DĖMESIO – žemiau pateikti patarimai nėra gydymo nuorodos alkoholikams. Jei vartojate alkoholinius gėrimus, visada privalote kontroliuoti save ir kiek įmanoma greičiau išsiblaivyti, kol dar nepadarėte to, dėl ko vėliau tektų gailėtis.

Visi žinome, kas yra pagirios, visi esame matę, kaip atrodo pagiriojantys žmonės, ir daugelis mūsų esame tai patyrę patys. Kiekvienas žinome bent po vieną efektyvų kovos su pagiriomis būdą, tokių patarimų taip pat pilna Internete. Bėda tik ta, kad žinomos priemonės ne visada veikia, ir pravartu turėti alternatyvų, kurios yra surinktos iš įvairiausių šaltinių į šį straipsnį.

Žinoma, pats efektyviausias kovos su pagiriomis būdas – išvis negerti, tačiau jei Jus yra apstoję stribai (ar „liaudies gynėjai“ – kaip kam patinka) su automatais, kurie grasina nudobsią Jūsų mylimiausią žiurkėną, jei neprisigersite iki žemės graibymo, pasiruoškite neišvengiamiems ir sunkiems išbandymams rytojaus dieną. Kuriuos vis dėlto įmanoma bent jau sušvelninti, nors šimtaprocentinės garantijos negali duoti niekas.

Pradžiai, kas yra tos pagirios? Įvairiuose Interneto šaltiniuose lietuvių kalba tvirtinama vienodai: „išgertas alkoholis skaldomas kepenyse, veikiant specifiniams fermentams, o alkoholio skilimo produktai pašalinami pro inkstus ir tam sunaudojama daug organizmo vandens“. Skamba mįslingai, tačiau aišku viena – svarbiausia pagirių priežastis yra dehidracija – vandens praradimas. Būtent ji sukelia stiprius galvos skausmus ir bendrą silpnumą, nes organizmas, prarasdamas vandenį, jį automatiškai pradeda siurbti iš kitų savo organų, net ir pačių svarbiausių, tokių, kaip smegenys.

Kita pagirių priežastis – „acetaldehido (alkoholio skilimo tarpinio labai toksiško produkto) sankaupos organizme. Alkoholis kepenyse skaldomas dviem etapais: pirmiausiai susidaro acetaldehidas, kuris vėliau paverčiamas acetatu (šalintinu su šlapimu). Jei pirmasis etapas vyksta greičiau už antrąjį, t.y., jei acetaldehido prisikaupia daugiau nei acetato, tai organizme susikaupia toksino perteklius ir savijauta būna labai bloga“.

Ne ką suprantamiau, bet ir vėl aišku viena: pagirių stiprumas priklauso nuo to, kiek vandens Jūsų organizmas neteko.

Todėl, kartu su tais stebuklingais būdais, kurie Jūsų giminėje turbūt yra perduodami iš kartos į kartą (mokslininkai tvirtina, kad polinkis į pagirias sietinas su genetiniu paveldimumu), pabandykite pagirias įveikti ir tokiais produktais bei veiksmais:

ALYVUOGIŲ ALIEJUS

Kodėl geriant alų norisi riebių čipsų? Nes Jūsų kūnas reikalauja organizmą „remontuojančių“ riebalų. Tačiau Jums reikia GERŲJŲ riebalų, o tų, ne arterijas užkemšančiųjų. Alyvuogių aliejus yra tinkamas sprendimas: jame gausu smegenų veiklą skatinančių „omega-3“ ir skrandžiui padedančių neprisotintųjų riebalų. Pabandykite „Extra–virgin“ aliejų, kuriame yra gausu pagirias gydančių antidioksantų.

VAISIAI IR VAISIŲ SULTYS

Alkoholis yra diuretikas – jis skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo. Dėl šios priežasties kitą rytą taip beprotiškai troškina. Skysčių gerti privaloma (patartina kuo daugiau jo išgerti einant vakare į lovą), nes jų po gerų išgertuvių organizmui trūksta apie 1,3-1,5 litro. Pradėti reanimacinį procesą reiktų būtent nuo troškulio numalšinimo. Tačiau, siekiant išvengti pykinimo, skysčius reikėtų gerti po truputį, maždaug 1,5 litro per valandą ar pusantros.

Sakoma, kad vaisiai ir jų sultys mažina pagirių intensyvumą, nes juose esanti fruktozė skatina metabolizmą, kuris savo ruožtu padeda greičiau išstumti alkoholį iš Jūsų organizmo. Pasistenkite suvalgyti bent vieną vaisų, prieš eidamas miegoti, kai šokinėdamas ant vienos kojos bandote nusitraukti kelnes. Arba išgerkite butelį sulčių iškart pabudęs, kad kūnas gautų taip jam reikalingos energijos.

BANANAI

Juose yra vitamino B6, kuris yra geriausia maistinga medžiaga kovoje su girtavimo pasekmėmis. Vos pabudęs, suvalgykite iškart tris bananus, kad organizmas gautų reikalingą to vitamino kiekį.

