Vasarą galima mylėti už daug ką. Už gerą orą ir žvaigždėtą dangų. Už šiltą vandenį ir rasotas vyno taures. Už baltas kelnes – tikrąją buržuaziškumo išraišką. Galų gale, už atostogas – artimieji ir kiti žmonės kažkur išvyksta pilki ir suirzę, o grįžta įrudę ir žvalūs. Visi mes turime teisę kada nors pailsėti ir nuo nieko neveikimo.
Vasara yra būtent tas metas, kada pagaliau galima išsinerti iš konservatyvių drabužių ir įšokti į sportinius batelius, eksperimentuoti su aprangos spalvomis, kurių niekaip nepritinka vilkėti žiemą ar rudenį. Vasarą savo įvaizdį galima keisti per kelias minutes ar akimirkas, vien tik kad ir užsidėjus akinius spalvotais rėmeliais.
Tačiau poilsiaujantis prie jūros džentelmenas – tai gerai pasiruošęs ir organizuotas dykinėtojas. Atrodytų, nieko nėra paprasčiau, kaip susidėti daiktus atostogoms – keli marškinėliai, glaudės, kelnės ir guminės šlepetės – štai ir visas ansamblis. Tačiau tam irgi būtina pasiruošti, atsižvelgiant į visas aplinkybes bei savo išvaizdos ypatumus.
Niekas nepasako aiškiau, kad „tai – vasara“, kaip balta drabužių spalva. Netgi Ostapo Benderio įsivaizduojama ideali vieta buvo ta, kur „visi vaikšto baltomis kelnėmis“. Būtent balti drabužiai yra vilkimi tik šiuo metų laiku, ir tinka bet kuriai progai – pradedant vestuvėmis (savo ar draugo) ir baigiant bet kuriuo renginiu, vykstančiu atvirame ore.
Balti drabužiai, kuriuos vilki nuotaka, simbolizuoja nekaltybę, kai juos vilki policininkas – šventę. Šiuolaikiniam vyrui balta spalva reiškia ne tik vėsesnę aprangą, bet ir aplinkiniams praneša apie pasiektą sėkmę gyvenime ar versle. O ką jau kalbėti apie baltas glaudes – prieš 40 metų jas drįso nešioti pats Džeimsas Bondas, ir nuo to laiko jos – paplūdimo elegancijos etalonas. Tad balta apranga, jei vilkima subtiliai ir laikantis tam tikrų taisyklių, šią vasarą gali Jus paversti geriausiai atrodančiu vaikinu savo kaime.
Iš kitos pusės, balta – tai pavojinga spalva, kuriai reikia šiokio tokio stilistinio pasirengimo. Balti drabužiai gerai atrodo tik ant įdegusio kūno, kitaip galite priminti lavoną (išvis kiekvienas žmogus atrodo geriau įdegęs). Baltus drabužius yra sunku prižiūrėti, todėl būtina atminti – niekada nenešiokite baltų kelnių ar švarko visą dieną, nes jie susipurvins neišvengiamai. Baltų drabužių neįmanoma nešioti ir per lietų. Daugelis žmonių baiminasi, kad baltos spalvos apranga tinka tik liekniems ar atletiškiems žmonėms, nes tokia spalva neva „storina“. Nors tai ir tiesa, tačiau balti drabužiai iš esmės vienodai atrodo ant įvairaus sudėjimo vyrų, nors svorio numesti niekam niekada nebūna pro šalį.
