Viskio butelio etiketė – vizitinė butelio kortelė. Jei manote, kad vienintelis panašumas plonas popierius, tai labai klystate. Skaitydami vizitinę kortelę galite nemažai sužinoti apie įmonę ar žmogų, taip pat ir škotiško viskio etiketėje galite surasti daug informacijos, kuri papasakos apie gėrimą kol nepradėjote jo ragauti. Be to etiketės informacija gali pagelbėti, besiblaškantiems ir nežinantiems kurį viskį išsirinkti, prieš jį įsigyjant.
Pirmieji įstatymai, apibrėžiantys škotišką viskį siekia laikus kai Škotija įstojo į Jungtinės Karalystės sąjungą 1707 metais), tačiau „Scotch Whisky Act” – škotiško viskio įstatymas buvo priimtas daug vėliau – 1909 metais, ir nuo to laiko iki šiol buvo papildyta ar pataisyta vos keletas punktų. Paskutiniai pataisymai buvo įvesti 2009 metų lapkričio 23 d., kurie įpareigoja gamintojus griežčiau kontroliuoti škotiško viskio gamybą, bei butelio etiketėse skelbti daugiau privalomos informacijos, kuri padėtų vartotojui lengviau susigaudyti viskio pasaulyje. Žemiau apžvelgsime terminus kurie dažniausia sutinkami škotiško viskio etiketėse.
Scotch whisky – tai grūdų distiliatas, kuriame alkoholis sudaro ne daugiau kaip 94,5%, kad distiliuotas gėrimas turėtų naudotų žaliavų ir distiliavimo metu įgytų aromatų. Gėrimas privalo netrumpiau kaip 3 metus būti brandintas ąžuolo statinėse, kurių dydis negali viršyti 700 litrų tūrio. Be to, pagal naujausius reikalavimus visi gamybos etapai turi būti atlikti Škotijos teritorijoje. Egzistuoja du škotiško viskio tipai, tai Single – spiritai gaminti vienoje distilerijoje ir Blended – mišinys arba kupažas įvairiose distilerijose gamintų spiritų.
Škotišką viskį gali gaminti iš dviejų tipų grūdų, tai daigintų miežių arba kitaip vadinamo miežių salyklo, toks viskis bus vadinamas „Malt whisky” arba SALYKLINIS VISKIS, bei iš nedaigintų grūdų, toks viskis bus vadinamas Grain whisky arba GRŪDINIS VISKIS. Reikia paminėti, kad grūdinio viskio gamybai gali būti naudojami kukurūzų, kviečių, rugių, miežių grūdai.
Single Malt Whisky – tai išskirtinai miežių salyklo viskis, išdistiliuotas vienoje viskio distilerijoje puodiniais distiliavimo aparatais. Šios distilerijos pavadinimas, dažniausia būna ir viskio pavadinimas. Pvz. „Bunnahabhain”, „Toberory”, „Deanston”.
Taipogi nuo 2009 metų lapkričio 23 d įvedamas griežtesnis reikalavimas geografiniam pagaminimo vietovės nurodymui ant viskio etiketės, bei Škotiško viskio asociacija yra pareiškusi, kad vartotojas turi aiškiai suprasti ką jisai perka.
Lowlands – tai Škotijos žemutinėje dalyje pagaminti viskiai, kuriuos gamina prie Edinburgo ir Glazgo miestų įsikūrę distiliuotojai. Senovėje žaliava būdavo distiliuojama net tris kartus. Dabar tik vienas šiame regione esantis viskio gamintojas taiko šį būdą. „Lowland” viskiai yra lengvo skonio, todėl retai derinamas prie maisto, jis tinkamiausias vartoti prieš valgį ar po jo. Tai santūraus durpių kvapo gėrimas. Jame vyrauja ryškus žolių ir nestiprus vaisių skonis.
Highlands – Į šiaurę nuo Glazgo ir Perto miestų iki pat šiaurinių šalies pakrančių driekiasi kalnuoto reljefo Škotija. Tai didžiausias salyklinio viskio regionas. Čia pagaminti gėrimai vadinami Kalnų Škotijos salykliniais viskiais („Highland single malts”). Kodėl čia įsikūrę daugybė distiliuotojų ? Paaiškinama labai paprastai – dėl puikaus vandens ir klimato čia gaminamas labai geros kokybės viskis.