MEDUS

Alkoholis išstumia iš organizmo cukrų, o susigrąžinti reikiamą cukraus lygį geriausia valgant tą pačią aukščiau minėtąją fruktozę. Medus taip pat atkuria ir natrio bei kalio kiekį kūne, kurie efektyviai naikina pagirių pasekmes. Be to, stiklinėje sulčių ištirpinkite šaukštelį medaus – tai padidins gliukozės kiekį kraujyje – gliukozė greitina alkoholio oksidaciją ir gerina centrinės nervų sistemos būklę.

IZOTONINIAI GĖRIMAI

Kaip jau minėta, pagirios maloniai suteikia mums tą pačią būseną, kokią patiria kiekvienas sportininkas po sėkmingo finišo – dehidraciją. Kur kas geriau nei vanduo iš krano, geresnis skysčių tiekėjas yra bet kuris „sportinis“, kitaip, izotoninis gėrimas. Pageidautina, kad jis būtų su taurinu, kuris neutralizuoja alkoholio žalą kepenims. Juoba kad šiek tiek kofeino padidina organizmo budrumą.

KIAUŠINIAI

Juose gausu cisteino, kuris naikina kepenyse esantį pagirias keliantį toksiną acetaldehidą, kuris atsakingas už alkoholio metabolizmą ir pagirias. Pabandykite suvalgyti tris iškart.

KOŠĖS

Pagirioms reikia sočiai pavalgyti. Kodėl? Nes po išgertuvių cukraus kiekis kraujyje labai sumažėja, ir jį atkurti gali tik daug baltymų bei angliavandenių turintis maistas. Šiukštu, venkite riebaus maisto (kumpio, dešros), nes jo užkandus suaktyvėja hormonų veikla, o tai lėtina alkoholio pasisavinimo procesą. Lėtai virškinamame maiste, tokiame kaip košė esantys angliavandeniai yra geriau nei medžiagos esančios paprastuose pienu užpiltuose kukurūzų dribsniuose.

MOLIŪGŲ SĖKLOS

Tai geriausias magnio šaltinis. O būtent magnio alkoholis mažiausiai pagaili ir godžiausiai išsiurbia iš Jūsų organizmo. Moliūgą ypač su sėklomis, valgyti yra bjauru, tačiau čia verta prisiminti seną taisyklę – kuo šlykščiau, tuo geriau sveikatai. Nereikėjo gerti.

POMIDORAI

Juose gausu ne tik vitaminų ar antioksidantų, bet ir kalcio, kuris atstato skysčių balansą kūne. Kuo daugiau pomidorų suvalgysite, tuo mažiau kančių apturėsite. Geriausia išvis du suvalgyti prieš einant į lovą, tai sumažins neišvengiamą pragarą kitą rytą.

MELISŲ ARBATA

Ji gerai malšina galvos skausmą, kaip ir ant kaktos uždėtas šaltas kompresas.

RAUGINTI KOPŪSTAI

Kovojant su pagiriomis, būtina atkurti prarastus organizmo elektrolitus – kalį, magnį, natrį ir fosforą. Šių medžiagų gausu agurkų rauge, raugintuose kopūstuose, duonos giroje – patikrintose liaudiškose kovos su pagiriomis priemonėse.

SAUSAINIAI

Prėskas maistas, toks, kaip lengvai sūdyti krekeriai padidins žemą cukraus kiekį kraujyje ir sumažins pykinimą.

ŠILTAS DUŠAS IR MIEGAS

Šiltas dušas pakels bendrą kūno temperatūrą, o tai palenks Jus prie miego, kuris padės praleisti sunkiausią dienos dalį. Nes iš esmės, miegas – geriausias vaistas…

PAGIRIŲ MITAI – GRIEŽTI „NE”:

NEGERKITE KAVOS – ji nepadės. Nors trumpam ir gali numalšinti galvos skausmą, tačiau kava taip pat yra diuretikas – išsiurbs iš organizmo taip jam reikalingus skysčius.

NEVALGYKITE EIDAMAS Į LOVĄ VAKARE – kai kas teigia, kad miegant pilve esantis maistas susiurbs alkoholį. Tačiau tam, kad maistas sulėtintų alkoholio absorbavimą į kraują, pats maistas jau turi būti virškinimo sistemoje, o tai užtrunka laiko. Todėl geriausia sočiai užkirsti prieš išeinant gerti. Tokiu atveju, sunkiai virškinami patiekalai – pica ar steikas yra geriausi besiruošiančio gerti degraduojančio asmens draugai.

NEGYDYKITE PAGIRIŲ TUO, NUO KO SUSIRGOTE – „išgerti šiek tiek alkoholio ant pagirių“ – mėgstamas alkoholikų patarimas. Todėl šiandien jie ir yra alkoholikai, o Jūs – vis dar būsimasis pasaulio valdovas. Nauja alkoholio dozė sulėtins detoksikacijos procesus ir pradės naują dehidracijos etapą.

NESPORTUOKITE – prakaitavimas reiškia dar didesnę dehidraciją.