Su kuo nešioti baltą kostiumą, švarką ar kelnes? Pradžiai pabandykite įvesti į tokį aprangos derinį ir kitų spalvų, tačiau ne rėkiančių, o delikačių, minkštų ir pastelinių, pvz., žydrus ar rusvus marškinius, trikotažinius ar polo marškinėlius. Prie baltų drabužių ryšimas kaklaraištis turėtų būti paprastas, nes baltas kostiumas (švarkas ar kelnės) jau savaime yra drąsus pasirinkimas, todėl neperspauskite įspūdžio bent jau su pretenzingu kaklaraiščiu. Prie baltų kelnių ar kostiumo tinka rudas ir šviesus apavas (tiek „laiveliai“, tiek suvarstomi „oksfordai“), ginčytina yra tik juoda batų spalva, tačiau iš esmės ji leistina (tačiau svarbu atminti – juosiamo diržo spalvą būtina derinti būtent pagal batų spalvą). Na, o krokodilo odos batai parodys aplinkiniams, kad daug sau galite leisti. Drąsiai galite atsisakyti kojinių – juk tai vasara, pamenate? Jei jas mūvite, tiesiog prisiminkite, kad kojinių spalva neturi prieštarauti kostiumo ir batų spalvai. Jei vilkite baltą kostiumą ir avite šviesius batus, kojinės irgi turi būti baltos arba panašios šviesios spalvos. Tai ta pati taisyklė, kaip ir derinti odinius ar metalinius aksesuarus – spalva turi derėti prie spalvos (jei Jūsų priekiniai dantys auksiniai – tai ir aksesuarai turi būti auksiniai, jei laikrodžio grandinėlė sidabrinė, tai ir žiedas ant tos pačios rankos pirštų – sidabrinis).
Nepasiduokite pagundai avėti baltus batus prie baltų kelnių – tada atrodysite kaip sanitaras ar mėsininkas. Jei turite baltus batus ir nenumaldomą aistrą juos avėti, sutikite, geriausiai jie atrodys nešiojami tik su juodomis ar tamsiomis kelnėmis. Kaip ir baltas švarkas – labiausiai jis tinka prie juodų arba mėlynų džinsų (nes, kaip minėta aukščiau, balta spalva išties šiek tiek „storina“). Baltas kostiumas visada turi būti šiek tiek aptemptas, nes juk nenorite būti palaikytas restorano kelneriu ar orkestro būgnininku? Nes šiuolaikinė mada, kaip geras skulptorius, „nuima viską nereikalingą“ ir pirmiausiai pabrėžia nešiotojo siluetą bei audinių kokybę.
Žinoma, baltos aprangos ansamblį puikiai papildys ir lengvas šviesu kašmyro megztinis, tačiau jų problema yra ta, kad ne visada juos patogu nešioti, ypač, šiltą vakarą. Kur jį dėti? Tik ne susijuosti rankovėmis ant juosmens, kaip kadaise sau leisdavote vaikystėje. Nevilkimo megztinio vieta – ant pečių. Kadaise nešioti megztinį ant pečių skaitėsi nepadoru, tačiau dabar nauji laikai, o vadinasi, ir naujos taisyklės. Tai ne tik būdas atlaisvinti rankas, bet ir pademonstruoti madingą ir kokybišką aksesuarą.
Renkantis baltos aprangos medžiagą, būtina atminti, kad, nepaisant visų gerųjų lino savybių, iš jo pagaminti drabužiai visada glamžosi ir visada atrodys blogiau, nei medvilniniai. Ir pabaigai, jei svarstote, kokios spalvos kelnaites mautis prie baltų kelnių (jei išvis jas norite mūvėti), tada geriausia išeitis – taip pat baltos.
Vasara taip pat yra didžiausias pasiteisinimas kasdien vilkėti ir sportinę aprangą. „Sveikame kūne – sveika“ siela – ši dar romėnų žinota taisyklė puikiai tinka ir nūdienai. Vilkėdamas įvairaus stiliaus sportinę aprangą galite priminti ir prieškarinių Anglijos mokyklų absolventus, ir Stalino laikų fizkultūrininkus. Nes mes visi žinome – vyriško kūno kultas – apogėjuje, raumenys – geriausia džentelmeno apranga, o sporto salė yra kur kas svarbesnė, nei bet kuri „Vilniaus vartų“ parduotuvė.
Žinoma, apie atletą daugiausiai pasako ne vien jo muskulai, bet tai, kaip jis nešioja tą sportinę aprangą ir jos aksesuarus. Trumpos kelnės turi atidengti raumeningas kojas. Neiššaukiantys sportiniai bateliai leis aplinkiniams sutelkti savo dėmesį ties tikraisiais Jūsų privalumais. Juoba kad sportiniai bateliai, aunami tiesiai ant basos kojos be kojinių suteiks išvaizdai laisvumo. Smulkūs golfo ar lauko teniso aksesuarai (krepšys, kepuraitė, kuprinė ar bent jau logotipas) suteiks išvaizdai delikatumo. Vilkint polo marškinėlius, būtina atminti, kad vertikalios rašto juostelės ilgins ir didins Jūsų figūra, horizontalios – platins ir trumpins.