Speyside – Spėjaus upės apylinkės (Speyside) yra geriausio viskio gimtinė. Nuo Spėjaus šaltinių iki pat upės žiočių slėniai nusėti distiliavimo ūkių. Iš viso jų 48. Dažnai naudojami neįmantrūs pavadinimai, pakartojantys Spėjaus intakų slėnių vardus. Visi šiame regione gaminami viskiai yra sudėtingo vaisių, gėlių skonio. Turint patirties galima lengvai juos atpažinti, net jei tai skirtingos “durpių smarvės” ir brandinimo trukmės gėrimas. Labai dažnai jie turi tąsią kaip aliejaus struktūrą, bei geriami valgio metu ir po jo.
Islay – viskio ūkių gėrimai yra savito skonio. Tai dėl vietinės gamybos salyklo ir ypatingų durpių, kurias per tūkstančius metų merkė vandenyno sūrymas. “Islay malt whisky” turi durpių, medicininius aromatus ir yra tąsus lyg aliejus, su neryškiu vaisių skoniu. Tai labiau patyrusių, sunkaus skonio viskio mėgėjų gėrimas. Šiaurinėje salos dalyje gaminamas viskis yra kiek lengvesnis nei pietinėje.
„Pure Malt (Vatted Malt)” – tai skirtingų gamintojų salyklinių viskių mišinys.
„Blended Whisky” – tai skirtingų gamintojų salyklinių ir grūdinių viskių mišinys. Dėl kainos ir kokybės santykio ši kategorija yra pati populiariausia tarp škotiškų viskių. Maišytas viskis sudaro apie 95 proc. viso Škotijoje pagaminamo ir parduodamo viskio. Nors Škotiško viskio asociacijoje yra užregistruota daugiau kaip 2000 maišyto viskio pavadinimų, tačiau pardavimų liūto dalį sudaro tik apie dešimt viskio „monstrų“. Pvz. „Scottish Leader”, „J.Walker” ir kt. Neretai ant etiketės aptiksite užrašą „Original Blend” arba „De Luxe Blend”, kur pirmasis reiškia, kad mišinys „sumiksuotas“ iš ne jaunesnių kaip trys metai ąžuolo statinėje brandintų viskių o į De Luxe mišinį patenka tik ne trumpiau kaip dvylika metų, ąžuolo statinėje, pratūnojęs viskis.
„Aged” – tai terminas, kuris parodo kiek metų viskis yra brandintas ąžuolo statinėje. Kai kalbama apie maišytus viskius, šis terminas parodo jauniausio mišinyje esančio viskio amžių. Salykliniai viskiai retai turi trumpesnį nei 8 brandinimo metų amžių.
„Cask Strength” – statinės stiprumo viskis. Daugelis gamintojų prieš išpilstydami viskį į butelius, jo neskiedžia vandeniu, todėl jis būna gerokai stipresnis nei 40%.
„Single Cask” – kiekvienoje statinėje viskis bręsta skirtingai, todėl dažnai norint gauti vienodo, pastovaus skonio ir aromato viskį, jį reikia „sukurti“ maišymo būdu. Kūrybai naudojama žaliava iš kelių statinių. „Single Cask Whisky” arba vienos statinės viskis yra kitoks ! Dėl savo nepakartojamumo, tokie viskiai yra mėgstami žinovų, bei išskirtinių gėrimų mylėtojų. Dažnai tokio viskio etiketėje papildomai nurodoma distiliavimo data, pilstymo į butelius data, statinės numeris, kiek iš statinės išpilstyta butelių ir kelintas butelis yra Jūsų rankose.
„Un-Chill Filtered” – kai kurie gamintojai viskį atšaldo iki 0°C temperatūros ir jį filtruoja per smulkų filtrą. Taip filtruotas viskis, atšaldytas arba atskiestas vandeniu nesusidrumsčia. Kita vertus, filtracija pašalina kietąsias daleles bei aliejus, kurie formuoja viskio aromatą ir skonį, todėl galima vadinti, kad jis praranda dalį savęs. Ankščiau paminėtas užrašas, pasako, kad šis viskis yra išvengęs šaltosios filtracijos.
„Natural Colouring” – labai didelė dalis viskių ir kitų gėrimų prieš patekdami į butelius praeina kosmetinį spalvos „pagražinimą“ karamele. Taip viskis įgauna gerokai tamsesnę nei natūrali spalvą. Viskis, etiketėje turintis užrašą „Natural Colouring”, yra „nepaliestas“ karamelės ir išlaiko natūralią spalvą, kurią įgavo bręsdamas ąžuolo statinėje.
Taip pat viskio etiketėje visada nurodoma ( dažniausia apatiniame kairiame kampe ) alkoholio stiprumas ir ( dažniausia apatiniame dešiniame kampe ) butelio tūris.
Gintautas Dinda