Kiekvienas žinote – ką jau ką, bet nevalytus batus pastebime visi. Ypač, kai jie puikuojasi ant mūsų pačių kojų.

Sakoma, kad tikras džentelmenas nesijaučia gerai apsirengęs, jei jo batai neblizga. Sakoma, kad „vyrą vyru daro jo batai“. Sakoma, kad su gerai nublizgintais batais kiekvienas vyras atrodo net šiek tiek aukštesnis. Ir jei taip visi sako, matyt, nėra pagrindo tuo netikėti? Nes bet kokiems batams išties egzistuoja viena auksinė taisyklė – jie visada turi būti švarūs.

Gerai prižiūrimi batai gali tarnauti jo šeimininkui ilgiau nei penkerius metus. Deja, tam reikia praleisti daug laiko juos prižiūrint. Ir, tiesą sakant, niekas iš mūsų to nepadarys geriau, nei profesionalūs batų valytojai, kurių paskutinis išnyko iš Lietuvos prieš gerus dvylika metų. Nes batų valymas savo prigimtimi yra menas. Mes jaučiamės įgudę, nes savo batus nuvalome vidutiniškai per penkias minutes, tačiau aukštos klasės liokajai Anglijoje batų porą valo vidutiniškai vieną valandą. Nes tinkamai nuvalyti pigūs batai gali atrodyti kur kas brangesni, nei yra iš tikrųjų. O tinkamai nuvalyti brangūs batai – atrodyti tokie brangūs, kokie jie ir yra.

Tačiau, jei žinote, ką darote, galite pasiekti gerų rezultatų.

Pradžiai trumpas patarimas – batus geriausia valyti vakarais, ir tam yra priežasčių. Per naktį tepalas geriau įsigers į bato odą, o ryte sutaupysite tas kelias reikalingas minutes. Juoba kad avalynei būtina ir pradžiūti, net ir tais atvejais, kai lauke nėra balų. Leiskite batams tiesiog parą pailsėti po kiekvieno nešiojimo (reikia tikėtis, kad turite ne vieną porą gerų batų?).

Drėgnus batus džiovinti būtina tik kambario temperatūroje. Nesinaudokite „senelės metodu“ avalynę džiovinti prie krosnies ar radiatoriaus, nes taip jie deformuosis ir oda gali suskeldėti. Geri batai privalo džiūti tik su spyruoklinėmis kaladėlėmis, įstatytomis jo viduje (kokias turbūt ir turite, ar ne?). Šiaip patartina laikyti kaladėles batuose visą laiką, kai jų nenešiojate (net ir juos valydami). Jos suteikia batui reikiamą ventiliaciją, leidžia greičiau išdžiūti ir tuo pačiu išlaikyti savo pirminę formą.

Prieš pradėdamas valyti batus, paruoškite visas reikiamas priemones ritualui – seną laikraštį, kuo minkštesnio audinio skiautes, batų tepalus ir šepetį, pageidautina medine rankena su arklio karčiais.

Batų kosmetiką geriausia pirkti tose parduotuvėse, kur perkate ir apavą. Nepasitikėkite priemonėmis su užrašu „momentinis“ – tai, kas veikia greitai, kaip taisyklė, kenkia bato odai ir turi trumpalaikį efektą. Taupyti kokybiškai batų kosmetikai tai tas pats, kaip pilti į savo naująjį lėktuvą pigų benziną. – kvaila ir neracionalu. Taip ir su avalyne – kokybiška priežiūra užtikrins patikimą Jūsų bato apsaugą.

Valymo ritualą pradėkite nuo to, kad batus būtina sausai nuvalyti nuo dulkių ir kitų nešvarumų. Tai galima padaryti minkštu šepečiu arba audinio gabalėliu (profesionalai naudoja dantų šepetėlius siekdami gerai išvalyti sunkiai prieinamas bato vietas, nes nei su šepečiu, nei audinio gabalėliu to padaryti neįmanoma).

Po to apsivyniokite minkšto audinio skiautę ant dviejų pirštų ir apskritais judesiais įtrinkite valomąjį kremą arba aliejų ant viso bato. Tikslas? Atstatyti natūralius bato odos skysčius. Žinoma, galima to išvengti ir eiti tiesiai prie valymo, tačiau bespalvis valomasis kremas yra bato gyvenimo eliksyras. Gyvybiškai svarbus, nes blizginimas yra tik estetinis veiksmas. Specialistai naudoja specialų skystą nešvarumų valiklį (taip vadinamąjį batų odos kondicionierių), bet man tokio Lietuvoje nėra tekę matyti. Valomuoju kremu privalu dengti visas odines bato dalis, įskaitant ir priekinę pado dalį – ji taip pat gauna drėgmės ir turi būti valoma. Ne veltui ir Anglijos liokajai valydavo batų padus – dėl tos pačios priežasties.

Paliekate pirmąjį batą ramybėje keletui minučių, kad tepalas įsigertų į odą, imatės antrojo bato. Kol baigsite antrąjį, pirmasis jau bus išdžiūvęs ir pasiruošęs valytis.

Kai rinksitės batų tepalą, atminkite – jo spalva turi reikšmę. Batų tepalas turi būti tos spalvos, kaip ir apavo paviršiaus spalva (arba vienu tonu šviesesnis). Jokiu būdu ne tamsesnis. Šviesi avalyne laikui bėgant tamsėja, todėl jai reikia kuo šviesesnio tepalo. Rudiems batams tepalo reikia ieškoti ypač atsakingai. Na, ir bespalvis – tinka visiems. Aukščiausia klasė – tepalas, pagamintas bičių vaško pagrindu. Toks yra geriausia apsauga bato odai.

Nors mes visi esame įpratę batų tepalą tepti ir šiūruoti šepečiu, tačiau tikras liokajus tokiu barbariškumu tik pasibaisėtų. Specialistai batus valo tik audinio skiautele, apvyniota apie du rašomosios rankos pirštus. Visada tik apskritais judesiais. Ir panaudodami jėgą – valymo tikslas –įtrinti tepalą į bato odą.

Tačiau jei šiūruojate batus šepečiu, kaip tai daro milijonai vyrų visame civilizuotame pasaulyje, kartais galite užpurkšti ant bato ir šiek tiek vandens (senovėje batų valytojai valomus batus tiesiog apspjaudavo) – kad geriau blizgėtų. Patartina tepti du tepalo sluoksnius, bet tai nėra būtina. Ir ritualo pabaigai – įtrinkite nuvalytas vietas pačiu minkščiausiu audiniu, kokį tik turite. Iki tol, kol poliruotame odos paviršiuje išvysite savo neskustą veidą.

Ir pabaigai – jei skubate į svarbu susitikimą, ir staiga suvokėte, kad Jūsų klumpės nevalytos, o po ranka nėra nei batų šepečio, nei tepalo, ieškokite banano – toks daiktas visada visur lengvai randamas. Nulupkite jį ir vidine lupenos dalimi lengvais judesiais galite batus išblizginti ne ką blogiau, nei priemonėmis, išvardintomis viršuje. Nosine nuvalykite nuo bato banano liekanas ir eikite drąsiai pasitikti likimo – geri blizgantys batai yra skirti nugalėtojams.

(Straipsnis spausdintas naujienų portale „Delfi”)