DĖMESIO! Žemiau pateikiama informacija yra skirta kelti alkoholio vartojimo kultūrą.
Į klausimus atsako kompanijos „Bennet Distributors“ viskių žinovas Rytis Girčys:
Klausimas: Kodėl „Grant‘s“ butelis yra trikampės formos?
Atsakymas: Tokia butelio forma atsirado dar 1957 metais. Vieni šaltiniai tvirtina, kad trys butelio kampai simbolizuoja tris pagrindines Grantų šeimos vertybes: tradicijas, palikimą ir kokybę. Kiti teigia, kad tokia butelio forma buvo sukurta, kad pervežant nesiridentų. Dar kiti mano, kad trikampė butelio forma yra tiesiog patogesnė vartotojui nei apvali. Tiesą sakant, dabar kompanijoje jau niekas tiksliai nežino tikrosios tokios formos atsiradimo priežasties.
Kl: Kaip degustuojami viskiai? Norėčiau surengti draugams tokį degustavimo vakarėlį.
Ats: Prisilaikant tam tikrų reikalavimų:
Geriausia viskį degustuoti prieš pietus ar vakarienę – Jūsų skonio receptoriai būna ypač jautrūs kai esate alkani.
Pradedama nuo švelnesnio viskio – tokiu būdu, skonio receptoriai nepraras jautrumo, ir galima atskirti skonius net ir po dešimties ragavimų.
Naudojant mažą vyno ar šerio taurę – tokios taurės viršus yra siauresnis nei apačia, todėl joje koncentruojasi visi aromatai.
Viskį maišykite lygiomis dalimis su vandeniu – degustuojant gryną viskį, alkoholis tarsi “užmuša” kvapo ir skonio receptorius. Geriausia naudoti tyrą šaltinio vandenį.
Visada atkreipkite dėmesį į viskio spalvą – pagal ją galima nuspėti, kokiose statinėse viskis buvo brandintas. Taip pat svarbu žinoti, kad kai kurie gamintojai į viskį prideda karamelės tam, kad dirbtinai pakoreguotų spalvą.
Paverskite taurę – ant jos kraštų lieka viskio lašai, kurie po truputį leidžiasi žemyn. Tuomet sakoma, kad viskis „verkia“. Kuo lėčiau leidžiasi „ašaros“, tuo tirštesnis, senesnis, bei stipresnis viskis yra. Tai vienas iš kokybės ženklų.
Atkreipkite dėmesį į burbuliukus – jei pilant į taurę viskį atsiranda burbuliukai, tai reiškia, kad viskis yra statinės stiprumo. Įpilkite šlakelį vandens, kad “nesudegtumėte”.
Atminkite, kaina nėra pagrindinis kokybės faktorius – kai kurie seni viskiai yra prastoko skonio. Jei Jums tai patinka – puiku. Jei ne – geriau išbandykite įvairius ir atraskite savąjį.
Kl: Kas yra burbonas ir nuo kilo toks pavadinimas?
Ats: Burbonas – tai viskis, gaminamas iš kukurūzų. Pats pavadinimas yra kilęs nuo Burbono (Bourbon) apygardos Kentukio valstijoje (JAV), kur toks viskis buvo išrastas ir pradėtas gaminti. Ten šiuo metu ir yra gaminama dauguma burbono, tačiau neteisinga manyti, kad burbonu laikytinas tik Kentukio valstijoje pagamintas viskis. Burbonas gali būti gaminamas bet kurioje valstijoje, tačiau atitikti keturias pagrindines sąlygas:
- Gaminamas tik JAV.
- Jo gamybai turi būti naudojama ne mažiau kaip 51 procentas kukurūzų grūdų.
- Brandinamas tik naujose apdeginto ąžuolo statinėse mažiausiai 2 metus.
- Negalimi jokie kiti papildomi skonio ar aromato suteikimo būdai.
Kl: Kuo skiriasi „Tenesio viskis” nuo „Kentukio burbono”?
Ats: „Tenesio viskis” ir „Kentukio burbonas” yra panašūs dėl to, kad abu kilę iš pietryčių Amerikos, netgi gretimų vietovių. Abu gėrimus nuo seno gamino fermeriai, abiejų gėrimų sudedamosios dalys yra panašios. Tačiau didžiausias „Tenesio viskio” ir „Kentukio burbono” skirtumas slypi gamybos procese.
Pagal JAV įstatymus, kad viskis būtų pavadintas burbonu, jis turi būti pagamintas iš mažiausiai 51 procento kukurūzų ir būti brandinamas mažiausiai dvejus metus naujose ąžuolo statinėse. Į burboną negali būti dedama jokių priedų (dažiklių ar dažų), ir jo gamybos procesas negali būti papildytais jokiais kitais procesais. Todėl „Tenesio viskis”, kuris yra gaminamas visiškai taip pat, kaip ir burbonas, tačiau turi papildomą procesą – yra filtruojamas per medžio anglį, – negali būti vadinamas burbonu.
