Visos mokslinės psichologijos teorijos, skirtos meilei, pabrėžia viena – bendras darbas yra geriausias simpatijos, įsimylėjimo ir netgi aistros detonatorius. O gerai pagalvojus, biurai (o ir kitos darbinės patalpos) yra tiesiog sukurti meilei. Juk jie yra pripildyti vyriškos ir moteriškos lyties asmenų, kartu praleidžiančių aštuonias valandas per dieną, kartu valgančių, o kartais ir rengiančių vakarėlius. Biuruose egzistuoja aprangos kodas, iš esmės sukurtas tam, kad atrodytum patraukliai. Čia yra vandens „kūleriai“ ir aparatai su šokoladukais, prie kurių galima susitikti, nuošalios ir jaukiai pritemdytos patalpos… Tad ar verta stebėtis, kad nuolatiniai kaimynai dažnai atsibunda po viena antklode?

Bet kuris darbo kolektyvas – ta pati mokyklinė klasė ar studentų grupė universitete. Tik su tuo nežymiu skirtumu, kad yra sudarytas iš vyresnių ar labiau rafinuotų vyrų bei moterų. Kitais žodžiais, darbo kolektyvas – tai dar viena bendrija, kurioje kolegišką draugystę nuo sekso skiria labai plonytė linija. Ir žinok, mano Drauge, kaip rodo rimtų vyrų tyrimų rezultatai, beveik visų pasaulio moterų elgesys darbinėje aplinkoje yra daugmaž vienodas. Taigi, ar dirbi „čikenfaktoryje“, ar „Reichmann Enterprises“ biure – vyrų poveikis moterims iš esmės yra analogiškai galingas. Jausk atsakomybę!

Šiaip jau pradėti romano su bendradarbe nerekomenduojama. Aišku, išskyrus tuos atvejus, kai Tavo kolegė pritrenkiančiai rengiasi, ją arba Tave greitai atleis, ji pati prie Tavęs kimba. Tačiau šiandieniniai darbdaviai jau yra susitaikę su mintimi laikyti darbinius romanus neišvengiamu pašaliniu bet kurio darbo efektu. Todėl dažniausiai ir užmerkia prieš tai akis, žinoma, jei tai nepradeda tiesiogiai kliudyti darbo procesui ar rezultatams.

Ir toks darbdavių požiūris yra „geroji naujiena“, nes pažintis su merginomis klube, bare ar gatvėje iš vyro reikalauja daugiau išradingumo, artistinių sugebėjimų bei charizmos. Pavyzdžiui, pradėkime nuo to, kad ofise Tu būni blaivas (tikiuosi). Ir čia Tu turi kur kas daugiau laiko pristatyti save iš gerosios pusės.

Taip pat žinok, kad visuose biuruose didžiausią populiarumą tarp moterų turi valdingi ir sėkmingi vyrai. Taigi, be parkų, kuriuose žaidi su savo vaikučiais ar šuniukais, niekur kitur Tu nepelnysi tiek moterų pagarbos, kaip savo darbo vietoje, ypač , jei dar turi pavaldinių ir talentą spręsti sudėtingus uždavinius.

Iš to galima daryti išvadą, kad gerai dirbdamas Tu iškart nušauni du zuikius: darai sėkmingą karjerą ir renki taškus moterų tarpe, kurias pati Gamta stumia link Tavo lovos. Ir kuo ambicingesnis bei protingesnis Tu joms atrodai, tuo labiau jos nori nuo Tavęs vaikų.

Darbe kiekviena potenciali gyvenimo draugė – Tau kaip ant delno. Tai ne „aklas pasimatymas“ ir skeleto savo spintoje nepaslėpsi. Jei ji skambina savo Mamai šešis kartus per dieną ar siena prie jos darbinio stalo nukabinėta Kučinsko plakatais, Tu apie tai susižinosi pirmas. Be to, Tu pamatysi, kaip ji susitvarko su stresu, kaip planuoja savo laiką, kaip elgiasi konfliktinėse situacijose, o jei pas jus priimta atsinešti maistą iš namų – net ir tai, kaip ji gamina tą maistą, ar jį vartoja. Visais kitais atvejais ši informacija tampa Tau prieinama tik tada, kai Tu su ja jau gyveni.

