Cigaretės naudingos tik Holivudo filmų scenaristams – juk aktoriai turi kažką daryti, varinėdami sekinančiai ilgus, bet siužetui taip reikalingus prasmingus pokalbius. Visais kitais atvejais cigaretės tik kenkia: pageltę dantys, dusulys, sugadinta sveikata, pradeginti marškiniai ir krūvą prarasto laiko, jau nekalbant apie išleistus vėjais (t.y., dūmais) pinigus. Suprantu, mesti rūkyti nelengva. Bet štai egzistuoja keletas paprastų taisyklių, kaip lengviau tai padaryti. Bent jau pabandyti.

  1. Elektroninės cigaretės Tau nepadės mesti rūkyti. Jose esantis nikotinas puikiai stimuliuoja priklausomybę, kuri yra netgi stipresnė nei rūkant įprastas cigaretes. O štai nikotino pleistras išties veikia. Jis padeda atsikratyti rūkaliaus elgesio šablonų, susijusių su ritualiniu pakelio atidarymu, užsirūkymu, dūmo leidimu ir viskuo, kas suteikia apie 80 procentų rūkymo malonumo. O ir nikotinas, kuris netraukiamas į plaučius, veikia organizmą kiek kitaip, ne taip baisiai.
  2. Sumažinti surūkomų cigarečių kiekį nėra pirmas žingsnis į visišką metimą rūkyti. Įprotis niekur nedings, o poreikis tabakui, sumažinus įprastą nikotino normą, pasidarys tik stipresnis. Mesti reikia iškart.
  3. Pirmas alkoholio poveikis – sumažėjęs atsakingumo jausmas ir susilpnėjusi valia. Metančiajam rūkyti būtina nors kuriam laikui visiškai užraukti ir su alkoholiu, nes kartu su taurele kanopose automatiškai atsiras ir cigaretė.
  4. Jei užsinorėjus rūkyti, pagrauši saulėgrąžų, riešutų arba džiovintų vaisių, potraukis nikotinui sumažės. Ir rankos, ir burna bus užimtos, o tai gana svarbu.
  5. Informuok apie savo pasiryžimą visus draugus ir artimuosius. Nenoras pasirodyti prieš juos silpna mazgote gali tapti tuo šiaudeliu, kurio galėsi griebtis abejonių akimirką. Tačiau baimė nesusidoroti su įpročiu negali tapti stabdžiu, trukdančiu Tavo sprendimui.
  6. Lengviausia mesti rūkyti kelionėje: nepažįstama aplinka lemia daugelio įpročių ar susiformavusių elgesio šablonų atsisakymą.
  7. Nusprendęs mesti rūkyti, pašalink iš namų visas cigaretes,pelenines ir žiebtuvėlius. Nėra ko erzinti savo refleksų.
  8. Praėjus 20 minučių po paskutinės cigaretės, kraujagyslės nustoja spazmuoti ir sugrįžta į savo normalią būseną. Po 24 valandų iš mūsų organizmo pasišalina paskutiniai dervų likučiai. Per savaitę pasidaro lengviau kvėpuoti. Po 2-3 savaičių pradeda veikti visi skonio ir uoslės receptoriai. Po dviejų mėnesių pradeda pilnai veikti išsivalę plaučiai. Ir užtenka vienos cigaretės sunaikinti visus tuos nuostabius pojūčius. Pagalvok apie tai, kai karštligiškai namuose ieškosi to cigarečių pakelio, kurį užmiršai išmesti.
  9. Nuolat būk kažkuo užsiėmęs: dirbk, užsiimk sportu, bent jau tvarkyk namus. Labiausiai norisi rūkyti tada, kai nieko nedarai. Pirmas mėnuo bus pats sunkiausias, po to priprasi. Ir didžiuosiesi savimi.
  10. Metęs rūkyti pasidovanosi sau 5-8 papildomus gyvenimo metus. Tai labai daug. Tai visas krūva saulėtėkių, knygų, pokalbių, serialų, sekso, pasivaikščiojimų ir laimės, kurią labai gaila paversti beprasmiškais pelenais

KO NEREIKIA DARYTI:

Vietoje cigaretės suvalgyti saldainį – populiarus liaudyje, bet iš esmės blogas įprotis. Cukraus perteklius ne tik sąlygoja augantį svorį – „greiti“ angliavandeniai patys gali tapti potraukio užsirūkyti priežastimi. Rask kitus malonumus, pakeičiančius rūkymą.

Svarbiausia, pajutęs, kad jau nebenori rūkyti ir gali be to gyventi – nepradėk vėl rūkyti iš didelio džiaugsmo save įveikęs. Tai gana dažna metančiųjų rūkyti klaida.

ŠIAIP SVARBIOS SMULKMENOS:

Jei žiauriai norisi rūkyti, galima paimti paprastą pieštuką ir vaizduoti, kad jį rūkai – po kelerių minučių stiprus potraukis išnyks. O štai laikyti burnoje neuždegtą cigaretę nepatartina: tabako kvapas tik didins norą parūkyti.

Metantiems rūkyti žmonėms per parą reikia maždaug vienos valandos daugiau miego neį įprasta. To neįvertinus ir pilnai neišsimiegant, bus lengviau sugrįžti prie rūkymo…