Žinau, žinau. Ta pati sena istorija. Kalėdinės dovanos… Šimtai patarimų žiniasklaidoje ir kiekvienais metais pasikartojantis tas pats galvos skausmas – ką dar „tokio“ padovanoti?

 

Būtent dėl to šiaip jau iš esmės smagi šventė yra paverčiama konfliktų zona – bereikalingu blaškymusi po parduotuves, grumtynes eilėse, nerimu, „gal įtikau?“, ar įsižeidimais, gavus nebrangią dovanėlę. O viskas yra taip paprasta. Svarbiausia – atminti pagrindinius principus, kas kam ir kodėl yra dovanojama. Taip dovanų pasirinkimas taps lengvas ir linksmas.

 

Pradžiai, nedidelis rakursas į praeitį, paaiškinantis, kodėl yra visada sunku išrinkti tinkamą dovaną. Būtina atminti, kad dovana yra kilusi iš tokio senovinio socialinio veiksmo kaip duoklė.  Kitais žodžiais, dovanas visada teikdavo nugalėtieji, pavergtieji ar kitais būdais žemesniame socialiniame sluoksnyje atsidūrę asmenys aukščiau stovintiesiems arba bent jau savo dievams. Už daug ką – už malonę gyventi šioje ašarų pakalnėje, už leidimą pravažiuoti per svetimas teritorijas, už privilegiją apsilankyti pas faraoną ir išeiti iš jo rūmų gyvam. Dovana visada yra šiokio tokio nusižeminimo aktas, o kitaip ir būti negali. Todėl teikiantysis dovanas ir šiandien genetiškai visada yra „skolingas” tam, kuriam ta dovana yra skirta.  Ir dauguma mūsų su tokiu refleksu racionaliai susitaikyti tikrai nenori, todėl dovanos išrinkimas toks sunkus ir būna.

 

Idealios kalėdinės dovanos kriterijus geriausiai apibrėžė, žinoma, Trys Karaliai, padovanoję pagrindiniam tos gimimo dienos jubiliatui aukso dirbinių (vertė ir pagarba), smilkalų (sielai sujaudinti) ir miros (sveikatingumo simbolį). Tą patį dovanodavo tiek romėnai, šventę savo pagoniškąsias Saturnalijas, tiek Kryžiaus žygių dalyviai, grįžtantys iš Arabijos ar Lietuvos – papuošalai, reta tais laikais kosmetika, egzotiški augalai beigi gyvūnai (parodant savo monarchui, Dievui arba bent jau žmonai pagarbą ir atiduodant tą aukščiau minėtąją duoklę ramybei). Pagalvokite ir Jūs, ar tai, ką ruošiatės pirkti savo mylimiesiems bei artimiesiems, yra išties vertinga, tauru ir jausminga? Nes būtent remiantis šiais kriterijais kvepalai XIX amžiuje buvo pati populiariausia kalėdinė dovana Vakarų pasaulyje, būtent todėl tokia tapo knyga XX amžiaus pradžioje. Tačiau šiais laikais, kai kvepalais ir dvasiniu penu nieko nebenustebinsi, belieka remtis tik fantazija ir originalumu.

 

Pradžiai – nesiblaškykite. Inteligentiški žmonės neieško dovanų ten, kur jų ieško visi likusieji. Nes inteligentiški žmonės žino – didžiausia dovana yra ne pirkinys, o dėmesys ir nuotaika.

 

Antra – dovana kitam yra ne tai, ko reikia Jums pačiam. Jei Jums norisi naujo kompiuterio ar laikrodžio, nebūtinai to gali norėti ir Jūsų mylimas ar artimas žmogus.

 

Trečia – nešykštaukite. Tai visada baigiasi sugadinta nuotaika. Metų pabaiga nereiškia pasakos pabaigos – greičiau jau, atvirkščiai. Ir esmė neetgi ne tame, kiek išleidžiate, svarbiausia, koks kūrybingas pasirodysite. Žinoma, ne pinigai yra svarbiausia – Dievas savo gimstantį sūnų Jėzų taip pat galėjo aptaisyti „Swarovski“ kristalais siuvinėtais drabužiais ir nukelti į prabangiausius apartamentus, tačiau paliko jį skarmaluotą paprastose ėdžiose. Jau tada buvo žinoma – Kalėdų esmė ne piniguose. Kalėdų esmė yra momento nuotaikoje.