O galimybė gerai kažką pažinti iki tol, kol pradedate susitikinėti – didelis tarnybinių romanų pliusas!

Bet neskubėk iškart tempti sekretorės su putliomis lūpomis į tamsų ūkvedžio sandėliuką – Meilė darbe turi savas ir griežtas taisykles. Taip, Tu jau žinai, kad ofisas – tai ta vieta, kur Tu leidi savaitės dienas nuo 9-os iki 18-os valandos, išsisukinėdamas nuo Boso užduočių, varinėdamas antivalstybinius pokalbius su kolegomis, besidalindamas gandais apie metines premijas, skaitydamas „elegancija.eu“ tekstus, „feisbuką“ ar spamą, akimis nurenginėdamas bendradarbes ir apkalbinėdamas kitus. Bet taip pat žinok, kad ofisas gali tapti ir Meilės mūšio lauku. Ir tas mūšis gali pasibaigti karčia patirtimi, viešu pažeminimu ar net darbo praradimu. Bet aš turiu geresnį pasiūlymą – pasimokyk iš svetimų klaidų, kurių pagrindu sudarytos šios tarnybinio romano taisyklės.

Todėl pasirinkimas – Tavo.

TAISYKLĖ NR.1

MIEGI SU VIRŠININKE – SAUGOK TAI PASLAPTYJE

Tavo viršininkė greičiausiai bus už Tave vyresnė. Ji gali būti baisi akiniuota ir isteriška senė, Tave sugundžiusi, gali būti ir raudonplaukė bestija su nutekintomis blauzdomis, į kurias žiūrėdami varvina seilę visi bendradarbiai vyrai. Visko gali nutikti. Galite daug bendrauti darbo klausimais, pasilikti kartu po darbo, dažnai pietauti kartu, o sykį ją palydėjęs ar pavežęs namo, gali atsidurti ir jos lovoje. Rodos, nieko ypatingo, tačiau būtent per ją galite abu atsakančiai nukentėti ir sugadinti savo gyvenimą.

100 procentų akcininkų, 80 procentų pasaulio HR specialistų ir 60 procentų įvairiausio ofiso planktono  mano, kad romanai tarp viršininkų ir pavaldinių yra nepriimtini ir išvis turi būti uždrausti. Dėl daugelio priežasčių – pradedant kaltinimų seksualiniu priekabiavimu, baigiant tuo paprastu faktu, kad žmonės išvis pradeda mažiau pasitikėti su tais, kurie suka galvas savo viršininkėms. Mat, planktonas visada mano ir manys, kad viršininkių meilužiai naudojasi vienokiomis ar kitokiomis išimtinėmis privilegijomis. Nėra naudingi tokie romanai ir tai, kas virš Tavęs (kalbu ne apie sekso poziciją, o apie korporacinę hierarchiją). Viena tokia meilės intrigėlė, apie kurią visi sužino – ir jos karjeros galimybės užsidaro. Akcininkų ir dar aukščiau stovinčios valdžios požiūriu: į savo pavaldinį įsimylėjusi moteris (nesvarbu, ar yra ta meilė, ar ne) – pažeidžiama ir lengvai šantažuojama moteris. Didžiajam bizniui tokios nereikalingos.