Vasarą išvis galima užmiršti griežtus aprangos reikalavimus ir leisti sau pakvailioti. Žinoma, ne tinkliniais ar permatomais marškinėliais, nes tai pernelyg provincialu. Visada yra madinga dvisluoksnė apranga – vieni marškinėliai su ilgomis rankovėmis, kiti ant viršaus su trumpomis. Nes, žinia, nėra nenatūralu vasarą prakaituoti, nenatūralu yra tik leisti tai pamatyti kitiems…
Ryškus piešinys ant marškinėlių leidžia būti pastebimam minioje. Tačiau nepersistenkite su logotipais ant marškinėlių. Kaip sakė Tomas Fordas, „aš jau pavargau į juos žiūrėti“. Iš esmės logotipas ant marškinėlių leidžiamas tik dviem atvejais – jei tai gerbiamas prekės ženklas, arba jis nedidelis ir nekrentantis į akis. Atminkite, garsių vardų padirbinėtojai labiausiai mėgsta naudoti ant savo imitacijų didelius logotipus, nes tai kažkodėl patinka ir juos perkantiems plebėjams.
Pagalvokite apie petnešas – nors šiais laikais jos yra praradusios savo funkcionalumą, tačiau tebevadinamos „brutaliausiu“ vyrišku aksesuaru. Po ilgamečio diržų su didelėmis ir traukiančiomis dėmesį sagtimis kulto, atėjo laikas skoningiems ir rafinuotiems aksesuarams, būtent tokiems, kaip petnešos – beje, suteikiančios ir unikalią geometrinę savybę – vizualiai platesnius jas nešiojančiojo pečius.
Tiems, kas mėgsta margus „havajietiškus“ marškinius, turbūt ne naujiena tas faktas, kad prieš 50 metų šie marškiniai buvo sukurti kaip viršutinis drabužis prie glaudžių bei šortų, ir iš esmės tai reiškia, kad tokio tipo marškiniai niekada nebuvo skirti nešiojimui prie ilgų kelnių. Tai iš esmės ir išsprendžia seną dilemą, ką vilkėti prie glaudžių, pavyzdžiui, einant už kopų pirkti dešrelių su kopūstais.
Na, ir žinoma, vasara yra tas laikas, kai solidaus amžiaus vyrai išsitraukia iš spintų šortus.
Žinia, šortai atrodo gerai tik tada, kai ir kojos atrodo gerai. O jei nedrįstate jų skusti (nors šiais laikais kojų plaukuotumas nebeturi jokios reikšmės), neturite įdegio, arba jos kreivos, patartina geriau mūvėti ilgas kelnes. Jei norite šortų – jie turi būti tinkamo ilgio (ir nepažeiskite jų formos, laikydami tokius daiktus užpakalinėje kišenėje, kaip piniginė ar šukos).
Jei turite kreivas kojas, ieškokite ilgų ir plačių šortų (arba glaudžių). Ilgoms ir tiesioms kojoms tinka tiesūs ir siauri šortai. Trumpi šortai, kuriuos kadaise nešiojo tik gėjai ir ekschibicionistai, šiandien tinka visoms raumeningoms ir atletiškoms kojoms. Tiesa, prisiminus, kaip juokingai atrodydavo trumposios okupacijos laikų krepšininkų kelnaitės, gerai pagalvokite, prieš pirkdami tokius…
Jei esate stambus, išdrįskite pripažinti sau, kad Jūsų šortai ar glaudės neturi būti pernelyg trumpi arba aptemti. Žinoma, ne kiekvienas mūsų gali pasigirti idealiu kūno riebalų kiekiu, neviršijančiu trijų procentų kūno masės, todėl apkūniems patariama nešioti šortus ar glaudes be gumos, kuri suveržia liemenį ir priverčia šoninius riebalus nukarti virš jos. Aukštiems vyrams tinka ilgi šortai ir glaudės iki kelių. Jie trumpina kojas, tačiau turi vieną problemą – mažina kūno įdegio plotą. Raumeningam atletiškam kūnui tinka šortai su gumyte.
