Pradžiai, jokių “atskleistų paslapčių”, “mitų ir legendų” – tiesiog biznis. “Disney”, tikiu, neturi jokio slapto plano apkvailinti vaikus ar jų tėvelius, tiesiog jiems, kaip ir daugeliui Holivude pavyko rasti sėkmės formulę, konstruojant paklausų ir noriai perkamą daiktą. Juk pats Waltas Disney kadaise sakė: “Jei tai perka, vadinasi, tai – menas”. Žmonės nori tai matyti, išgyventi ir pasąmonėje pritarti, nes tai yra labai lengvai suprantamos ir, iš pirmo žvilgsnio, logiškos schemos, tačiau tai nebūtinai padeda tolesniame gyvenime.
Antra, “Disney” filmai nemoko nieko blogo, tačiau patariu Jums, kaip tėvams, savo, vaikams tuos filmus mėgstančius, kai ką papildomai paaiškinti:
Dvi pagrindinės taisyklės, kurias sukūrė pats Waltas Disney, labai lig šiol mėgiamos Holivude, labai netoleruojamos Europos kinematografo, tačiau ypač efektyviai pritaikomos daug kur komunkacijos versle, netgi politinėse technologijose:
- Gyvenimas turi prasmę tik tada, kai jis yra sunkus – pagrindinė ir nuolatinė „Disney“ filmų fabula. Daugeliu atvejų būtent ji sąlygoja bereikalingą vaikų norą deformalizuotis (žudytis, bėgti iš namų, tatuiruotis, daryti nusikaltimus), bet suvis blogiausia – jausti kaltę dėl viso pasaulio bėdų.
- Gyvenimas turi tik dvi spalvas – juodą arba baltą. Blogis visada turi tik pačias blogiausias savybes, Gėris visada tik pačias geriausias. Per vidurį nieko nėra – jokios „pilkos zonos“: blogasis personažas negali mylėti gyvūnėlių ar net savo vaikų, kurie savo ruožtu turi būti tik blogi, išlepinti, kaprizingi ir t.t. Gerasis personažas negali turėti jokių blogų savybių. Labai lengvai suprantama ir priimama, bet pedagogine prasme labai pavojinga samprata. Štai dėl ko tiek daug litofcų nori mirties bausmės, ir štai kodėl Europa jos netoleruoja.
Kiti „Disney“ pamokymai, pradžiai MOTERIMS (mergaitėms, merginoms):
Keisk savo išvaizdą ir tylėk. Vaikinai pamils Tave („Undinėlė“);
Vaikinas gali būt turtingas ir žavingas, bet Tu irgi turi būti turtinga ir graži, kad jis Tave pastebėtų. Tu turi būti graži, kad Tave pamiltų. („Coliukė“);
Būk gera ir miela, ir banditas vaikinas pavirs į nuostabų dailųjį princą („Gražuolė ir pabaisa“) – to gyvenime praktiškai niekada nebūna.
Vyras gali būti valkata ir klajūnas, bet jei moteris yra valkata ir klajūnė, ji yra šliundra ir turi sėsti į kalėjimą („Ponia ir valkata“). Kaip ir tai, kad vyrai gali būti šiurkštūs ir nepatrauklūs, bet moterys – negali.
Gyvenimas yra žiaurus ir negailestingas. Suvok, kad Tavo tėvai mirs, bent jau tas vienas, kuris Tavęs nepaliko („Bembis“).
Tikra meilė yra spontaniška („Snieguolė“) – nors tai tikrovėje nutinka tik labai nedaugeliui žmonių. Tačiau, kaip moko naujesnis „Disney“ filmas „Frozen“ – „negali iškart tekėti už to, kurį tik ką sutikai“ – tai, deja, teisybė. Štai kodėl tiek daug urodų skiriasi.
Visada pasitikėk savo širdimi – Turėk svajonę, siek tos svajonės, galvok abiem smegenų pusrutuliais. Kartais pasitikėk instinktu, o ne logika (beveik visi filmai) – visa tai gerai, ir yra labai mėgiama bedarbių motyvatorių mantra. Tačiau „Disney“ filmai niekada nemoko, kad tikrovėje toks požiūris gali turėti labai neigiamų pasekmių. Taip Snieguolė ir Princas gali gyventi ilgai ir laimingai, jei neimsime domėn to, kad jis yra visiškas padla, pasinaudojęs jos naivumu, patiklumu ir kvailumu (lyg tarp kitko, dar ir pamylėjęs ją miegančią, t.y., visiškai bejėgę ir prieš jos valią – ir, vien įvertinus šitą faktą, tikėkimės, ji visada juo besąlygiškai pasitikės…) To – „vadovaukis savo širdimi“ – mokyti savo vaikus – pavojinga. Nes pasaulyje yra begalės blogų žmonių, taigi, tikroji pamoka turėtų būti „sek taip pat ir savo galva“.
Būnant gera/u susilauksi sėkmės gyvenime. Būk švelni/us ir lauk, kol tai nutiks (dauguma filmų) – pasakykite tai vaikams, iš kurių tyčiojamasi mokykloje… Kartais reikia į agresiją atsakyt dvigubai didesne agresija.
Turi galėtis tik tų, kurie yra nelaimingi (našlaičiai, neįgalieji ar pan.) – ne visai taip. Empatija ir atjauta reikalingesnė kur kas daugiau žmonių.
Daugelyje aplinkybių, tik stebuklas gali išgelbėti – ne visai taip. Tavo ryžtas ir drąsa gali Tave išgelbėti kur kas dažniau.
O VYRAMS (vaikinams/berniukams) – pati blogiausia „Disney“ filmų pamoka:
Jei Tu esi geras vaikinas, pasiruošęs viskuo rizikuoti ir atiduoti moteriai, kurią myli, viską – ji tai pripažins ir Tave neišvengiamai pamils. Taip, Tu turi užsitarnauti jos meilę, bet „geriems vyrams“ tai visada pavyksta. Deja, deja, deja… Tikrovėje moterys dažniausiai net negeidžia tų vaikinų, kurie aukojasi dėl jų, viską atiduoda joms ar daro joms tik gera… Oi ne!