti pinigų naudojant mikrobangų krosneles?

Ats: Žinoma. Įmanoma sutaupyti iki 500 litų per metus tinkamai jas naudojant ne tik maistui pašildyti, bet ir maistui gaminti. Juk jei Jums reikia paruošti vieną kilogramą mėsos, mikrobangų krosnelėje tai galėsite padaryti per 30-35 minutes, tuo tarpu gamindami orkaitėje, puode ant viryklės ar keptuvėje užtruktumėte gerą valandą. Mikrobangų krosnelės vienareikšmiškai leidžia sutaupyti iki 70 proc. laiko ir energijos. Pavertus tai į pinigus, viena statistinė Lietuvos šeima, dažniau gamindama mikrobangų krosnele, per metus gali lengvai sutaupyti iki 500 Lt – pakankamai, kad mikrobangų krosnelė atsipirktų. Kadangi jau visur yra krosnelių tik už 199 Lt, kalbame apie 300 Lt pelną per metus.

Be to, gaminimas mikrobangų krosnelėje reikalauja daug mažiau dėmėsio: juk jei žinote, kaip teisingai gaminti, trečdalį laiko maistas gaminsis išjungtoje krosnelėje, išvis nenaudodamas elektros energijos.

Kl: Kaip skaityti užrašus ant mikrobangų krosnelės ir kaip susivokti, kuri funkcija ką reiškia?

Ats: Mikrobangų spinduliavimo intensyvumas (galingumas) matuojamas vatais (W). Kuo didesnis spinduliavimo galingumas, tuo greičiau paruošiamas maistas.

Įsižiūrėkite, kokias funkcijas ir režimus teikia Jūsų mikrobangų krosnelė – ar yra grilis (tinkantis kepant muštinius, šonkaulius ar užkepėles), priverstinės konvekcijos režimas, paskirstantis karštą orą (analogiškas gaminimui orkaitėje su ventiliatoriumi, ir tinkantis gaminant pyragus, suflė, naminių paukščių mėsą, kepsnius), ar yra skrudinimo režimas (išskirtinis “Whirlpool” gaminamų krosnelių bruožas).

Kai kuriuose “Whirlpool” mikrobangų krosnelių modeliuose su “Šeštojo pojūčio” technologija yra įmontuoti ir specialūs jutikliai, kurie pagal gaminamo maisto svorį automatiškai paskaičiuoja gaminimo trukmę, ir, reikalui esant, keičia maisto gaminimo režimus. Be to, “Whirlpool” krosnelėse su “Šeštuoju pojūčiu” yra dar ir maisto gaminimo garais režimas.

Kl: Kokie indai geriausiai tinka gaminant maistą mikrobangų krosnelėse?

Ats: Mikrobangų krosnelėse naudojami indai turi gerai praleisti mikrobangas, t.y., tokie kaip stikliniai, keramikiniai, plastmasiniai ir popieriniai. Gaminant maistą kai kuriuose režimuose, indai turi būti atsparūs ir aukštoms temperatūroms. Negalima naudoti metalinių indų, nes metalas nepraleidžia mikrobangų, ir gali sukelti kibirkščiavimą krosnelės viduje.

Pageidautina, kad indai būtų apvalūs arba suapvalintais kampais. Tokie plastinkinių indų gamintojai, kaip “Tupperware” gamina specialias indų serijas, pritaikytas maisto gaminimui mikrobangų krosnelėse – su dangteliais, reguliuojančiais garų slėgį, įgaubtais per vidurį dangteliais ir dugnais, kur netilptų maistas, nes būtent tas vietos mikrobangų bangų gauna mažiausiai.