Skalbimo principas nekito per visus amžius nuo pat šio proceso išradimo. Tik šiandien mechaninės skalbyklės daro tą patį, ką prieš daugelį metų darė namų šeimininkės (tiesa, skalbimo procese atsirado elektra ir cheminės priemonės): mirko, skalbia, skalauja ir gręžia. Todėl, renkantis skalbyklę reikia atkreipti dėmesį tik į tai, kas kaip tą daro

 

Klausimas: Kaip nuspręsti, kokios skalbyklės reikia šeimai?

Atsakymas: Pirmiausiai, būtina apsispręsti dėl vietos, kur statysite skalbyklę, ypač svarbu, kad ji neužimtų daug vietos ir būtų patogiai prieinama. Nuo būsimos vietos priklauso ir tai, kokio skalbinių pakrovimo tipo skalbyklės reikia Jums – pakraunamos iš priekio ar iš viršaus. Pakraunamas iš viršaus skalbykles lengviau patalpinti į sunkiau pasiekiamas vietas, tokio tipo skalbyklės yra kompaktiškos ir nereikalauja papildomos erdvės durelių varstymui. Be to, šias skalbykles galima atidaryti skalbimo metu (pvz. pamiršus įdėti kokį rūbą), o išiminėjant skalbinius nereikės pasilenkti. Pakraunamos iš priekio skalbyklės yra lengviau montuojamos bei turi platesnį matmenų spektrą. Tokias skalbykles galima naudoti ir kaip papildomą plokštumą kažkam pasidėti.

Renkantis skalbyklę taip pat būtina atkreipti dėmesį ir į jos talpą: 2-jų asmenų šeimai užtenka 4,5-5 kg talpos, 4-6 asmenų šeimai reikėtų 6-7 kg, o didesnės sudėties šeimoms ar darantiems didelius ir dažnus skalbimus, reikėtų skalbyklių, galinčių sutalpinti 8-11 kg skalbinių.

Kl: Kur statyti skalbyklę?

 

Ats: Vietą skalbyklei reikia numatyti iš anksto, dar projektuojant savo būstą – iš Vakarų atėjusi atskirų patalpų-skalbyklų individualiuose namuose tendencija įsitvirtino ir pas mus. Tačiau neturintys tokių patalpų butų savininkai vietas skalbyklėms dažniausiai suranda vonios kambaryje, virtuvėse ar net koridoriuose, tačiau visos šios vietos sukelia savų bėdų. Vonios kambario aplinka neigiamai įtakoja skalbyklės ilgaamžiškumą dėl pastovios drėgmės, kuri prasiskverbia į skalbyklę ir gadina jos mechaninius bei elektroninius įrenginius. Skalbyklė virtuvėje – nuolatinis chemikalų ar jų dalelyčių šaltinis šalia maisto produktų. Koridorius yra ganėtinai tinkama skalbyklei vieta, bet ji yra nutolusi nuo buto vandentiekio ir kanalizacijos mazgų.

Kl: Kaip išsirinkti tinkamą skalbyklės dydį?    

 

Ats: Dauguma gamintojų pirkėjams siūlo trijų rūšių skalbykles – standartines, siauras ir mažagabaritines. Standartinių skalbyklių matmenys yra (AxPxG) 85x60x58 cm. Tokios skalbyklės statomos didesnėse patalpose, maždaug 3-5 cm atstumu nuo sienos – šis atstumas yra būtinas vamzdžiams ir instaliaciniams laidams sujungti. Siauras skalbykles gylis 37-48 labiau tinka statyti virtuvėje ar koridoriuje. Pačioms mažiausioms patalpoms tinkamiausios yra mažagabaritinės – 67x50x40 cm. pakraunamos iš viršaus skalbyklės.

Kl: Ką reiškia ant skalbyklių nurodytos energinės klasės ir sūkių greitis?

 

Ats: Nurodyta energinė klasė parodo modelio ekonomiškumą, t.y., kiek išteklių ji sunaudoja (sutaupo) skalbimo metu. Visų Europos Sąjungoje gaminamų skalbyklių klasės žymimos aukščiausio standarto raide A+, šiek tiek žemesne A (skirtumas tarp A+ ir A yra apie 15% elektros energijos suvartojimo, nors tik atskiruose skalbimo cikluose), bei dar žemesne B – tokios klasės skalbyklės vartos daugiau elektros energijos, nei A. Tai visuotinai priimti standartai ir šiais laikais reiktų gerai pasistengti norint surasti žemesnių klasių skalbyklių, pažymėtų C, D, E ar F raidėmis. Jei gyvenimas Jus verčia įsigyti skalbykles, pažymėtas tokiomis raidėmis, žinokite, kad tai labai ženkliai paveiks Jūsų gaunamą sąskaitą už sunaudotą elektros energiją.