 

Ketvirta – didžiausia dovana yra ne tai, kas suvalgoma, išgeriama ar kuo apsirengiama. Didžiausia dovana yra tai, kas suteikia galimybę, anot vieno filmo pavadinimo – „prisiminti“. Paprasčiau tariant, atsiminimai yra dovana. Kada nors iškilo klausimas, ką Kalėdoms dovanoja Anglijos karalienė? Atsakymas paprastas – savo nuotrauką. Gražiai įrėmintą savo nuotrauką.

 

Penkta – nebijokite klausti, kas ko norėtų ir pageidautų. Žinoma, išgirsite tokias frazes, kaip „nežinau“, „nustebink mane“, „sugalvok pats“ – nesijaudinkite, dauguma žmonių išties visiškai neturi nė krislelio fantazijos. Padovanokite jiems asmeninį pasižadėjimą per metus atlikti bet kokią paslaugą (kad ir lysvę sukasti ar nuvežti paplaukioti laiveliu Trakuose) – tegu patys pasuka galvą, kas jiems gyvenime išties teikia malonumą.

 

Šešta – nekopijuokite ultramodernių kvailiojimų – Kalėdas geriausia sutikti be specialiųjų efektų. Atminkite, genialumas slypi paprastume. Tatuiruočių salono kuponas dar nereiškia, kad tatuiruotė yra išties reikalinga. Kvietimas į pilvo šokio pamokas nebūtinai reiškia, kad mūsų moterys nenori būti tik balerinomis. Nes ir bet kurie deimantai vis tiek nebus patys brangiausi, bet kuris technologinis „gadžetas“ bet kuriuo atveju pasens jau kitą dieną, bet kuris drabužis netruks išeiti iš mados. Kur kas efektingiau yra padovanoti kažką iš vaikystės – kadaise turėtą mylimą žaislą, pižamą, išmargintą mėgiamais simboliais, muzikinį CD su abiem patinkančia ir abiem kažką reiškiančia muzika. Atminkite, moterys ypač mėgsta nuklysti į savo vaikystę, pabūkite jų laiko mašinos pilotu.

 

Septinta – gražiai suplanuota diena taip pat gali būti dovana. Romantiškas pasivaikščiojimas, reminescencinių vietų aplankymas, sotūs pietūs – bendrų dienos veiklų sąrašas gali būti begalinis.

 

Aštunta – Kalėdines atvirutes pirkite be jokių spaustuvėje jau padarytų užrašų ir pasirašykite jas tik ranka. Vakarų aukštuomenė tam netgi eina į specialias kaligrafijos pamokas. Neturite tam laiko? Tada pirkite pačias brangiausias atvirutes, kokias tik įmanoma rasti, ant jų bet kokia keverzonė atrodo it būtų parašyta paties Aleksandro Diuma ranka.

 

Devinta – gautas nereikalingas dovanas kam nors padovanokite. Tai ne snobizmas. Galbūt kažkam pasaulyje išties labiau nei Jums reikia dar vieno blankių spalvų kaklaraiščio ar šleikščiai saldžių kvepalų buteliuko.

 

Dešimta – kuo dovana mažesnių matmenų, tuo ją lengviau eksploatuoti.

 

Ir pabaigai – atminkite, nieko nėra bjauriau, kaip masinis SMS siuntinėjimas su lėkštais kažkieno kito sukurtais Kalėdiniais sveikinimais. Patikėkite, eiliuotų banalybių skaitymas dar niekam neatnešė džiaugsmo, išskyrus gal tik mobiliojo ryšio operatorių. Jei lig šiol to nežinojote, tai dabar sužinokite – pragare yra rezervuotos vietos tiems, kurie savo mobiliojo telefono adresatus užlieja pseudomielais eiliuotais sveikinimais.