TAISYKLĖ Nr. 2

NIEKADA NEPRISIPAŽINK BENDRADARBEI JĄ MYLĮS

Ar Tu jau esi pasiruošęs jai atverti savo švelniausius jausmus? Tada giliai įkvėpk oro ir pasakyk sau – „nereikia“. Linktelėk galvą, jei supratai. Ir atmink amžiams – niekada neprisipažink meilėje merginai, su kuria dirbi vienoje vietoje ir dar su ja nesusitikinėji kaip su oficialia mylimąja… Ypač, jei tolimesni darbiniai santykiai tarp Jūsų yra neišvengiami.  Gali tai drąsiai pasakyti tik tais atvejais, jei Tave amžiams komandiruoja į Australiją, ar ji išvyksta su humanitarine misija į Gvinėją Bissau, kur greičiausiai ir mirs nuo maliarijos. Jei jums teks būti ir dirbti viename ofise dar ne vieną dieną, tada tylėk. „Gali skambėti keistai, bet aš…“ – ši frazė išties skamba keistai. Ypač jei mergina apie Tavo jausmus nieko net neįtaria. Blogiausia, jei ji pagalvos, kad Tu sugalvojai iškart pereiti prie antros stadijos ir sutaupyti trims pasimatymams. Atleisk, bet tai atrodo būtent taip.

TAISYKLĖ Nr. 3

NĖ NEGALVOK JOS KVIESTI Į PASIMATYMĄ

Nes tai tas pats prisipažinimas, tik be žodžių. Kai į Tavo meilės prisipažinimą paniekinančiu purkštelėjimu atsako mergina bare arba garlaivio prieplaukoje, Tu tiesiog važiuoji toliau. Kai Tau atsako kolegė, situacija darosi nepatogi. Tu turi daug būdų neįkyriai ir neprimygtinai pademonstruoti savo simpatiją ir padėti tai vargšelei susitaikyti su mintimis, kad ji Tau krito į akį. Nejaugi Tu nori jai sugadinti pietų pertrauką ir versti ją raudonuoti, klausant Tavo nerišlaus mekenimo „ga-a-a-al nu-u-e-einam kur nors, a? Ė?“ Kvietimus kur nors nueiti pataupyk iki to momento, kai jūsų bendri žygiai pietauti taps abipusiai malonia tradicija. Žinoma, yra šansas, kad mergina sutiks susitikti, ir netgi su dideliu džiugesiu. Tačiau ne man Tau pasakoti, kad pasimatymai ne visada vyksta taip, kaip Tu planuoji, o drovi mergina, tokia miela prie verpimo staklių, randevū metu gali pradėti elgtis visiškai netikėtai (o Tu juk ir pats toks, ane?) Tokiu atveju, grįžimas į darbo vietą bus nemalonus jums abiem.

TAISYKLĖ Nr. 4

SVEIKINK JĄ, BET IR KITAS SU VALENTINO DIENA

Bet be banalių prisipažinimų ir kvailos selfie viduje. Jei valdai „Photoshopą”, sukurk keletą juokingų atvirukų visoms bendradarbėms, su kuriomis draugauji. Taip Tu pradžiuginsi moteris ir neišprovokuosi apkalbų, jei padovanosi tokį atviruką tik vienai kolegei. Dovanoti atvirą, bet anoniminę atvirutę  taip pat nėra pati geriausia idėja. Mergina gali įtarti net ne Tave ir pradėti įsimylėti visai ne pagal planą.

TAISYKLĖ Nr. 5

NUTRAUK ROMANĄ BE TRIUKŠMO

Nesinori Tau gadinti nuotaikos, tačiau tarnybinis romanas, kad ir koks beatrodytų iš pradžių mielas ir žavingas, deja, perspektyvos dažniausiai neturi. Daugiau kaip pusė tarnybinių romanų baigiasi nė metams nepasibaigus, o neretai ir skandalais. Kaip to išvengti?

Optimalus variantas – per pirmąjį pasimatymą aptarti, kaip gali būti nutraukti jūsų santykiai. Suprantu, tai gali skambėti keistai, tačiau būtent toks žingsnis apsaugos Tave ateityje. Kai jūs esate įsimylėję ir pozityviai nusiteikę, žaismingas pokalbis apie išsiskyrimą gali padėti susivokti, kaip Tavo mylimoji mato jūsų abiejų gyvenimą po sekso. Gerai, kad ji kuo greičiau suprastų, jog egzistuoja tikimybė jums likti tiesiog „draugais“. Beje, ir ji gali iškart panorėti „likti draugais“. Tačiau nepasijusk užgautas ar pažemintas – vyrai dažnai tokiais atvejais „eina į ataką“: neša tonas gėlių, dainuoja serenadas sau pritardami nesuderinta bandžo ar paišo strėle pervertas širdis kreida ant asfalto po mylimosios langais geto daugiabutyje. Deja, darbe toks elgesys gali būti įvertintas kvietimu pas viršininką ar į personalo skyrių, tad geriau atsitraukti. Skamba gailiai, bet, deja, taip.

