KL: Apie ką kalbėti užstalėje, vakarėlyje ir verslo klasės launže?

ATS: Kelionės, spektakliai, parodos, išsilavinimas, ir permainos mėgstamuose miestuose bei kaimuose – štai neskaudžių pokalbio temų sąrašas. Kiek delikačiau – apie naujus restoranus. Nekaltai skamba prašymas parekomenduoti, kur nueiti, nors iš esmės tai nėra lengva tema. Neverta apkrauti pašnekovų informacija apie savo vaikų talentus. Tačiau blogą jaunimo elgesį apsvarsyti galima. Jei vakarėlis vyksta namuose, verta pagirti interjerą ir serviruotę, tačiau nevartykite lėkštutės, kad pamatytumėte emblemą („koks įdomus porcelianas! Bobutės?“). Visada galima atkreipti dėmesį į gerą vakarėlio vietos lokaciją („kokie įdomūs gamyklos griuvėsiai!“). Labai svarbu pasakyti ką nors gero kiekvienam vakarėlio dalyviui, pademonstruoti susidomėjimą („skaičiau Jūsų interviu“, „girdėjau Jūsų komentarus per ‚Žinių radiją‘ apie juanio devalvaciją“). Už tai mandagiai dėkojama, bet nesiskundžiama, kad „urodas redaktorius išmetė viską įdomiausią“.

 

KL: Kokios pokalbių temos draudžiamos?

ATS: Ligos ir jų gydymas, politika ir religija, šeimyninė padėtis ir išvaizda, savos ir svetimos problemos. Venkite pamokymų ir kritikos, netgi pačių švelniausių – „dar nebuvote Cholinos spektaklyje? Būtinai nueikite!”).  Ir atsargiau su paskalomis – apie svetimus ir aplinkinius.

 

KL: Gera pokalbio tema su nepažįstamu žmogumi?

ATS: Premjeros. Naujos parodos – Vilniuje visada gausu kultūrinių įvykių. Jei sunkiai įsivaizduojate, kas čia per žmogus šioje gyvenimo šventėje, patartina pradėti nuo klausimo: „iš kur pažįstame vakarėlio šeimininkus?“ – tai padės lengvai užmegzti pokalbį.

 

KL: Ar galima ant stalo statyti butelius, kuriuos padovanoja svečiai?

ATS: Neprivalote. Apžiūrėkite, pagirkite jų pasirinkimą ir dėkite į spintelę su žodžiais „šitą vyną būtinai paragausime kitą sekmadienį“. Atidarinėti butelius reikia tik tada, kai to reikalauja dovanotojas. Nereikia dalintis gautais gėrimais, jei esate kolekcionierius ir gavote retą reikiamą egzempliorių. Patys geriausi svečiai dovanoja šampaną arba kambario temperatūros baltą vyną – tai ženklas šeimininkui, kad šių gėrimų ant stalo statyti nereikia.

 

KL: Kaip elgtis protokolinio renginio užstalėje?

ATS: Visų pirma, nesijaudinkite. Net jei esate pakviestas prie vieno stalo su Romos popiežiumi ar Anglijos karaliene, apie elgesį būsite iš anksto instruktuotas. Jei jau ten patekote, svarbiausia taisyklė – išmokite klausytis, o ne kalbėti apie tai, kas įdomu Jums pačiam.

 

KL: Ar galima dėti telefoną ant stalo?

ATS: Ne. Nustatykite begarsį vibracinį režimą, jei reikia, tikrinkite jį tyliai ir niekam nieko neaiškinkite. Tik jaunos mamos, laukiančios skambučio iš auklės, gali pasidėti savo telefoną šalia lėkštės atsiprašant kitų svečių – ir tai, beje, puiki tema pokalbiui.

 

KL: Ar galima atsakinėti į skambučius ir SMS privataus vakarėlio metu?

