DĖMESIO! Žemiau pateikiamas tekstas nėra skirtas kelti alkoholio vartojimo kultūrą. Jame pateikti patarimai nėra gydymo nuorodos alkoholikams. Jei vartojate alkoholinius gėrimus, visada privalote kontroliuoti save ir kiek įmanoma greičiau išsiblaivyti, kol dar nepadarėte to, dėl ko vėliau tektų gailėtis.

Kiekvienas vyras laiko save dideliu alkoholinių gėrimų žinovu. Mes žinome, kad nuo alaus išauga pilvas kaip pas begemotą, raudonas vynas kartais naudingas sveikatai, o prie reikiamo degtinės kiekio negražių moterų nebūna. Tačiau, kas atsitiktų, jei kas nors mums pasakytų, kad visos mūsų žinios, o taip pat ir tradicijos, kurių laikomės, kai geriame – visiškas niekalas? Kol to neįvyko, pabandykime patys atskirti pelus nuo grūdų ir įvertinti labiausiai paplitusius mitus, gimusius baruose.

RAUDONAS VYNAS NAUDINGAS SVEIKATAI

Teorija – gerdamas jį, gali atrodyti labai rafinuotas, o raudono vyno taurė per dieną sumažins sveikatos problemas.

Faktai – vyne išties yra du komponentai, mažinantys širdies ligų riziką. Pirmas – etilo spiritas. Vartojamas atitinkamais kiekiais, jis padidina „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje ir sumažina trombų susidarymo kraujagyslėse riziką. Antras – fenoliniai junginiai, esantys vynuogių sėklytėse, odelėse ir minkštime taip pat užkerta kelią kraujagyslių ligoms. Sakoma, kad tie, kas geria raudoną vyną mažais kiekiais, širdies smūgio tikimybę sumažina 25%. Tačiau „maži kiekiai“ reiškia mažiau nei dvi taures per dieną. O ir padidėjusią cirozės riziką. Deja.

ALKOTESTERĮ GALIMA APGAUTI, PAKRAMČIUS KAVOS PUPELIŲ

Teorija – ryte Tavo vairuojamą automobilį stabdo policininkas, o Tave kamuoja sunkios pagirios? Greičiau trauk kavos pupelių maišelį ir kišk kuo daugiau jų į burną! Tada alkotesteris parodys mažesnį alkoholio Tavo iškvėptame ore nei yra iš tikrųjų.

Faktai – visa tai tik išsigalvojimas. Juoba kad ir neįrodytas jokiais moksliniais tyrimais. Tačiau, beje, yra atvirkštinis ir garantuotas būdas, kaip padidinti alkoholio kiekį Tavo iškvėpiamame ore – prieš pučiant į alkotesterį praskalauti burną skalavimo skysčiu. Tik kam Tau to reikia? Nesėsk prie vairo išgėręs.

DEGTINĖ, SUMAIŠYTA SU „RED BULL“ ŽUDO

Teorija – išgėrus tuziną degtinės, sumaišytos su „Red Bull“ ar kokiu nors analogišku energetiniu ir tonizuojančiu gėrimu, infarktas arba insultas – garantuoti.

Faktai – jautrūs kofeinui žmonės, žinoma, turėtų būti atsargesni, tačiau nuo tokios kombinacijos patankėjęs pulsas nebus aukštesnis už įprastą pulsą lipant laiptais ar bėgiojant.

ŠALTAS DUŠAS PRABLAIVO

Teorija – ką, Tavo draugas prisigėrė kaip kiaulė? Kišk jį po lediniu dušu ar išpilk ant galvos kibirą šalto vandens, kaip rodoma filmuose. Jis, žinoma, pradės keiktis, bet bent jau vėl bus su jumis!

Faktai – deja, ne. Išsiblaivyti tai nepadės, juoba kad ir sukels rimtą pavojų girtam žmogui tiesiog peršalti.

GEROS TEKILOS BUTELYJE TURI BŪTI KIRMINAS

Teorija – užeik į bet kurią meksikietišką užeigą, paprašyk jų turimos geriausios tekilos ir žilagalvis savininkas pagarbiai linguodamas Tau atneš butelį su viduje plaukiojančiu džiovintu kirminu. Iš kur jis ten atsirado, vienas Dievas težino.