Ir greitai suvoksi, kad buvai teisus. „Darbinės“ poros dažnai duoda valią jausmams, kelia balsą, rėkauja viena ant kito, nebendrauja, ar išvis demonstratyviai laižosi tarnybiniame automobilyje. Iš šono tai visada panašu į meksikietišką muilo operą, kurią aptarinėja visas kolektyvas. Antra vertus, kenkia darbo kokybei.  Todėl:

TAISYKLĖ Nr. 6

BŪK „ŠALTAS DARBE, KARŠTAS LOVOJE”

Geriausia, ką Tu gali padaryti savo karjeroje – tai kartą ir amžiams darbo metu nutraukti intymius pokalbius su savo mylimaja. Net jei sėdi už gretimo stalo ir Tu žinai, kad ji nemūvi kelnaičių, bet tik tas Tave uždegančias kūno spalvos kojines.

Įprotis laikyti asmeninį gyvenimą už biuro slenksčio labai tinkamas ginčams ir pykčiams spręsti. Jei kas nors atsitiks, refleksų lygmenyje nepradėsi aiškintis jūsų santykių darbe, nes būsi tiesiog įpratęs jų nesinešti į kontorą. Taip, žinau, kad tai yra beveik neįmanoma. Ir visgi geriau palaukti iki namų.

Esmė ne darbinių nuostatų ar korporacinių tabu pažeidime. Netgi ne visur iškabintose apsaugos kamerose. Pernelyg atviras simpatijos pasireiškimas gali erzinti kolegas, o papildomi priešai niekada nepadėjo sėkmingai karjerai. Juk gali būti, kad tą buhalterę tik ką paliko vyras, o IT adminas turėjo seksą tik su savimi, o tam pilvūzui teisininkui žmona neduoda jau antrus metus? Tavo patenkintas gašlūno snukis juos veiks labiau, nei raudonas matadoro skuduras jautį, ir jie visi susimokę sieks Tau atkeršyti. Taigi, užteks graibyti bendradarbės šlaunis ir kvailai kikenti. Eik nešioti maišų.

TAISYKLĖ NR.7

JOKIO SEKSO „VIENAI NAKČIAI“

Jei vienkartinis seksas pamalonina porelę, atsitiktinai susimetusią klube, jie gali tiesiog išsibėgioti į dvi puses, o štai su bendradarbe to padaryti neišeis. Kitos dienos ryte vakarykščiai meilužiai susitiks vėl, ir kitą rytą vėl, ir dar kitą – ir taip toliau. Kvailesnę situaciją sunku ir įsivaizduoti.

Ypač, jei dar pradėsi flirtuoti ir su kitomis. Atstumtosioms furijoms dažnai „nurauna stogą“, ir išsiskyrimas aktyvuoja tas jų smegenų dalis, kurios pradeda veikia pas narkomanus jų „laužymo“ metu. Taigi, jei manai, kad Tau tai buvo tiesiog pramoga, o Tavo partnerė tą naktį laikė ilgo ir prasmingo gyvenimo pradžia, Tu gali įsigyti pavojingą ir nenuspėjamą priešę.

