Skaitmeninis informacijos formatas suteikė mums daug laisvių. Pavyzdžiui, išvadavo mus nuo priverstinės būtinybės vienu metu klausytis tik vieno CD. Mūsų kompiuteriai tapo muzikiniais centrais, įgalinančiais mus pačius susikurti savo „grojaraštį“, sukompiliuoti širdžiai mielų dainų CD, įsirašyti iš Interneto būtent tas dainas, kurios mums ir patinka. Ir, svarbiausia, klausytis tų dainų bet kur – kur tik mums patinka. MP3 grotuvo pagalba.
Tačiau nūdienos rinkoje galima rasti daug įvairiausių MP3 grotuvų, ir kiekvieną mėnesį gamintojai pateikia mums vis naujesnių modelių. Ir neišvengiamai jie yra skirtingi, turi ne tik skirtingus ypatumus, bet ir dėl rinkoje vykstančio formatų karo dažnai paverčia mus atitinkamo muzikos tiekėjo įkaitais – negalinčiais klausytis dainų, įrašytų kitu formatu… Kaip išsirinkti tinkamą?
Pradėkime nuo dizaino. Pripažinkite, grotuvas gali turėti visas funkcijas, kokios tik yra išrastos, tačiau jei jo dizainas neatitinka Jūsų gyvenimo būdo, jis bus Jums netinkamas. Grotuvai, skirti pramogai yra visiškai skirtingi nuo grotuvų, skirtų sportuojantiems ar daug judantiems žmonėms. Grotuvai, skirti jaunimui yra gana skirtingi nuo tų, kurių funkcijos pritaikytos verslininkams. Žinoma, naujausi grotuvų modeliai turi spalvotus ekranus, funkcijas, įgalinančiais peržiūrėti nuotraukas, vaizdo klipus. Dauguma turi įmontuotus FM radijo imtuvus. Kai kurie – bevielio ryšio funkcijas, garso įrašymo funkcijas, duomenų talpykles. Todėl, jei Jūs ir savo mobilųjį telefoną naudojate tik kaip telefoną, įvertinkime MP3 grotuvus, skirtus tik muzikai bei vaizdo klipams…
Renkantis tinkamą grotuvą, būtina atkreipti dėmesį į penkis esminius jo elementus:
Atmintis – talpa. Daugumos MP3 grotuvų atmintis yra pritaikyta ne pačios aukščiausios kokybės įrašams, kurie neužima daug skaitmeninės vietos. Aukštesnės kokybės dainos užima daugiau atminties. Pavyzdžiui, bet kuris grotuvas gali sutalpinti tris kartus daugiau dainų, įrašytų 64Kbps (kilobaitų per sekundę) greičiu, nei 192 Kbps, nors pastarųjų garso kokybė yra tris kartus geresnė, nei pirmųjų. Nesigilinant į technines detales, tiesiog atminkite – baitą sudaro 8 bitai, kilobaitą (KB) – 1024 baitai, megabaitą (MB) – 1024 kilobaitai, ir 1024 megabaitai sudaro gigabaitą (GB). Jūsų grotuvui reikia 1,41 MB atminties minutei grojimo, arba 84,5MB vienai valandai muzikos. Tai savo ruožtu lemia, kad vienas gigabaitas sutalpins apie dvylika valandų 192Kbps kokybės įrašų.
Atminties tipas. Grotuvai būna keturių pagrindinių tipų: „kietojo disko“ (sutalpinančių nuo 400 iki 1200 CD), „mikrodisko“ (50-120 CD), „atminties kortelės“ (nuo 1 iki 20 CD muzikos) ir CD (iki 150 dainų). Visi jie skiriasi savo sutalpinamos informacijos kiekiais, kaina, fizinėmis savybėmis ir elementų darbo trukme. „Kietojo disko“ MP3 grotuvai – didelės talpos grotuvai, galintys atkurti bet kurią dainą, įrašytą iš CD ar iš Interneto. Jų atmintis dažniausiai siekia 20 GB ir daugiau (80GB talpos „iPod“ gali sutalpinti iki 23 tūkstančių dainų, nors tiek perklausyti turbūt ir viso gyvenimo neužtektų…). Šie aparatai patogūs tuo, kad juose galima sutalpinti visą muziką, kokios tik pageidaujate. Tačiau jie yra sunkūs ir nelabai tinka sportuojantiems žmonėms (bet nepakeičiami kelionėje) – tam yra sukurti panašių savybių „mikrodisko“ grotuvai.
Grotuvai su keičiama atminties kortele yra žinomi savo atsparumu, nes neturi viduje judančių mechaninių detalių, todėl labiau tinka sportuojantiems. Jie yra gražaus dizaino, pakankamai mažyčiai. Tačiau jų atmintis neviršija kelių GB, nors, iš kitos pusės, jų baterijos ilgiau laiko. Dažniausia turi daug papildomų funkcijų, tokių, kaip balso įrašymas.
MP3 CD grotuvai, kaip ir sako pats jų pavadinimas, atrodo kaip nešiojami CD grotuvai, tačiau nuo pastarųjų skiriasi tuo, kad atkuria skaitmeninius įrašus. Jų naudojamos talpos – paprasčiausiai kompaktiniai diskai, ir 650 MB talpos diskas sutalpina iki 150 dainų. Populiariausi automobiliuose, kuriuose praktiškai yra pakeičiantys visus stereo grotuvus. Žinoma, jie yra gana dideli, ir ne visada tinka daug judantiems žmonėms…
Formatas. Kaip ir skaitmeninė fotografija ar video, taip ir muzika gali būti įrašoma įvairiais skaitmeniniais formatais: MP3, AAC, WMA, FLAC ir t.t. Jei esate įsirašęs daug dainų kuriame nors viename formate, įsitikinkite, ar naujas grotuvas galės jį atkurti.
Galimybės atsisiųsti muziką iš Interneto. Jei ruošiatės įsigyti „iPod“, Jūsų paslaugoms – begalinis didelis „iTune“ portalas. Tačiau jei Jūsų grotuvas bus kito gamintojo, įsitikinkite, kuriame portale jam bus tinkamos sąlygos nusikrauti savo mėgiamą muziką. Kita vertus, tokie portalai, kaip www.amazon.com muziką teikia visais formatais, jei tik mokėsite prie jo prisijungti.
Baterijos darbo trukmė. Kaip rodo tyrimai, tai vienas svarbiausių veiksnių žmonėms, renkantis tinkamą grotuvą. Dauguma „kietojo disko“ MP3 grotuvai turi stacionarias ličio-jonines baterijas, kurios tradiciškai veikia nuo dviejų iki keturių metų (jas pakeisti gali tik specialistai). CD ir grotuvai su atminties kortelėmis dažniausiai turi keičiamus sausuosius elementus.
(Straipsnis spausdintas biuletenyje „Media City News”)