Vynas – senovinis gaminys, o kaip ir visa senovė, jis taip pat yra apaugęs mitais bei legendomis. Juoba kad alkoholį geriantys žmonės visada buvo linkę kurti istorijas, tokia jau ta nelemta jų psichinė būsena… Todėl nekeista ir tai, kad dauguma geriančiųjų alkoholį žmonių sukurtų istorijų bei legendų yra tik kvailystės, nesąmonės arba klejonės. Tad ir pačius kvailiausius mitus apie vyną yra sugalvoję patys tą vyną geriantieji, ir tiki jie tais mitais ypatingai nuožmiai.

 

Be reikalo.

 

MITAS: BALTAS VYNAS – PRIE ŽUVIES, RAUDONAS – PRIE MĖSOS

 

Niekas negali paaiškinti, nes tiesiog niekas ir nežino, iš kur ir kaip atsirado ši formulė. Matyt, prieš keliasdešimt kažkoks suktas etiketo žinovas patingėjo moteriškų žurnalų skaitytojoms plačiau paaiškinti, kas yra vyno sudėtis, aromatas, bukietas ir pan., tad sukūrė tokį silogizmą, kuris būtų aiškus ir ožkai. Tikrovėje akivaizdu tai, kad kuo stipresnis yra patiekalo skonis, tuo sodresnis turi būti su juos geriamas vynas. Todėl lašišos kepsnys, tarkime, su imbieru reikalauja raudonojo vyno, o troškinti veršienos kotletai – baltojo. Ir, žinoma, jei Jūs manote, kad prie Jūsų mėgiamo patiekalo tinka anoks ar kitoks vynas, tai ir gerkite jį taip, kaip Jums patinka – savo malonumui. O burną aušinantiems žinovams spirkite į tarpkojį. Nesvarbu, iš ko ar ką geri, visada yra svarbiau – su kuo tu jį geri.

 

MITAS: PRIE  „ŠAMPUSIKO“ BŪTINAS IR ŠOKOLADAS

 

Banali kiekvieno šiame gyvenime neprasisiekusio ar nekaltybės nepraradusio individo kombinacija, o tas, kas tokią sukūrė yra vertas mažiausiai keturių Baudžiamojo kodekso straipsnių. Galbūt tai kilę iš praeities pastangų šokoladu permušti šlykštųjį „Sovetskoje šampanskoje“ birzgalo skonį – menu, kaip apstulbau, išvydęs, kad tą „Sovetskoje“ dar parduoda Lietuvos parduotuvėse ir šiais laikais! Kai kuriuose tamsiuose Lietuvos regionuose yra net išlikęs paprotys į putojantį vyną, kurį kaimiečiai oriai tebevadina „šampanu“ įmesti šokolado gabalėlį, ir jei tas gabalėlis „šoka“, aplipęs burbuliukais, vadinasi, geras, atseit šampanas… Tačiau būtina neužmiršti, kad šokoladui vyno parinkti yra praktiškai neįmanoma, nes šokolado skonis yra ypatingai stiprus ir permuša bet kurio vyno aromatą. Prie šokolado tinka tik kava, gyvuly, tik kava!!!

 

MITAS: VYNUI TAURĖS FORMA YRA SVARBI

 

Tikiu, dažnas atsimenate savo pirmąją oficialiąją vyno degustaciją – siekiant pademonstruoti, kaip vyno aromatas „atsiskleidžia“ įvairių formų taurėse, Jums davė pauostyti vyno, įpilto į plastmasinį puodelį, po to – įpilto į „teisingą“ stiklinę taurę. Išties, „teisingoje“ taurėje vyno aromatas „atsiskleidžia“ geriau, nėra ko ir ginčytis. Tačiau, kai kaimiečiai po tokių degustacijų pradeda raukytis, jei kažkas kažką geria ne iš „tokios“ taurės, atseit, „sugadinote gerą vyną, vandalai“, nusijuokite jiems į jų drumzlinas akis. Visa tai niekai. Gero vyno jokia tara nesugadinsi. Jei geriausios „Ferrari“ savybės atsiskleidžia tik trasoje Vilnius-Panevėžys, tai nereiškia, kad su tuo „Ferrariu“ negali važinėti Ožkiniuose.

 

MITAS: SAUSAS – VADINASI, RŪGŠTUS

 

Vyno rūgštumas su cukraus kiekiu neturi jokio tiesioginio ryšio. Ir jei tą rūgštumą pabandytumėte užmaskuoti puse kilogramo „baltosios mirties“, vynas nepasidarys mažiau rūgštesnis. Ir sausas gali būti saldus. Jei vynas rūgštus – tai šūdas, o ne vynas.

 

BEVEIK MITAS: VIETINIUS VYNUS REIKIA GERTI JŲ TĖVYNĖSE

 

„Oooo“, – stena someljė, – „mes gėrėme rožinį vyną Provanse, ir jo skonis buvo dieviškas, o atsivežėme namo, ir malonumas pradingo“. Iš dalies jie teisūs. Vyną yra sunku pervežti ilgais atstumais, ir kuo labiau jis kratomas, tuo darosi blogesnis, tai faktas. Be to, vietiniai vynai savo tėvynėse geriau dera su vietiniais valgiais. Vynas prie triufelių, žinoma, yra skanesnis, nei tas pats vynas prie lietuvių patriotų pamėgtos “Tarybinės„ ir „daktariškos“ dešros.

 

BEVEIK MITAS: TEGU KVĖPUOJA

 

Kadaise girdėjau, kad vyną reikia dekantuoti (išpilti į grafiną ir leisti pastovėti) arba tiesiog iš anksto atidaryti butelį – „pakvėpuoti“. Žinoma. Bet tai taikoma ne visiems vynams. Išlaikyti raudonieji vynai ir portveinas tampa geresni po sąlyčio su oru. Ir jei vyne yra nuosėdų, išties patartinta jį dekantuoti. Tačiau nei baltajam, nei rožiniam vynui nereikia „kvėpuoti“. O jauni vynai gerai susimaišo su oru jau ir išpilstyti į taures.

 

TEISYBĖ: GERIANT NEGALIMA MAŽINTI GĖRIMŲ LAIPSNIŲ

 

Žinoma, jei pradėjote gerti viskį, o po to dar išgėrėte butelį vyno, bus blogai. Bet ne nuo laipsnių, o nuo išgerto kiekio ir sumaišytų alkoholinių gėrimų. Verčiau užsiimkite meile, užuot siekęs prisitvoti.