Ką tik išvarytas „Jack Daniel‘s“ viskis yra filtruojamas per 10 pėdų aukščio talpą su klevo anglimi. Šis procesas užtrunka apie 7-10 dienų. Taip viskis įgauna anglies skonį ir aromatą. Anglys gaminamos iš kietojo saldžiojo klevo medienos. 1941 metais federalinės valdžios atstovai atsiųstame laiške gamintojams teigė, kad perpylimo per anglį procesas suteikia „Jack Daniel’s“ viskiui skonį, kuris nėra būdingas burbonui ir paskelbė jį „Tenesio viskiu“. Tai ir patvirtina, kad „Jack Daniel’s“ yra ne burbonas, o viskis.
Kl: Kuo iš esmės skiriasi amerikietiškas viskis nuo europietiškojo, tarkime, škotiško?
Ats: Pirmiausia, škotiškas viskis yra gaminamas iš miežių, o amerikietiškas – iš kukurūzų, rugių arba kviečių grūdų. Antra, škotiškas viskis reikalauja daugiau įdirbio bei investicijų, kadangi nedideli (palyginti su amerikietiškaisiais) Škotijos ūkiai turi ne tik pagaminti kokybišką gėrimą, bet ir išsilaikyti visus tuos metus, kol viskis subręs. Esama ir daugiau skirtumų. Pavyzdžiui, gaminant amerikietiškus viskius, kukurūzai, rugiai ar kviečiai yra džiovinami deginamo medžio dūmais, todėl tokie viskiai yra grubiau ir stipriau išreikšto skonio, nei škotiškieji. Tačiau pastarieji yra įvairesni – nuo pačio švelniausio „Macallan“ iki stipraus durpių skonio „Highland Park“ ar sūraus „Laphroaig“. Škotiškiems viskiams skonis ir aromatas gali būti suteikiamas daugybe įvairių būdų – miežiai gali būti džiovinami rūkstančiomis durpėmis, brandinamo viskio statinės laikomos netoli vandenyno, kur dirva sūri, o svarbiausia – dauguma škotiškų viskių brandinama naudotose statinėse, nes naujos statinės, deja, nesuteikia gėrimui tiek skonio ir aromato, kiek jau naudotos romo, konjako, kito viskio, vyno, šerio, porto, burbono brandinimui.
Kl: Ką reiškia skaičius „No.7“ ant „Jack Daniel‘s Old No.7 Brand“?
Ats: Kaip visada, egzistuoja daug versijų, tačiau nė viena iš jų nėra galutinai patvirtinta. Viena iš daugelio istorijų byloja, kad Jackas Daniel‘is turėjo 7 merginas, o kita istorija pasakoja, kad Jackas savo vardo pirmąją raidę „J“ rašė labai panašiai į skaičių „7“. Dar vieni šaltiniai aiškina, kad pasirinktas skaičius 7 reiškė sėkmę.
Tačiau anot dabartinio „Jack Daniel‘s“ viskio daryklos vadovo Jimmy Bedfordo, prieš daugelį metų „Jack Daniel‘s“ gėrimai buvo gabenami geležinkeliais. Viena statinė, pažymėta numeriu 7, pasimetė kažkuriame geležinkelio terminale. Kai ji buvo rasta, ant jos etiketės buvo prirašytas žodelis „Old“. Po šios istorijos pasipylė užsakymai patiekti „Old No.7“. Taigi, nuo to laiko ant etikečių ir pradėta rašyti „Old No.7“.
Tačiau tikrą šio skaičiaus atsiradimo priežastį žinojo tik pats Jackas Daniel‘is. Kai jis dar buvo gyvas, niekas nesumojo jo paklausti. Todėl belieka tik spėlioti.
Kl: Kuo iš esmės skiriasi „Jack Daniel’s Black Label“ ir „Jack Daniel’s Single Barrel“?
Ats: „Jack Daniel’s Single Barrel“ viskis pradėtas gaminti 1997 metais. Viskio meistras atrenka tinkamas statines šiam viskiui gaminti ir vienos konkrečios statinės turinį išpilsto į butelius, prieš tai jų nemaišant. Iš vienos statinės gaunama 220 butelių viskio. Viskiai iš skirtingų statinių gali skirtis skoniu, aromatu ir spalva. Kiekvienas butelis turi pažymėtą išpilstymo datą ir statinės numerį. „Jack Daniel‘s Black Label“ viskis yra gaminamas pirmiausia sumaišant skirtingų statinių turinius ir tik po to išpilstant į butelius. Tokiu būdu, „Jack Daniel‘s Black Label“ viskio skonis išlieka pastovesnis. Taip pat, skiriasi viskių stiprumas: „Jack Daniel’s Single Barrel“ yra 45% stiprumo, o „Jack Daniel’s Black Label“ – 40 %.
Kl:Kaip skaičiuojama atskirų viskio butelių kaina?
Ats: Viskio butelių kaina skaičiuojama remiantis konkrečiais pagaminimo metais (kuo senesnis, tuo brangesnis) bei turimų butelių kiekiu (kuo mažiau butelių, tuo brangesnis). Taigi, svarbiausia yra retumas, kokybė ir amžius.
(Nauji klausimai-atsakymai – kiekvieną mėnesį)