Sveikinu! Tu myli ją. Tu netgi paprašei jos rankos. Jūs nesate labai įžymūs ir svarbūs, ir Tu net neturi pakankamai pinigų apmokėti jūsų būsto nuomą ir mašinos lizingą. Tačiau aplinka zyzia apie kažkokią vedybų sutartį – būk tai sotaus ir prabangaus gyvenimo saugiklį. Kam ji reikalinga?

Iš esmės vedybų sutarties paskirtis nėra bloga. Statistiškai Lietuvoje skiriasi kas antra šeima, ir apie šešiasdešimt procentų tokių, kurios nesulaukia nė antrųjų savo santuokos metinių. Skiriantis dalijamasi bendrą turtą – čia ir prasideda barniai. Lietuvoje teismo pagalba turtą dalijasi apie du trečdalius besiskiriančių šeimų. Nominaliai vedybų sutartis padeda pasidalinti turtą ar suderinti vaiko aprūpinimą skyrybų atveju.

Tikrovėje vedybų sutartis visada sukelia įtarimą, kad ateitis bus bloga. Aritmetika meilėje yra visiškas svetimkūnis. Skaičiai visada kelia įtarimą, kad jie svarbesni už jausmus ir pasiryžimą iškylančius iššūkius spręsti kartu. Jei riteris moka galantiškai priklaupti ant vieno kelio, prašydamas damos rankos ir širdies, tačiau tą patį vakare restorane suraukęs antakius smerkiančiai vertina, kiek kąsnių moliūgo atsikando jo dama, jai nevalingai iškils klausimas, už ko tokio ji teka?

Nes moterys yra ypatinga biologinė rūšis. Jos turi dvi unikalias savybes – išgyvenimo instinktą ir realųjį pragmatizmą. Štai dėl ko mes jas norime vesti – kad išgyventumėme. Tačiau pasiūlyti jai  pasirašyti vedybinę sutartį yra kas kita. Tu sakai “žiedelis”, ji galvoja “amžiams”. Tu sakai “vedybų sutartis”, ji galvoja, “ot niekšas”. Jos manymu, Tu jai sakai, kad viskas baigsis blogai dar niekam net neprasidėjus. Nes tos, kurios matė “Titaniką” dvylika kartų, žino, kuo viskas baigsis. Tačiau pasiūlyti vedybų sutartį nėra blogai. Blogiausiu atveju, tai bus truputis įsižeidimo. Pačiu blogiausiu – nutraukti ryšiai. Tačiau viskas gali būti tik gerai Jums abiem, jei seksite šitomis taisyklėmis:

NEKLAUSK MOTERS NUOMONĖS APE VEDYBINĘ SUTARTĮ

Nes ir taip aišku, kad jos nuomonė bus neigiama. Negaišk laiko.

JEI NORI TAI PADARYTI, DARYK KUO ANKSČIAU    

Žmonės, kurie išmano šiuos reikalus (teisininkai) sako, kad šiais laikais sužadėtiniai pasirašinėja vedybų sutartis kaip niekad dažnai. Tai sociologinis reiškinys, mūsų sąmonės pažangos simbolis. Nes dauguma mūsų esame tie, kurie jau pergyveno baisiausias gyvenime skyrybas – savo tėvų. Ir tai ne vien labai turtingų žmonių užgaida – tai daro ir daug normalių žmogelių (galų gale, kur Tu matei turtingą jaunuolį? Turtingą sūnelį, taip, daug kartų. Bet turtingą ne „sūnelį“ – beveik niekada). Tačiau vis tiek turi tai padaryti teisingai. Pradžiai, užsimink apie tokią sutartį dar iki tol, kol išvis pradėsite kalbėti apie vestuves. Esama tokių, kurie pasirašinėja krūvas dokumentų vilkėdami vestuvinius apdarus ir klausydami Mendelsono maršo, kviečiančio juos prie altoriaus. Vienas mano pažįstamas vaikinas apie vedybų sutartį pareiškė jau per trečią pasimatymą (lig šiol gyvena su ta pačia žmona laimingai ir turtingai). Sakoma, kad visus būsimojo šeimyninio gyvenimo aspektus būtina aptarti iki sužadėtuvių. Tas pat taikoma ir vedybų sutarčiai.