TAISYKLĖ NR.8

JAUSK ATSAKOMYBĘ UŽ JĄ

Būk pasiruošęs tam, kad Tavo kolegė, su kuria pradėjai sukti romaną, pradės panikuoti: „ką žmonės pagalvos?“ Bet Tau tai yra aišku, ką jie pagalvos. Tokiais atvejais visuomenė vyrą visada palaiko kur kas palankiau, nei merginą. Kolegų akyse atrodysi širdžių ėdikas ir tikras vyras, o ji atrodys paskutinė kūrva ir paleistuvė. Tai dar viena priežastis dar kartą pagalvoti, prieš pradedant rūkomajame ar prie kavos puodelio su draugais aptarinėti pikantiškas savo meilės pergalių detales. Atmink – tarnybiniai romanai dažnai baigiasi tuo, kad vienam iš meilužių pasirodo paprasčiau išeiti iš darbo, nei tapti ofiso folkloro heroje.

TAISYKLĖ Nr. 9

SAUGOK SAVO GERĄ VARDĄ

Donžuano etiketė taip pat gali prilipti ilgam. Gandai, kad miegi su visomis, taip pat aplimpa nepageidaujamais komentarais, kad esi kvailas eržilas, neabejotinai nešioji venerinę ligą arba iš Tavęs nieko rimto tikėtis negalima. Todėl tarnybiniais romanais verčiau nepiktnaudžiauti ir užmegzti juos tik tada, kai prabunda tik rimti jausmai.

TAISYKLĖ NR. 10

NESIDUOK VEDŽIOJAMAS UŽ NOSIES

Jei į Tavo biurą atėjo nauja darbuotoja, ji neišvengiamai norės patikti visiems. Todėl nesumaišyk to jos noro su romantišku interesu Tavo atžvilgiu. Būk pasiruošęs jai padėti, bet leisk jai apsiprasti naujajame darbe, prieš pradėdamas tikrą ir jausmingą flirtą. Antra vertus, net ir senos (santykinai) bendradarbės atžvilgiu įsitikink, ar jos flirtas nėra vien gudrus būdas perkelti ant Tavo gležnų pečių savo darbinę naštą? Kilus bent menkiausiam įtarimui, pabandyk kurį laiką su ja darbe nebendrauti. Bet jei ji vis dar bando praeiti pro Tavo stakles ir kažko Tavęs vis paklausti – tik tada kviesk ją po darbo kur nors išgerti.

PENKIOS GERIAUSIOS OFISO VIETOS FLIRTUI

Virtuvėlė – bendri pietūs su mylima bendradarbe – geriausia, kas gali Tau nutikti biure. Per pietų pertraukas kolegos užmiršta darbinius konfliktus, nepriduotas ataskaitas ir printeryje įstrigusį popieriaus lapą. Ir Tu būsi „metų lūzeris“, jei nepasinaudosi pietų proga susižinoti apie savo bendradarbę daugiau, ir tuo pačiu jai patikti. Idealiausiais būdas palenkti bet kurią merginą – priversti ją Tau nusišypsoti. Smagus bajeris lengvai atkreips jos dėmesį, o kai žmonės juokiasi, tai yra išvis lengviausias būdas užmegzti akių kontaktą. Jei jūs ne vieni, tai tik suloš Tavo naudai. Mergina pamatys, kad Tu esi populiarus tarp kitų ofiso moterų, ir tai pridės Tau taškų. Be to, gali pavaišinti merginą sausainiu „Gaidelis“ – tai visada romantiška!

Rūkomasis – dūmas suartina, tą jau žinojo visi klasikai. Taip, kenkia sveikatai, bet padeda socializacijai. Rūkomuosiuose merginos mezga pažintis ir atsiskleidžia pačios. Jei laikaisi sveikos gyvensenos ir negali pakęsti rūkančių merginų, skaityk sekantį skyrelį, o štai rimti kentai žino, kad bendra savižudybė – labai intymus procesas. Traukdami cigaretę ar iQOSą žmonės liežuvauja, skundžiasi gyvenimu, supažindina vienas kitą su asmeninio gyvenimo detalėmis… Vienžo, jei jūsų rūkymo grafikas sutampa, tai tvirta draugystė su mergina Tau garantuota (bent jau ofise). Galite susikurti bendrą rutiną, kodinius žodžius („einam pačiulpt?“), ir tai taps kai ko didesnio pradžia. Beje, jei tarp jūsų išties išsivystys kažkas rimtesnio, patariu mesti rūkyti (nors ir esu „Philip Morris International“ ((NYSE: PM)) akcininkas).

