„Amerikoje yra visko“, – šią aksiomą žinojo kiekvienas okupacijos laikais gimęs ar augęs Lietuvos žmogus. Tai patvirtino ir J.Baltušis, ir G.Zimanas, ir V.Kavaliauskas savo knygose, tą žinojo ir Nikita Chruščiovas. Tą žinote ir Jūs.
Tą žinojo ir „Media City News“ kūrybinė grupė, šį pavasarį apsilankiusi keliuose rytinėje JAV pakrantėse įsikūrusiuose miestuose. Apstulbę nuo prekių gausos, mes vis dėlto radome savyje jėgų pasidomėti, būtent kokių prekės ženklų buitinę elektrotechniką naudoja „viską turintys“ amerikiečiai. Svarbu pabrėžti ir tai, kad mes lankėmės tik padoriuose namuose, ir bendravome tik su viduriniosios klasės amerikiečiais, todėl ir mūsų pastebėjimai buvo sąlygoti šio socialinio sluoksnio nuosavybės…
Įžengus į amerikietiškus „Media City“ ar „Elektromarkt“ tipo prekybos salonus išsyk krenta į akis tai, kad pagrindinė dominuojanti prekė juose – mobiliosios technologijos, ir jų gaminiai beveik visada užima didžiausią ploto dalį. Taip, amerikiečiai turi galimybę mėgautis oficialiai parduodamais „iPhone“ ar naujausiais „Black Berry“, ką jie mielai ir daro. Šia prasme jie yra patriotai – „Motorola“ yra akivaizdžiai pirmaujantis ženklas ant mobiliųjų telefonų prekystalių, o „Samsung“, „Nokia“ ir „Sony Ericsson“ užima beveik vienodas likusias dalis.
Pažvelgus į pasieniais išrikiuotas virtines televizorių, nenorom pastebi du neįprastus dalykus – pirma, dominuoja DLP (Digital Line Projecting – galinės projekcijos) tipo televizoriai, antra, dauguma parduodamų – televizoriai su tokiais mums nematytais prekių ženklais, kaip „Mitsubishi“, „Verizon“ arba RCA („Radio Corporation of America“). Ketvirtoje vietoje pagal gausą – „Sony“, kurios, kiek teko matyti, parduodami vien tik „Bravia“ serijos aparatai. Žinoma, yra ir „Samsung“, ir „Panasonic“, ir „Philips“, tačiau jie nedominuoja, juoba ne visi jų gamina DLP tipo televizorius.
Tokie televizoriai mus pasitiko ir beveik visuose namuose, kuriuose teko lankytis. Manoma, kad milžiniškus dydžius mėgstantiems amerikiečiams patinka DLP aparatai būtent dėl savo gabaritų, subtilaus dizaino (plonas korpuso rėmelis) ir pakankamai geros vaizdo kokybės. O Lietuvoje tokių televizorių pardavimai nesudaro nė procento iš visų mūsų rinkoje parduodamų – galbūt tai dar vienas įrodymas, kokie mes vis dėlto skirtingi…
Tačiau kartais visai įdomu pastebėti ir senus, bet vis dar parduodamus kineskopinius „tolvaizdžius“, netgi su tokiais istoriniais pavadinimais, kaip „Magnavox-Philips“ ar „Zenith“.
DVD grotuvų ir namų kino teatro sistemų skyriuose situacija jau primena Lietuvą – „Philips“, „Sony“, „Panasonic“, „Samsung“, tik „Blu-ray“ grotuvų gausiau. Amerikiečiai tebemėgsta ir VHS vaizdo grotuvus, jų pardavinėjama ne ką mažiau, nei DVD. Tačiau neteko išvysti DVD-HD grotuvo. Nė vieno. Akivaizdu, kad „Blu-ray“ dominuoja šioje rinkoje, kaip ir žvelgiant į kino filmų DVD ir vaizdajuosčių lentynas – filmų, išleistų „Blu-ray“ formate ne ką mažiau, nei vien paprastame DVD formate.
Nešiojamų kompiuterių skyriuose – net ir nepaisant to, kad „Apple“ turi savo atskiras specializuotas parduotuves – dominuoja „Mac‘ai“. Amerika yra Amerika – čia pilna ir „Dell“, ir HP laptopų. Vienintelis stiprus svetimšalis – „Sony“ VAIO, bet šis prekės ženklas amerikiečiai yra toks artimas, kad jau seniai yra tapęs savu.
Kompiuterių ir elektronikos aksesuarų – sausųjų elementų, ausinių, skaitmeninių talpų skyrius – tai bene vienintelė vieta, kur akivaizdžiai karaliauja europiečiai – „Philips“. Vien iš pirmo žvilgsnio tampa aišku – bent du trečdaliai prekių – su šios kompanijos prekės ženklu. To priežastis paprasta – dar neiškeltos į Kiniją ir Amerikoje tebeveikiančios „Philips“ gamyklos.
