Visi (su menka išimtimi) Lietuvos prezidentai turėjo unikalią savybę – jie buvo stilingi ir fiziškai patrauklūs vyrai. Išskyrus vieną, nebuvo praplikę, išskyrus tą patį – nė vienas nenešiojo akinių. Beveik visi buvo laimingai vedę. Beveik visi mokėjo kalbėti keliomis užsienio kalbomis. Ir beveik visų gyvenimas buvo tiesiogiai susijęs su Amerika.

Amerika? Ar tai blogai? Kai šiandien palygini mūsų Prezidento išvaizdą su aplinkinių Europos valstybių vadovais, spėju, svetimšaliams yra į ką atkreipti dėmesį – mūsiškio dantys sveiki, ūgis – pakankamas. Jis – ne storuliukas, nepraplikęs, nenešioja akinių, veido išraiška nekvaila ir nerodo jokio nusistebėjimo mus supančiu pasauliu (kas išvis yra būdinga rytų europiečiams). Kitais žodžiais, dabartinio Lietuvos Prezidento išvaizda toli gražu ne europietiška, juolab ir ne buvusio komunisto ar kokio socialisto. Amerikietiška išvaizda, stilius ir laikysena – būtent tai paperka pasaulį.

O kaip savo namuose? Kiek europietiškas yra mūsų Prezidentas, sprendžiant iš jo turimų ir naudojamų buities prietaisų?

Koks prietaisas labiausiai dominuoja kiekvienoje virtuvėje? Žinoma, šaldytuvas. Kaip tikras daug laiko praleidęs Amerikoje žmogus, taip ir Lietuvos prezidentas žino – tikras šaldytuvas turi būti dviejų šalia esančių durų („side-by-side“ tipo) – toks ir puikuojasi Jo Ekscelencijos virtuvėje – tai metalinės spalvos „Whirlpool“ agregatas. Beje, kadaise būtent ši kompanija, žengdama į Europos rinkas, pabandė Senojo žemyno gyventojus įpratinti prie tokių dvidurių šaldytuvų, ir iš pradžių nebuvo sėkminga – kaip paaiškėjo, Europai jie pasirodė tiesiog per dideli ir neįlįsdavo pro tipiškas siauras europietiškas dureles į kuklius butus…

Tačiau Amerika Prezidento virtuvėje tuo ir užsibaigia – joje visgi dominuoja vokiška smulkioji buitinė technika. Kadaise Lietuvos prezidento rezidenciją buvo okupavusi „Miele“ (iš Amerikos netgi pagal specialų užsakymą buvo gabenama tipiška amerikietiška – 90 centimetrų pločio kaitlentė), tačiau dabar Lietuvos vadovo rezidencijoje dominuojantis prekės ženklas – AEG.

AEG mūsų Prezidento šeimai palengvina gyvenimą beveik visais virtuvės aspektais – tai ir mikrobangų krosnelė, ir grilis, tai ir elektrinė viryklė, ant kurios verdamo maisto garus susiurbia AEG gartraukis. Nešvarūs indai keliauja į AEG indaplovę. Vienintelė išimtis – „Siemens“ tosteris.

Tiesa, rezidencijoje dar tebešmėkščioja ir „Miele“ pavadinimas, tačiau jį galima išvysti tik pagalbinėse, ūkinėse patalpose – tai skalbyklė ir džiovyklė.

Oriai žengiame į rezidencijos saloną. Ir matome tai, kas yra gana netipiška lietuviškam būstui – Prezidento šeimos muzikinis centras – „Kenwood“, kurio garsą pastiprina „Hi-Fi“ ktegorijos „B&W“ garsiakalbiai. Beje, kokios muzikos mėgsta klausytis Jo Ekscelencija? Manote, „tik ne country“? Jokiu būdu – mėgiamiausias Prezidento muzikos stilius – klasika (sakoma, kad mėgiamiausias kompozitorius – norvegas Edvardas Griegas).

O kuris ilgai Amerikoje gyvenęs žmogus neturi „Sony“ televizoriaus? Tiesa, kad ir plazminio – Prezidentas vakaro žinias mato per „Sony“ VEGA pusantro metro įstrižainės ekraną. Kadaise Jo Ekscelencijos namuose „Sony“ dominavo ir DVD bei video grotuvų sektoriuje – tačiau šiuo metu jų nebėra.

Bet nejau mūsų Prezidento namų aplinkoje dominuoja vien Amerika, Vokietija ir Japonija? Lėkštelę Europos naudai vis dėlto nusveria Nyderlandai: kompanijos „Philips“ „Specialist“ serijos dulkių siurblys ir „Azur“ serijos lygintuvas padaro viską, kad Adamkų šeimyna kvėpuotų grynu oru, ir jų drabužiai gerai ant kūnų gulėtų…

„Kokia kakofonija!“ – sušuktų koks nors naujos kartos stilistas. Iš tiesų, prekės ženklų gausa Prezidento namuose gali nustebinti bet kurį architektą. Tačiau, pats Prezidentas, kadaise paklaustas, kokie prekės ženklai dominuoja jo namuose, paprastai atsakė: „nežinau, o ir nelabai man rūpi…“ Pasibaisėtinas aplaidumas. Tačiau stilingam žmogui tik tai ir turi terūpėti – kad tik turimi prietaisai gerai veiktų. Kad tik jie būtų geri. Tačiau kas, jei ne prekės ženklai tai garantuoja?

(Straipsnis spausdintas biuletenyje „Media City News“)