Derybų kambarys – jei esi profesionalas, pats darbinis procesas suloš Tavo naudai. Merginos myli kietus vaikinus, taigi, pasirodyk jos akyse vertingu darbuotoju. Išstok su kalba, kūrybingu pasiūlymu, inovacija, o po susirinkimo pasiteirauk jos, ar ji pritaria Tavo idėjoms.

Darbo vieta – nepasimesk, jei jūsų stalai stovi šalia. Visada turi akstiną užmegzti su ja darbinį pokalbį. Taip pat gali paįvairinti jos dieną linksma istorija, šokoladuku ar video, kuriame katinas žaidžia su kaktusu. Bet nepersistenk. Nes iš mielo vaikino netruksi pavirsti įkyriu idiotu, trukdančiu dirbti.

Liftas – ne pati tinkamiausia vieta pažinti vienas kitą, bet ideali terpė droviesiems. Taip pat bene vienintelis šansas su ja susitikti, jei dirbate skirtinguose aukštuose. Ryte nepamiršk jai nusišypsoti, pasiteirauti, kaip reikalai, pasiūlyti kramtomosios gumos (ypač, jei jai dvokia iš burnos), ir palinkėti geros dienos. O užmegzti pokalbį lifte – po darbo dienos: pasisiūlyk ją parvežti arba palydėti ją iki geležinkelio stoties. Ką daryti pakeliui – spręsk pats. Gali kvailai šypsotis ir badyti pirštais į balandžius ant elektros laidų. O gali ir lyg tarp kitko sužinoti, kur ir su kuo gyvena Tavo mylimoji, kurią degtinės rūšį ji dievina ir ką veiks per išeigines.

KAIP MEISTRIŠKAI PATRAUKTI JOS DĖMESĮ?

Renkis teisingai – atmink, vaikiną nuo tarakono skiria padori apranga. Jei jūsų ofise nėra aprangos kodo, vilkėk kelnes ir marškinius. Arba kostiumą ir kaklaraištį. Atitik vertingo darbuotojo įvaizdį, o ne ubago iš gretimos laiptinės. Tau pasisekė, jei nešioji akinius – jie daro bet kurį veidą protingesniu.

Ant savo stalo pasidėk dėmesį traukiančius daiktus – riešutus, marmeladą ir šokolado plytelę, kuriais visada galima ją pavaišinti, pora keistų ir ryškių gadžetų (tik ne „Niutono lopšinę“ su rutuliukais), literatūros klasikos tomelį su įkištu puslapių skirtuku. Nuotraukas: savo jaunesniųjų giminaičių (griežtai ikimokyklinio amžiaus) ir savo mylimojo pitono. Tokios nuotraukos jai leis padaryti išvadą, kad esi mielas ir geras.

Turėk po ranką visus kanceliarinius reikmenis – tai labai svarbu, jei sėdite šalia. Apsiginkluok viskuo, ko gali jai prisireikti: stapleris ir sąvaržėles, spalvoti lipukai, žiogeliai, „skotčas“, klijų pieštukas, aplankalai, ausinės, USB raktai… Niekada nežinai, ko nori moteris, bet jos norus išpildyti turi būti pasiruošęs visada.

Neabejok jos sugebėjimais, žiniomis ir kompetencija – taip, ji gal ir nemoka naudotis „Photoshopu“ arba sumaišyti skanerį su kopijavimo aparatu. Tačiau, jei jau sugalvojai sugundyti būtent tą kvaišą, nesijuok iš jos, net jei ji tai daro pati. Ir, žinoma, jokio globėjiško tono, kai kalbate apie rimtus darbinius klausimus. Apkalbėk su ja einamuosius reikalus, prašyk patarimo ir pritark jai pasitarimų metu. Mergina nepriims Tavęs rimtai, jei to nedarysi.