Faktai – ne visai taip. Sertifikuotoje tekiloje nėra jokių kirminų ar kitokių šliužų. Vienintelis meksikietiškas gėrimas, kuriame turi būti kirminas – tai meskalis. Ir tai, net ne kirminas, o lerva. Skanaus!

GIRTUOKLIAI NESUŠĄLA

Teorija – už lango minus trylika, o Tu vaikštai po gatvę be palto ir dokumentų? Nieko baisaus, porą bokalų alaus Tau padės prasibrauti pro sniego pūgą vilkint vieną megztinį!

Faktai – apgirtusiam žmogui neatrodo šalta todėl, kad spiritas išplečia poodinius kraujo indus, į kuriuos suteka daugiau kraujo, o tai sukelia šilumos efektą. Tačiau tai klaidinantis ir trumpalaikis pojūtis. Iš tiesų oda traukia šilumą iš organizmo vidaus, ir gyvybiškai svarbūs vidiniai organai dėl to atšąla, nors Tu to ir nejauti. Tiesą sakant, gerokai išgėrus ir išėjus į lauką, kūnas labai greitai atšąla, ir tai pavojinga. Yra išeitis? Jų dvi. Negerk. Antra, eidamas į lauką, ką nors apsivilk.

GERIANT PER ŠIAUDELĮ, GREIČIAU PRISIGERSI

Teorija – šiaudelis iš „McDonald‘s“ ir pigaus alaus bambalis – štai tikro vyro svajonė!

Faktai – ilgai buvo manoma, kad šiaudelis eliminuoja deguonį iš burnos ertmės, kurioje sukuria vakuumą, todėl alkoholis stipriau „kala į galvą“, tačiau tokie įsivaizdavimai prilygsta kitam panašiam mitui – berti į geriamą alų cigaretės pelenus, nuo ko irgi tarsi turėtum greitai pasigerti.

VYRAS LENGVAI PERGERIA MOTERĮ

Teorija – štai ir vėl! – Tu geri jau 23-ią bokalą, o Tavo mylimoji išvirto iš klumpių jau po antros balto vyno taurės, ir tai – atskiesto vandeniu!

Faktai – išties teisybė. Ir tai sąlygoja trys priežastys. Pirma, vidutiniškai moters organizme yra mažiau vandens nei vyriškame (statistiškai, 52% vs. 61%). Antra, moteriškas organizmas alkoholį skaido lėčiau nei vyriškas. Trečia, moterys turi mažiau dehidrogenazio, kepenų ląstelių fermento, kuris „perdirbinėja“ alkoholį. Jei Tau to maža, tai galima pridurti, kad prieš mėnesines moters kūnas yra perpildytas hormonų, nuo kurio ji girtėja dar greičiau. Taigi, atmink, kad iš principo Tavo mylimoji nekalta, kai nenatūraliai persisukusi ji apvemia Tavo naujus sandalus.

SVIESTAS STABDO APGIRTIMĄ

Teorija – jei nenori pernelyg greitai apsinešti, prieš pradėdamas gerti suvalgyk sviesto šaukštą, kuris aptrauks skrandį apsaugine riebalų plėvele, kuri neleis alkoholiui įsiskverbti gilyn į organizmą.

Faktai – senas mitas, bet jam patvirtinti nėra jokių įrodymų. O štai pastoje arba duonoje, kurie yra ne tik gana ilgai virškinami, bet juose esantys angliavandeniai gali padėti. Jei suvalgysi makaronų su duona, o po to gersi „ugninį vandenį“, teoriškai jame esantis alkoholis ilgiau virškinsis, o Tu ilgiau būsi blaivas. O jei imsi pavyzdį iš pasaulio gėrimo čempiono Peterio Doswello, kuris išgeria pusantro litro alaus bokalą per penkias sekundes, tai žinok, kad jis prieš varžybas geria gazuotą vandenį su mėtiniu sirupu. Nors verčiau iš jo jokio dėmesio neimti – tai tik beraštis tatuiruotas puskvailis, galintis daug išgerti.

NUO ALAUS AUGA PILVAS

Teorija – jei kiekvieną vakarą kerpėsi bare, gerdamas alų, greitai pasidarysi storesnis už Cololo.

Faktai – Jau šiame amžiuje Vokietijoje atlikti tyrimai parodė, kad vyrų, kurie kasdien išgeria daugiau nei litrą alaus, juosmens apimtis auga 17% greičiau nei tų, kuri gėrė po alaus stiklinę per dieną arba išvis jo negeria. Tačiau kalba ne viena apie juosmenį-taliją – alaus mėgėjų riebalai kaupiasi visam kūne, ne vien ant pilvo.

