Kas paprastai Rusijos moteriškei galėjo būti įspūdingiau, nei buvusio šalies prezidento Vladimiro Putino iškilmingai ir rūsčiai ištarti žodžiai: „Karininko garbės žodis, motin, aš išspręsiu šią problemą!“ Galinga ir tauru…

Matyt, dėl to pastaruoju metu baigęs eiti savo pareigas Rusijos prezidentas taip pamėgo šią trumpą ir griežtą frazę „Karininko garbės žodis“. Tokį gavus, klausimų dėl problemos sprendimo daugiau nebekyla – praktiškai ji išsisprendžia savaime.

V.Putinas vis dėlto nebuvo tipiškas KBG karininkas vienu paprastu aspektu. Visi buvusieji Valstybės saugumo darbuotojai puikiai prisimena užsienyje dirbusių karininkų kultą – aistrą vokiškai buitinei elektrotechnikai. „Siemens“ ir „Bosch“ – tai buvo du prekės ženklai, kurie pelnė didžiausią KGB darbuotojų pagarbą. Elektrinis „Siemens“ kavinukas stovėjo ir Lietuvos KGB pirmininko generolo Juozo Petkevičiaus poilsio kambarėlyje, „Bosch“ virtuvinė technika dominavo beveik kiekvieno aukšto rango KGB karininko, net ir nedirbusio užsienyje, butuose bei vilose. Sunku paaiškinti tokį fenomeną, bet vokiška buitinė elektrotechnika išties turėjo didelį pasisekimą jų tarpe, o, anot vieno rusų rašytojo, aštuntajame dešimtmetyje viena kažkurios KGB mokyklos karininkų laida buvo pasiųsta į Vakarus su užduotimi įvaldyti naujausio pavyzdžio vokišką virtuvinę techniką – vėliau jie tarnavo kaip techninio aprūpinimo specialistai aukštas pareigas užimančių partinių veikėjų namuose.

Tačiau V.Putino vokiška technika nežavėjo. Savo svajonėse jis matė visai kitą prekės ženklą…

Dabartinio Rusijos prezidento alga kai kuriems iš mūsų sukelia tik paniekinančią šypseną – tai 70-75 tūkstančiai JAV dolerių per metus (keista tik tai, kad Rusijos vadovo atlyginimas yra skaičiuojamas kitos šalies valiuta, bet, kaip sakoma vienoje reklamoje „Rusijos racionaliu protu nesuvoksi“). Žinoma, tai simbolinis atlyginimas, įvertinant tai, kokią prezidentas turi galią parceliuoti tokias strategines žaliavas, kaip nafta ar auksas. Ne kažin kur Rusijos prezidentui ir tenka panaudoti uždirbtus pinigus, nes beveik viskas, ką jis turi – jam pristatoma valstybės sąskaita. Netgi ir buitinė elektrotechnika.

Rusijos prezidentas oficialiai gyvena Pamaskvėje, Barvichoje, kaimynystėje su neva genialiuoju kino režisieriumi ir aktoriumi Nikita Michalkovu. Be to, jam priklauso ir keliasdešimt rezidencijų bei vilų visoje NVS teritorijoje, iš kurių labiausiai jo mėgstamos – „Novo-Ogariovo“, esanti Krasnodaro krašte, bei „Bočarov ručej“, esanti Sočyje. Būtent Sočyje Vladmiras Putinas ir leidžia daugumą savo trumpalaikių atostogų.

Vakarų spauda mėgsta aprašinėti prezidento vartojamus daiktus – ikrą, automobilius, kostiumus, labradorą teryverį, rašiklius ir t.t. Pvz., nuolat pabrėžiama, kad laikrodis, kurį jis nešioja – vis dar „Patek Philippe“, o baldai – vis dar angliški „Royal Oak“.

Tačiau jau trisdešimt metų Vladmirą Putiną tenkina tas elektrotechnikos ženklas, kurį galite išvysti ir bet kuriame Rusijos vyriausybės posėdyje – tik atkreipkite dėmesį: visų Rusijos ministrų nešiojami kompiuteriai – „Sony“ VAIO. Ir tai Putino laikų fenomenas – dabartinis Rusijos prezidentas – aistringas „Sony“ gerbėjas. Visi jo namuose bei vilose esantys aparatai – televizoriai, video sistemos ir kompiuterinė technika – tik „Sony“, ir, beje, tik pagaminta Japonijoje (kas taip pat stebina – nes Japonijoje gaminta „Sony“ tai ne visai tas pats, kaip ir gaminta Europos bei JAV rinkoms aparatūra…).

Prezidentą, matyt, užrūstino jo maištingosios dukros, į savo apartamentus užsisakiusios ne „Sony“, bet „Bang & Olufsen”. Tačiau Rusijos žurnalistai atlaidžiai šypsosi, „ką padarysi – jaunimas…“

Prezidento namuose esanti skalbimo mašina – „Miele“ (neseniai pakeitusi „pasenusį“, anot jo ekonomės, „Whirlpool“), o kilimai valomi brangiuoju „Korbi“ dulkių siurbliu (nejaugi kažkokiam žvitriam pardavėjui pavyko prasibrauti pro apsaugą demonstracijai?).

(Straipsnis spausdintas biuletenyje „Media City News”)