Vaizdo kamerų ir foto aparatų skyriuose tebegyvuoja „Sony“ karalystė. Jiems ant kulnų mina „Canon“, JVC ir „Nikon“. Nors nustebino tai, kad negausu „Samsung“ (o kūrybinės grupės nariai išvis matė padorių amerikiečių namuose vienintelį „Samsung“ daiktą – tai DLP televizorių).
Kūno priežiūros prietaisų skyriuose situacija taip pat primena Lietuvą – čia irgi pilna „Philips“ (beje, dažniausiai parduodamų su tokiais ženklais, kaip „Philips-Norelco“ arba tiesiog „Norelco“ – kaip jau beveik šešiasdešimt metų „Philips“ yra žinomas JAV rinkose), „Braun“ ir „Remington“.
Kiek įdomiau kavinukų ir smulkiosios virtuvinės technikos skyriuose. Čia nei iš šio, nei iš to dominuoja „Rowenta“ ir „Black & Decker“ gaminiai. Apie pastarąją kompaniją autorių kolektyvas išvis buvo įsitikinęs, kad ji gamina tik benzininius pjūklus ir varstotus… Kavos aparatai irgi neprimena mūsiškių – tai ta pati „Black & Decker“, „Cuisinart“ bei „KitchenAid“…
Beje, kalbant apie „KitchenAid“ (prekės ženklas priklausantis „Whirlpool“ korporacijai) – tai tas ženklas, kuriuo pažymėtą baltąją techniką išvysite beveik visose padoriose amerikietiškose virtuvėse – tai indaplovės, orkaitės, mikrobangų krosnelės, skrudintuvės ir gartraukiai. Iki tai išvystant, buvome įsitikinę, kad „KitchenAid“ – tai senoviškai (ir gražiai) atrodantys plaktuvai bei kavos malūnėliai, tačiau tikrovė yra kitokia, šį ženklą galima išvysti ant kur kas daugiau prietaisų. Guodžia tik tai, kad nuo praeitų metų „KitchenAid“ pradėta prekiauti ir Europoje, tikėsimės, kad pagaliau jis atkeliaus ir į Lietuvą – toks nepigus ir neatsibodęs prekės ženklas tikrai papuoštų mūsų salono klientų namus…
Gi amerikiečių skalbyklės ir orkaitės – ne vien „KitchenAid“. Čia galima išvysti ir motininę šio ženklo kompaniją „Whirlpool“, ir LG, ir „General Electric“, ir netgi „Siemens“. Stebina tik skalbyklių dydžiai, pritaikyti kažkokiems dideliems ir sunkiai įsivaizduojamiems kiekiams drabužių… Kaip ir neįtikėtino dydžio tarai pritaikyti šaldytuvai – dviduriai ir dažnai tokio pločio, jog į juos nesunkiai sutilptų keturių asmenų šeima, pavyzdžiui, besislepianti nuo atominės bombos. Tokius šaldytuvus gamina ne vien „Whirlpool“ ar „Kenmore“, galima išvysti ir europietiškų ženklų – „Bosch“ ar „Electrolux“ grupei priklausantį „Frigidaire“ (įdomu tai, kad šį prekės ženklą kadaise sukūrė automobilių gamintojas „General Motors“).
Tačiau bene svarbiausias Amerikos prekinis ženklas, kurį galima išvysti tiek ant radijo imtuvų, tiek ant oro kondicionierių, tai, be abejo – „General Electric“. Keista jį matyti ant automobilinio grotuvo, dar keisčiau – ant elektroninių svarstyklių. „General Electric“ lemputės sudaro gausiausią dalį universalinių parduotuvių „šviesos priemonių“ skyriuose (antroje vietoje – „Westinghouse“ ir „Philips“). Ši kompanija gamina viską – nuo elektrinių dantų šepetėlių iki agregatų primelžtam pienui atšaldyti, todėl stebintų tik tai, jei kokio nors daikto su „General Electric“ nebūtų amerikietiškuose namuose.
Amerikoje visko daug, daug ir didelio. Čia vartojama greitai, pinigai senka, bet ir pasipildo dar greičiau, tačiau tai ir yra sėkmingos ekonomikos pagrindas. Tačiau tai nestebina, atsimenant, kas tokie sukūrė Ameriką. Imigrantai. Kurie dažniausiai buvo vargšai ir alkani. Tai ir apibrėžė jų mentalitetą – gyventi geriau, nei lig tol, o tai reiškė – valgyti daug, turėti daug drabužių ir batų, gyventi dideliuose namuose, vairuoti didelius automobilius. Nes kas daugiau gali simbolizuoti gerą gyvenimą?
(Straipsnis spausdintas biuletenyje „Media City News”)