Pradžiai – atsisakyk toliau skaityti šitą tekstą.
Negali susilaikyti? Šįsyk dar padaryk išimtį, bet atmink – „ne“ yra vienas galingiausių ir svarbiausių gyvenime žodžių. Daug ką išgelbėjęs, daug ką paskatinęs ieškoti kitų, geresnių sprendimų. Ir netgi judėjiškoje kabaloje pasakyti „ne“ nėra laikoma nuodėme.
Tačiau dauguma žmonių, ypač tie, kurie nuolat bėgioja kitiems atnešti alaus, tiesiogine prasme kenčia nuo to, kad negali niekam nieko atsakyti.
Taigi, kad Tavo tvirtas „galbūt“ pavirstų į dar tvirtesnį „ne“, įprask ištarti šitą žodį. Nesijuok, bet geriausia pradėti nuo televizoriaus. Žinoma, kuriam laikui tapsi truputį panašus į „Naša Raša“ herojų, tačiau įprask sakyti „ne“ viskam, ką girdi iš ekrano: „mes jums papasakosime, kaip įdomiai dirbo Seimo ir savivaldybės nariai“ – „Ne, nepapasakosite“. Tokio pratimo tikslas – kad Tavo „ne“ pradėtų skambėti natūraliai.
Po to pradėk atsisakinėti smulkmeniškuose klausimuose. („Paduok šaukštą“ – „Ne“. „Nori, pasiliksiu pas tave nakčiai? – „Ne“). Su laiku tai padėsi daryti ir girdėdamas rimtesnius prašymus.
Atsisakymas per atstumą (telefonu arba elektroniniu paštu) beveik nereikalauja jokių moralinių pastangų. Tačiau derybose, būdamas akis į akį su tiesioginiu pavojumi, užsitikrink kolegos paramą. Pajusi pasitikėjimą savo jėgomis, jei ta parama bus akivaizdi. Iš esmės tai reiškia, kad turi būti kiekybinėje daugumoje, todėl nelik vienas akis į akį su tuo, kam atsakai. Net jei Tavo partneris ir nutylės, tai bus vis tiek priimta kaip palaikymo ženklas, ir Tavo „ne“ skambės kaip dvigubas „ne“.
Situacijose, kai turi pasakyti „ne“ grupei žmonių (pvz., keliems pretendentams į vieną darbo vietą), surink juos visus į vieną krūvą ir pasakyk „ne“ visiems vienu kartu. Suprasdami, kad Tu atsakai ne vienam, žmogui lengviau susitaikyti su verdiktu ir jis turi mažiau motyvacijos prieštarauti. Būk lakoniškas. Pasakęs „ne“, nesileisk į smulkmenas ir paaiškinimus. Bet kokie aiškinimai tik išduos Tavo vidinį silpnumą ir padės prašytojui rasti kabliuką.
Tačiau tai gali nesuveikti, jei bendrauji su sau lygaus statuso žmogumi. Tokiais atvejais, apeliuok į menamą autoritetą – viršininką, įstatymus, instrukcijas („aš su malonumu, bet mano religija draudžia pavaduoti kolegas trečiadieniais“). Tokiais atvejais Tu perkelsi atsakomybę už sprendimą kitiems.
Atsakant savo draugams ir artimiesiems, sunkiausia – atsikratyt kaltės jausmo. Pradžiai, pasiguosk, kad kalba eina ne apie gyvybę ir mirtį, o jei Tu ir neegzistuotum, prašantysis vis tiek rastų išeitį iš jo problemos. Kai suvoksi, kad nieko baisaus dėl Tavo „ne“ neįvyks, tas žodelis pats iššoks iš burnos.
Bendraudamas su mergina, apsidrausk fraze „jaučiuosi paskutinis niekšas, bet…“ Venk neproduktyvių prasmingų aiškinimų, kodėl jums kurį laiką teks pagyventi atskirai nuo jos mylimos katės, tiesiog išliek jai savo jausmus apie jos katę. Atmink, moterims jausmai yra svarbiau nei bet kokie logiški argumentai.