Elegantiški šortai niekada neturi būti nukarę žemiau kelių, it nešiotumėte pilnas kišenes akmenų, juoba neturi būti pakilę ir iki pusės šlaunies. Idealus apatinio krašto aukštis – vos aukščiau kelių. Dėmesio – šiais laikais jokių atvartų, nes tai uniforminių šortų detalė.
Elegantiškiausiai atrodo tiesaus kirpimo ir primenantys nukirptas kostiumo kelnes šortai. Jei nešiojate kariškų spalvų arba komufliažinius, atminkite, kuo jie švaresni, tuo geriau atrodys. Džinsiniai geriausiai atrodo tik tiesūs ir siauri, o grubiai nukirpti žirklėmis – jau seniai nebemadingi, juoba ir neatrodo tvarkingai. „Bermudai“? Netinka niekur, išskyrus paplūdimyje (tačiau pageidautina dar turėti ir banglentę po pažastimi).
Svajojate apie bridžius? Kodėl gi ne, tačiau atminkite, bridžiams reikia turėti idealias kūno proporcijas, nes jie visada vizualiai trumpina figūrą. Pernelyg ilgi, kad būtų šortais ir pernelyg trumpi, kad būtų kelnėmis, bridžiai yra idealus mišinys abiejų, kitais žodžiais – niekas…
Šiais laikais madingi šortai, nešiojami su švarku. Žinoma, toks ansamblis gali atrodyti šiek tiek pretenzingas, tačiau šiandien jau nebe tie laikai, kaip ir kadaise atrodė nepadoru ateiti į svečius apnuogintu kaklu be kaklaraiščio…
Tai neišvengiamai atveda prie klausimo, kokias kojines prie šortų mūvėti išėjus vakare pasivaikščioti ant Palangos tilto? Jūsų apavas, žinoma, lengvas – mokasinai arba sandalai (jokių formalių batų – nejaugi norite atrodyti, kaip tik ką išėjęs iš biuro?). Ir kojinės ne visada privalo būti ant mūsų pėdų, ypač, avint tokį apavą, kaip sandalus ar „Gucci“ „laivelius“, ypač vasarą. Ar padoru išvis nemūvėti kojinių karštomis dienomis? Žinoma, kodėl gi ne, ypač jei Jūsų kojos neturi savybės prakaituoti. Tačiau būtina atminti – tai daugiau praktiškumo, o ne stiliaus klausimas. Nes kojines mūvėti visada yra tiesiog sveikiau. Plikos pėdos visada geriau atrodys kaimo aplinkoje, nei mieste, nes pėda be kojinės neatrodo „verslininkiškai“. Be to, basa koja bate – gerai kojai, blogai – batui. O leidžiant atostogas mieste, kojinės apsaugos Jūsų pėdas nuo šunų išmatų, dulkių ir kitų urbanizacijos nešvarumų.
Juoba kad kelis kartus sunkiau yra pelnyti žmonių pagarbą, kai jie yra matę Jūsų kojų nagus. Tačiau jokiu būdu nemūvėkite juodų ar pilkų kojinių, kokias mūvite biure, su jomis atrodysite kaip darboholikas, bandantis atsipalaiduoti. Nemūvėkite ir sportinių, nes, kaip sako ir pats pavadinimas, jos skirtos sportininkams bei juodadarbiams. Šortai su ilgomis kojinėmis iki pusės blauzdų sukels iškreiptų kojų proporcijų įspūdį.
Kai mūvite šortus ir avite sandalus, kojinės taip pat nebūtinos, kaip nebūtinos jos ir paplūdimyje. Šiaip šiais laikais su šortais patariama mūvėti trumpas žemo kontūro kojinaites. Jei avite sportinius batelius, nemūvėkite prie jų ryškių spalvų kojinių, geriausia – baltas.
(Straipsnis spausdintas žurnale „Stilius”)