Nurodytas ant skalbyklių sūkių greitis (500-800-1000 ar daugiau  (iki 1600 apsk. Minute0sūkių per minutę) reiškia esantį joje greitį, tinkamą tam tikram audiniui gręžti. Skalbyklės su didesniu sūkių skaičiumi geriau išgręžia skalbinius, tačiau gali pažeisti audinius, kurie nėra pritaikyti dideliam gręžimo greičiui. Atkreipiame dėmesį į tai, jog sūkių greitis virš 1000 sūkių per minutę yra efektyvus gręžiant tik  rankšluosčius arba chalatus, medvilnei pakaktų 800 sūk./ min., o švelnesniems skalbiniams –  500 sūk./ min ir mažiau.

Kl: Ką palengvina naujausios skalbimo programos?

 

Ats: Kadaise buvo manoma, kad kuo daugiau skalbyklėje yra skalbimo programų, tuo ji yra geresnė. Galiausiai  jų atsirado tiek, kad vartotojui pasidarė sunku susivokti jų gausoje. Dabar pastebima visiškai atvirkštinė tendencija. Gamintojai stengiasi kuo labiau supaprastinti skalbyklių valdymą. Naujausiose skalbyklėse diegiamos vos 3–4 programos: skirtingiems audinių tipams skirtas reguliavimas bei keletas papildomų, tokių kaip papildomo skalavimo režimas (skirtas alergiškų žmonių, mažamečių vaikų skalbiniams – geriau išplaunantis skalbimo chemikalus iš audinių po skalbimo); mirkymo, dėmių šalinimo, intensyvaus skalbimo (itin nešvariems skalbiniams); greitojo skalbimo (skalbinių medžiagos “atgaivinimui”) ir pan.

Pastarojo meto naujovės – specialios vilnos ar apatinių baltinių skalbimo programos, skirtos vilnoniams bei ypač subtilių apatinių rūbų skalbimui. Tik ką rinkoje pasirodė ir Antibakterinė programa, išlaikanti 65 laipsnių temperatūrą 10 minučių. Tai užtikrina bakterijų, erkučių ir alergenų pašalinimą iš tokių dalykų, kaip patalynė ar vaikų drabužėliai.

Šiuo metu rinkoje yra trijų tipų skalbyklės – mechaninio, mechaninio-elektroninio ir elektroninio valdymo. Siekdami sumažinti mechaninių dalių skaičių, gamintojai atsisako anksčiau populiarių programų nustatymo rankenėlių, pasirinkdami elektroninius arba sensorinius mygtukus.

Naujausiose “Whirlpool” skalbyklėse sutiksite “6-ojo jausmo” technologiją – pati skalbyklė automatiškai pasirenka reikiamą temperatūrą, sūkių greitį, skalavimo trukmę, priklausomai nuo skalbinių kiekio ir jų užterštumo. Paskaičiuota, kad su šia technologija skalbiant sutapoma apie 30 procentų vandens, apie 25 procentus energijos ir 20 procentų laiko sąnaudų.

http://www.youtube.com/user/WHVilnius#p/u/47/oGhml1Wd9iY http://www.youtube.com/user/WHVilnius#p/u/38/EVvNxFh_-es  http://www.youtube.com/user/WHVilnius#p/u/36/qc1YnnOoH84

Kl: Ar turi reikšmės faktas, kurioje šalyje pagaminta skalbyklė?   

 

Ats: Lig šiol dažnai buvo manoma, kad faktas, kur surinkta skalbyklė, kažką lemia. Kai kurie specialistai netgi teigdavo, kad Italijoje surinkta skalbyklė tarnaus 8 metus, Vokietijoje 10-15 metų, Korėjoje – apie 5 metus, Kinijoje 3-5 metus. Tačiau šiais globalizacijos laikais  sunku nustatyti geografinę gaminio priklausomybę – vienos jo detalės gali būti gamintos Azijoje, kitos – Amerikoje, o pačią skalbyklę Europoje gali surinkti imigrantas iš Afrikos.

Kas iš esmės yra svarbu, tai produkto prekinis ženklas, kuris iš esmės reiškia gamintojo kokybės valdymo standartus, naudojamus gamybos metu. Kaip žinia, žinomi gamintojai savo vardu ir reputacija nerizikuoja, visuomet teikdami vartotojui kokybišką produktą. Nežinomų kompanijų gaminiai gali veikti taip pat gerai, jų naudojamos technologijos dažniausiai būna pirktos iš žinomų gamintojų, tačiau užtikrinti reikiamą gamybos proceso lygį bei darbuotojų kvalifikaciją užtrunka ne vieną dešimtį metų ir kainuoja nemažus pinigus. Susilaikymas nuo tokio tipo investicijų įgalina nežinomus gamintojus konkuruoti rinkoje mažomis gaminių kainomis. Tačiau, kaip sakoma, “šykštus moka du kartus”, nes niekas negali būti garantuotas dėl pigių skalbyklių ilgaamžiškumo.