ATS: Į labai svarbius ir reikalingus – taip. Bet ne prie svečių ir ne prie šeimininko. Tie, kas nešioja „Apple Watch“, turi bjaurų įprotį žvilgčioti į tą laikrodį kiekvieną kartą, kai tik nušvinta jo ekranas, ir tai neišvengiamai veda prie klausimo: „kur taip skubate? Norite žinių per televiziją pažiūrėti? – o tai jau kandu ir pašaipu.

 

KL: Kada galima, o kada negalima dėti nuotraukų iš vakarėlio į feisbuką?

ATS: Jei turite nors mažiausių abejonių, nedėkite nuotraukų niekur. Padaryto atgal nesugrąžinsi – internetas atsimena viską. Dėti nuotraukas galima tik tada, jei patys šeimininkai to prašo. Dauguma žmonių bijo savo interjero nuotraukų viešoje erdvėje, būk tai taip bus suteiktas pretekstas vagims geriau įsižiūrėti į jų turtus. Dėl visa ko paklauskite leidimo.

 

KL: Kaip padėkoti vakarėlio šeimininkams?

ATS: Šiais laikais užtenka SMS arba pranešimo „WhatsApp‘e“. Jei tai buvo geriausias vakaras Jūsų gyvenime, pasiųskite gėlių arba tortą iš „Ali šokoladinės“. Su dailia kortele. Bet kuriuo atveju, tylėti nepadoru.

 

KL: Ar būtina įspėti šeimininkę, kad aš kažko nevalgau?

ATS: Tik jei turite alergiją, paskirtą gydytojo dietą (dėl medicininiu priežasčių, o ne dėl noro numesti keletą kilų), arba pas Jus pasninkas, Ramadanas ar Jom Kipuras. Neverskite keisti meniu ar gaminti Jums specialių patiekalą tik dėl to, kad prieš keletą savaičių perskaitėte internete, kad glutenas yra blogis.

 

KL: Kaip elgtis, jei nenoriu nieko valgyti iš pasiūlytų patiekalų?

ATS: Nerėkite apie tai garsiai – elkitės taip, kad niekas neatkreiptų į Jus dėmesio. Juk atėjote ne paėsti, o maloniai praleisti laiką su žmonėmis. O kad nestatytumėte daug laiko sugaišusių ir nemažai pinigo išmetusių šeimininkų į nepatogią padėtį, valgykite bent jau tai, ką galite. Svarbiausia, negrąžinti lėkštės nepaliestos.

 

KL: Kaip elgtis, jei vakarėlyje nieko nepažįstu?

ATS: Jei žinote bent jau dalyvaujančių profesijas, kalbėkite apie jas („mačiau, kaip Jus patiesė ringe tas uzbekas“). Jei ne, nesijaudinkite ir laukite tęsinio. Vakarėlio Brauno judėjimas Jus vis tiek kur nors nuneš.

 

KL: Ko negalima daryti jokiu būdu?

ATS: Prisigerti. Kabinėtis prie damos, kuri atėjusi su kitu vyru. Kritikuoti paties vakarėlio. Jei kas nepatinka, tyliai, angliškai išeikite.

 

KL: Ar įspėti šeimininkus iš anksto, kad ateisiu su draugu/drauge?

ATS: Būtinai. Nes visada sudėtinga numanyti vietų skaičių. Be to, sveika pasiderinti, kad papildomas svečias neturėtų jokių iš praeities neišspręstų klausimų su šeimininkais.

 

KL: Kada sveikintis bučiuojantis, o kada rankos paspaudimu?

ATS: Priklauso nuo situacijos ir jūsų tarpusavio artumo. Geriausi draugai? Apsikabinkite ir bučiuokitės, kiek patinka. Sveikinantis su dama, skaitykite jos kūno kalbą ir palaukite, kol ji pati duos suprasti, kaip jai mieliau – bučiuotis, ar ranką spausti. Galantiškas džentelmenas, bučiuojantis damai ranką negali prie jos prisiliesti lūpomis – tai mauve ton. Tačiau nesusikaustykite. Susikaustymas atneša daugiau žalos, nei pati padaryta klaida. Michelle Obama apkabino Anglijos karalienę – ir ką? Nieko neatsitiko.