NEGRAŽIŲ MOTERŲ NEBŪNA, BŪNA TIK MAŽAI DEGTINĖS

Teorija – „kas čia tokia šalia manęs? Po velnių, kokia šlykštynė! Verčiau jau numirsiu, nei su ja susitiksiu dar kartą!“ – tokios rytmetinės mintys Tau jau pažįstamos, ar ne?

Faktai – toks fenomenas, kaip „alaus akiniai“, deja, egzistuoja. Tradiciškai esant blaiviame stovyje mums gražesni atrodo žmonės su simetriškais veido bruožais ir kūno linijomis. Girtas žmogus, deja, turi iškreiptą simetrijos pojūtį ir negali įvertinti fiziologinės asimetrijos, todėl ir gula į lovą su visokiomis bjaurybėmis.

EGZISTUOJA IDEALUS VAISTAS NUO PAGIRIŲ

Teorija – ką, draugeli, bloga ryte? „Reikia suvalgyti kiaušinienę iš trijų kiaušinių su kepta šonine ir sūriu, užgerti atšaldyta „kola“ iš stiklinio butelio, kurią reikia perpilti į kokoso pieną. Suveikia nerealiai!”

Faktai – deja, nėra jokių moksliniu tyrimais pagrįstų įrodymu, kad kokie nors patiekalai ar maistas gali įveikti pagirias ar užkirsti joms kelią. Kiekvienas organizmas su pagiriomis kovoja visiškai individualiai.

PRADĖJUS NUO STIPRIŲ GĖRIMŲ, GERTI SILPNESNIŲ NEBEVERTA

Teorija – išgėrei degtinės butelį, o čia staiga taip patraukė ant portveino ir šampano? Kai kurie žinovai tvirtina, kad jei pasiduosi šitam akimirkos silpnumui, tai gamta Tavęs nepasigailės. O kiti žinovai sako rusiškai „degtinė be alaus – pinigai išmesti pavėjui“.

Faktai – ypatingai nesigilinant į anatomines ir fiziologines smulkmenas, tiesiog atmink, kad po stipraus alkoholio antplūdžio, organizmas tiesiog „nebepastebės“ silpnesniųjų gėrimų. Dėl to apsauga ir nesuveikia. To rezultatas – greitesnis apgirtimas ir kur kas stipresnė intoksikacija. Ar Tau to reikia?

NUO ŠAMPANO GREIČIAU APSINEŠI, NES JAME YRA BURBULIUKAI

Teorija – kodėl sukėlei debošą draugo vestuvėse? Vis per tuos burbuliukus!

Faktai- deja, teisybė. Darant tyrimus su tais, kurie gėrė tikrą šampaną ir kitais, kurie gėrė išsivadėjųsį šampaną, alkoholio kiekis kraujyje greičiau augo pas tuos, kurie gėrė gėrimą su angliarūgšte. Peršokant ilgą anatominių ir medicininių terminų sąrašą, tiesiog žinok, kad angliarūgšties veikiamas skrandis greičiau praleidžia į plonąją žarną alkoholį, kur jis yra greičiau įsisavinamas. Tas pats taikoma ir visiems gazuotiems gėrimams, maišytiems su alkoholiu.

KINIEČIAI GREIČIAU PRISIGERIA

Teorija – jei visas pasaulis susitiktų viename gigantiškame bare, tai kiniečiai pirmieji pradėtų kažką nerišlaus veblenti ir lįstų bučiuotis, vakarėliui dar nė neįsisiūbavus.

Faktai – o gal eskimai? Arba japonai su korėjiečiais? Tolimųjų Rytų gyventojai išties kur kas mažiau toleruoja alkoholį nei europiečiai. Egzistuoja netgi oficialus medicininis terminas „azijietiškas veidas“ – paraudęs nuo ūmaus kraujo antplūdžio į veidą net nuo nedidelio alkoholio kiekio.

LABIAUSIAI GERIANTI ŠALIS EUROPOS SĄJUNGOJE – LIETUVA

Vidiniai mūsų šalies priešai labai mėgsta tai teigti, nors tai nėra teisybė. Kur kas daugiau alkoholio nei mes suvartoja Liuksemburgas, Nyderlandai, Čekija, Vengrija, Estija, Rumunija ir Prancūzija.