Armijai turime būti dėkingi už daug ką – ne vien už laimingą ir saugią vaikystę. Nė vien už išvadavimą ar vyriškumo mokyklą. Ne vien už GPS, mobiliuosius telefonus ir 4X4 džipus.  Kai kitą kartą rėdysitės į pasimatymą, į darbą, į kalnus ar į tėvų susirinkimą – atminkite, Jūsų drabužiai yra apšlakstyti krauju. Kadaise juos sukūrę vyrai kovėsi už taiką ir demokratiją, už Jūsų saugumą ir svajones… Ir jie tenorėjo, kad ta kova būtų kuo patogesnė.

Todėl ir šiandien Jūsų mėgiamos aprangos dalys, mūsų manymu, darančios mus panašius į tikrus vyrus, pirmą kartą atsirado armijoje arba laivyne. Nešiokite juos atsakingai – daug gerų žmonių yra galvas padėję, kad šiandien Jūs aglėtumėte puikuotis prieš kitus tokiais dalykais, kaip:

AULINUKAI

Žinoma, sukurti JAV desantininkams Antrojo pasaulinio karo metais. Tačiau modernesnis ir patogesnis jų variantas – „Pampa“ stiliaus aulinukai – su brezentiniu paviršiumi ir vientisu guminiu padu – atsirado Prancūzijoje. Kažkas, dirbęs „Palladium“ kompanijoje, gaminusioje padangas automobiliams, sugalvojo tą patį gumos liejimo principą pritaikyti kareiviškų batų gamybai. 1947 metais „Palladium“ išleido pirmąją partiją avalynės, skirtos Svetimšalių legiono kariams (išbandymui), kariavusiems Šiaurės Afrikoje bei Pietryčių Azijoje. „Svetimšaliai“ tokią avalynę taip pamėgo, kad ji tapo neatsiejama jų uniformos dalimi padais. Civiliokai netruko nusižiūrėti tokius batus, naudojo juos, tiesa, visiškai taikiems tikslams…

7130002352261_DKH_dt_v1_m56577569831925010

PUSPALTIS

Karališkojo Britanijos laivyno išradimas – juos pradėjo vilkėti jūrininkai per Pirmąjį pasaulinį karą. Po pergalingos karo pabaigos likę sandėliuose keliasdešimt tūkstančių puspalčių buvo išparduoti civiliokams, ir netrukus visa Europa pasekė šia netikėtai malonia mada…

boxfresh-duffle-coat

RAY BAN „Aviatorius“

Legenda teigia, kad “Ray Ban” kompanijos sukurti ‘Aviatoriaus” akiniai 1936 metais buvo išduoti JAV karo lakūnams kaip apsauga nuo Saulės spiginimo skrydžių metu, tačiau tikrovėje su tokiais akiniais nebūtų taip jau lengva ir skraidyti (žr. straipsnį „Akiniai – šiandienos riterių antveidžiai“). Tačiau lakūnai pamėgo juos nešioti ant Žemės, o kas iš mūsų vaikystėje nenorėjo tapti lakūnu?

ray-ban_h

ODINĖ „LAKŪNO“ STRIUKĖ

Tokia, kokią vilkėjo Tomas Krūzas filme „Top Gun“ (šis pavadinimas verčiamas įvairiai). Pirmieji tokias striukes pradėjo vilkėti taip pat JAV karo lakūnai dar 1917 metais.

Child_bomber_jacket

LIETPALTIS

Kitaip – Apkasų apsiaustas (angl. – „Trench coat“), sukurtas kompanijos „Burberry“ (taip, ta pati, kurios gaminius lengva pažinti iš rusvų kvadratėlių rašto) dar 1914 metais, kaip patogesnį ir lengvesnį pakaitalą tuometinių kariškių vilkėtoms milinėms. Antpečiai, kilpos diržui ir pats diržas ant Jūsų dabartinio lietpalčio – tai istorinis palikimas, Pirmojo pasaulinio metais padėjęs išgyventi ne vienam Britanijos armijos karininkui.

trench-coat

KELNĖS SU DIDELĖMIS KIŠENĖMIS ANT ŠLAUNŲ

Kitaip – „Cargo“ kelnės. Pirmą kartą pastebėtos 1938 metais ant Britanijos kariškių šlaunų. Šiandien tokiose kelnių kišenėse nešiojate cigaretes, pasą ir „iPod‘ą“, tačiau kadaise jose buvo nešiojami šoviniai, maisto daviniai ir uniforminės kepurės.

cordura-knee-patch-cargo-pants1