1951 metais pasirodžiusiame Holivudo filme “Žmogus baltu kostiumu” buvo pasakojama istorija apie mokslininką, sukūrusi audinį, kuris niekada neišsipurvina ir nesusinešioja. Aišku, didžiųjų tekstilės korporacijų ir masinių skalbyklų bosai persekioja mokslininką ir visaip bando sugniuždyti jo idėją, nes puikiai nujaučia, kaip toks išradimas gali sužlugdyti jų verslą. Filmas baigiasi genialiosios formulės sunaikinimu, tačiau herojus randa savo gyvenimo meilę, o tai, be abejo, yra kur kas svarbiau už pranykusį išradimą…
Tačiau ar galėjo kada nors inkvizicija – religinė ar korporacinė – nors akimirkai sustabdyti mokslo pažangą? Savaiminio audinių valymo principas vis tiek buvo sukurtas, tiesa, tik pastaruoju metu – ir viso labo titano dioksido pagalba. Mokslininkai pastebėjo, kad apdirbus bet kurį audinį titano dioksidu, šios medžiagos molėkulės saulės šviesoje pradeda smulkių pašalinių dalelių nešvarumų naikinimo procesą, visiškai nepažeisdamos audinio faktūros. Kol kas tikimasi, kad per ateinančius dešimt metų titano dioksidas bus naudojamas visuotinėje rūbų gamyboje, tuo pačiu išnaikinant ir daugelį vartotojų kamuojančią problemą – kaip palaikyti savo turimų ar vilkimų drabužių švarą.
Nors problema atrodo gana banali iš pirmo žvilgsnio, tačiau mūsų vilkimi drabužiai per pastaruosius penkiolika metų yra įgiję tokį reikšmingą “išskirtinumo” bei “ypatingumo” statusą, jog daugeliu atveju jie tampa tikru galvos skausmu ir svarbia mūsų kasdienio gyvenimo dalimi.
Drabužių kultas, prasidėjęs paskutiniame praeito amžiaus dešimtmetyje, sukūrė visą plejadą “superprekinių ženklų”, tokių, kaip “Christian Dior”, “Prada”, “Gucci”, “Dolce and Gabbana”, kuriais pažymėti drabužiai tapo žiniasklaidos puoselėjama rinkos ašimi, apie kurią sukasi tiek pasaulio turtingųjų, tiek norinčių juos pamėgdžioti dėmesys ir savaime suprantama, piniginės. Ypač, kai per kelerius pastaruosius metus kadaise labai nedideliam vartotojų sluoksniui prieinami garsių dizainerių rūbai tapo masine preke.
Pasaulis, kuriame gyvename, dažnai keičiasi greičiau, nei to norėtųsi. Mobiliųjų telefonų modeliai ar automobilių markės keičia vieni kitus, tik ką su meile įrengtas būstas netrukus tampa pasenusių technologijų ir dizaino urvu, nebevertu interjero žurnalistų dėmesio. Bet suvis greičiausiai keičiasi rūbų mados ir kolekcijos. To priežastis paprasta – kadaise buvusių tik svajonių objektu “superženklų” virsmas masine preke ir konkurencija vertė jų gamintojus galvoti apie dar ypatingesnį “išskirtinumą”. Vieni nuėjo ypač brangių gaminių kūrimo keliu (ir vartotojai vis tiek noriai perka 25 tūkstančius eurų kainuojančias rankines ar 15 tūkstančių eurų kainuojantį sijoną), kiti – tiesiog pagreitino naujų kolekcijų atnaujinimo ciklą.
Reta ekrano ar scenos žvaigždė vilki tą pačią suknelę du kartus, retas aukštuomenės ar ją pamėgžiojantis narys apsivilks iš mados išėjusį drabuži, eidamas į “padorią kompaniją”. Daug drabužių yra tiesiog išmetama, nes jie ne tik kad nėra nauji, bet net ir nebeatrodo nauji.
Tačiau ką daryti tiems, kurie nepasiduoda masinėms garderobo atnaujinimo psichozėms? Ypač vartotojai vyrai, kurie nori gerai atrodyti, tačiau juk niekas nemėgsta kiekvieną kartą leisti daug pinigų ir gaišti laiko ieškant tinkamo rūbo. Juoba kad dažnai tiesiog užtenka iš naujo suderinti savo turimus drabužius, kad atrodytum įspūdingai. Be to, vyrų vartotojiškumo psichologija gerokai skiriasi nuo moteriškos, ir vyrai kur kas dažniau nei moterys turi širdžiai mielų drabužių rūbų, kuriuos jiems gaila išmesti. Tačiau kaip atnaujinti savo garderobo drabužius, ypač jei gyvenimas dar nelėmė susirasti idealios žmonos – namų šeimininkės? Kiekvieną kartą nešti rūbus į cheminę valyklą? Bet tai kainuoja daug pinigų ir laiko. Skalbti pačiam? Sudėtingas ir vėlgi daug laiko reikalaujantis procesas. O kaip užtikrinti, kad turimi drabužiai visada dvelktų naujumu ir kvepėtų šviežiai?