RUOŠIANT SUTARTĮ, KAIP IR SEKSO METU – REIKIA DVIEJŲ (MAŽIAUSIAI)

Dar kartą – sutarties negalima ruošti vienam, tai užgaulu ir garantuoja konfliktą ateityje. Atsisėskite ir pakalbėkite apie jūsų poros finansines perspektyvas ir lūkesčius. Tradicinė vedybų sutartis iš esmės reglamentuoja ateities pajamas. Jei Tu šiandien uždirbi daugiau autoservise, dar nereiškia, kad ji, pabaigusi rezidentūrą, nepradės namo nešti daugiau. Ir atmink – visada sveikiau kalbėti apie tai, kas darysite ar naudositės bendrai, užuot kalbėjus apie tai, ką darysite ar naudosite atskirai. Išmok kalbėti su savo būsimąja žmona atvirai – jei negali to padaryti dabar, nesusikalbėjimo problemos kils ir per visą ateinantį vedybinį gyvenimą. Kad ir kokį skirtingą požiūrį beturėtumėte, tai turite suvokti kartu. Ir su savo teisininku (teisininkais), žinoma… Ir beje:

APMOKĖK TEISININKO PASLAUGAS

Toks jau tas mūsų gyvenimas. Tu pakvieti ją į restoraną, Tu apmoki sąskaitą. Ji pakviečia Tave į kiną, Tu sumoki už bilietus. Tu kvieti ją pas teisininką, ir vėl sumoki Tu. Jokių „davaj, per pusę?“.

NEKALTINK SAVO TĖVŲ

Nevaidink, kad Tavo tėvai verčia Tave siūlyti jai vedybų sutartį. Net jeigu jie Tave iš tiesų verčia, neprasitark apie tai mylimajai. Nes kas norės tekėti už tokio lepšio, kuris pats nepriima esminių sprendimų?

NESISTENK Į SUTARTĮ PRIDĖTI ELGESIO TAISYKLIŲ

Kaip rodo teisminė praktika, su netinkamu elgesiu susijusios pretenzijos, teismuose dažniausiai neveikia. Ir nereikalauk, kad mylimoji niekada nesustorėtų, kaip ir tenereikalauja, kad Tu ateityje nenupliktum. Ir nesustorėtum pats.

NEKALBĖK APIE TAI PERNELYG ILGAI

Ei, laikas pradėti planuoti vestuvių ceremoniją ir vaikelius.

DAR KARTĄ PAGALVOK, AR TIKRAI TAU TO REIKIA

Sudėk išlaidas teisininkams, emocines išlaidas ir potencialią žalą abipusiam pasitikėjimui, ir pagalvok, ar galima apsieiti ir be to?  Pasiūlymas pasirašyti vedybų sutartį ir jos svarstymas gali turėti katastrofiškų padarinių, juoba kad, kai pradėsi šią temą, kelio atgal nebebus. Pagalvok, ar tikrai Tau to reikia? Žinoma, gal Tu jau devyniasdešimtmetis milijardierius ir netiki, kad Tave išties nuoširdžiai myli ta neturtinga dvidešimtmetė? Teisybė yra ta (o iš esmės tai mano nuomonė), kad vedybų sutartis nėra reikalinga nė vienam, kuris neturi bent šimto tūkstančių eurų vertės turto. Jei turi mažiau, noras apsaugoti savo turtą nuo moters, su kuria nori praleisti visą likusį gyvenimą yra to nevertas. Moterims tai visada atrodys idiotiškas apsidraudimas – vardan ko? Aplūžusios „Audi“? Senelių žemės Raseinių rajone? Pasiūlymas pasirašyti vedybų sutartį verčia kiekvieną moterį pačią pagalvoti, o už ko tokio, tiesą sakant, ji teka? Atsakymas paprastas – už atsargios bjaurybės.