Būtent kvepėtų… Ar kada pagalvojote, koks galingas dirgiklis yra mūsų uoslė? Malonus džentelmeno kvepalų dvelksmas gali sukelti pagarbą, šviežios duonos kvapas gali sukelti neapsakomą apetitą, nemalonus burnos ar kūno kvapas gali atstumti bet kurią merginą greičiau nei purvinos panagės. Prakaitu ar cigarečių dūmais dvelkiantys drabužiai, kad ir kokie jie bebūtų širdžiai mieli, visada bus kliūtis artimesniai pažinčiai…
Į tokius vartotojų poreikius ir atsižvelgė viena didžiausių pasaulio buitinės technikos gamintoja, “Whirlpool” kompanija, pateikųsi pasauliui naują revoliucingą produktą – rūbų atšviežinimo ir lyginimo aparatą “Pret-a-Porter” (JAV rinkoje žinomą kaip “Fabric Freshener”) – suderinti garintuvas ir lygintuvas viename.
Aukštos kokybės buitiniai prietaisai pastaruoju metu labiau primena meno kūrinius nei mums įprastas skalbykles, šaldytuvuis ar lygintuvus. Juoba kad jų atliekamas funkcijas ar funkcijų integravimą taip pat dažnai galima sulyginti su menu. Nieko nebestebina kalbantys šaldytuvai, patys užsakantys reikiamus maisto produktus, indaplovės, skleidžiandžios bangų mūšos garsus, ar mikrobangės krosnelės, pačios nustatančios gaminio receptūrą pagal vartotojo nuotaiką. Vartotojų gyvenimo tempas ir dinamika sąlygoja dizainerių bei inžinierių mintis suktis apie gyvenimo kokybės užtikrinimą sutaupant laiką ir teikiant reikiamą rezultatą be ypatingų vartotojo pastangų. Ir, aišku, atsižvelgiant į ergonominius bei aplinkos apsaugos reikalavimus.
Panašiai atrodo ir “Pret-a-porter”, kurio kūrėjams šiemet suteiktas ir “Verslo klaėsje” aprašytas IDEA (angl. “Industrial Design Exellence Award”) apdovanojimas. Tai įprastą kelioninį drabužių krepšį primenantis aparatas (sulankstytas jis ne didesnis už dulkių siurblį), į kurį įdedami norimi išvalyti ir išlyginti rūbai. Užsegus aparatą užtrauktuku, pripylus jo rezervuarą vandens ir paspaudus mygtuką, per pusvalandį “Pret-a-porter” viduje cirkuliuojantis garų srautas atšviežina rūbus bei išlygina susiglamžiusio audinio raukšles. “Whirlpool” sukurtos “Smart Steam System” ir “6-ojo pojūčio” sistemos nulemia, kad ne daugiau kaip trijų vandens stiklinių kiekio užtenka generuoti pakankamą garų srautą, išlyginantį drabužio raukšles, be jokių chemikalų pašalinant jo kvapus ir atšviežianant bendrą vaizdą.
Kaip rodo “Whirlpool” kompanijos atlikti tyrimai, 75 procentai žmonių neša savo drabužius į chemines valyklas ne dėl dėmių išėmimo, bet būtent dėl nemalonaus kvapo ar raukšlių panaikinimo. Todėl “Pret-a-porter” ir buvo skirtas šioms reikėms patenkinti.
“Pret-a-porter” drabužių valytuvo idėja gimė taip pat iš fantastinių kinofilmų apie keliautojus kosmosu. Tokio tipo filmuose žiūrovai niekada nepamatys, kaip herojai valo savo drabužius ar gamina maistą – jie užimti kur kas svarbesniais dalykais, pavyzdžiui, gelbėja Visatą ar ieško naujų pasaulių. O pati “Whirlpool” kompanija – sena JAV aeronautikos ir kosminių tyrimų valdybos – NASA partnerė (“Space Shuttle” erdvėlaiviuose yra montuojama būtent šios kompanijos maisto ruošimo ir drabužių valymo technika).
(Straipsnis spausdintas žurnale „Verslo klasė”)