Prasidėjus liūdniausiam vasaros mėnesiui, pranašaujančiam neišvengiamą sugrįžimą į biurus, belieka susirūpinti, kaip atrodysi savo „ofiso planktono“, partnerių ir klientų akivaizdoje – ar sveikai įdegęs, ar sveikai išblyškęs. Jei manai, kad molio spalvos veidas pabrėžia Tavo sveikatingumą, dar kartą pagalvok apie šiuos šešis pagrindinius mitus, supančius odos įdegį. Ir atmink – Saulė visiems šviečia vienodai.

MITAS Nr. 1 – DEGINTIS IKI 11 VALANDOS IR PO 17-OS VAKARE – SAUGU

Medicininiu požiūriu, bet koks įdegis yra pavojingas. Tai tas pat, kaip manyti, jog iki 11 valandos ryte VPN geriau apsaugo Tavo telefoną nei po 13-os valandos. Tačiau išties ultravioletinis spinduliavimas ryte yra kiek mažiau pavojingas nei dieną. Tačiau tai dar nereiškia, kad į paplūdimį galima eiti be apsauginio kremo. Baltaodžiams patariama pradėti nuo SPF50 – tai ne vien padės išvengti odos raudonumo ir nudegimų, bet ir apsaugos nuo ultravioletinių spindulių įsiskverbimo į giluminius odos sluoksnius. Tačiau nenuliūsk anksčiau laiko – vis tiek įdegsi, tiesiog leisk odai priprasti prie naujų gamtinių sąlygų ir pradėti gaminti melaniną. O kai pastebėsi, kad ant riešo jau atsiranda balta juostele nuo Tavo laikrodžio dirželio, drąsiai pereik prie kremo su žymekliu SPF30.

MITAS Nr. 2 – ĮDEGIS – TAI VISADA GRAŽU

Kas Tau labiau patinka – Emilija Clark ar Liveta Kazlauskienė? Štai ir aš manau, kad vienareikšmio atsakymo nėra. Jei tik ką grįžai iš atostogų ir esi stipriai įdegęs, nesivilk sniego baltumo marškinėlių – nes su jais atrodysi kaip šachtininkas, nusprendęs apsilankyti teatre. Pastaruoju metu vis daugiau Vilniaus elito pradėjo didžiuotis savo balta oda ir įsižeidžia susilaukę komplimentų dėl įdegio. Kai kurie žmonės vengia pernelyg ilgų saulės vonių, kurios provokuoja raukšlių atsiradimą ir odos išsausėjimą – tai, kas džiugina visus kosmetologus.

MITAS Nr. 3 – PIGMENTACIJA PRAEIS KARTU SU ĮDEGIU

Jei grįžus iš atostogų matai ant savo odos patamsėjimus ir jie Tave erzina, užsirašyk pas kosmetologę. Pigmentinės dėmės, atsirandančios nuo išsiskiriančio melanino pertekliaus, deja, neišnyksta kartu su įdegiu. Bloga naujiena: kova su pigmentacija – negreitas procesas. Gera naujiena: kuo „jaunesnė“ dėmė, tuo lengviau ją panaikinti. Teks patirti odos balinimo procedūras: pylingą, fototerapiją, lazerinį šlifavimą ir kitką, kas kainuoja irgi nepigiai.

MITAS Nr. 4 – NORINT GREIČIAU ĮDEGTI, REIKIA APSILIETI „COCA-COLA“

Keistas būdas, bet kaimiečiai jį vis dar naudoja. Normaliam žmogui verčiau jau pasilaikyti tą gazuotą gėrimą rytui po išgertuvių – kola padidins cukraus kiekį kraujyje ir padės greičiau atstatyti vakare išeikvotus resursus. Koloje yra kofeino, ir teoriškai ant odos jis turėtų veikti kaip foto ryškalai – būtent tai ir yra priežastis, kodėl plebėjai sugalvojo tokį būdą. Tačiau jei nenori atrodyti kaip karamelinis gaidelis ant pagaliuko, naudok humaniškesnius būdus pasiekti šafraninio atspalvio įdegį. Likus porai savaičių iki atostogų galima pradėti vartoti vitaminus su karotinu. Jie padeda greičiau išskirti melaniną ir stiprina apsauginį odos barjerą. Dar viena opcija – priemonės įdegiui su vitaminu A.

MITAS Nr. 5 – VAIKŠČIOTI Į SOLIARIUMĄ PAVOJINGIAU NEI DEGINTIS SAULĖJE

15 minučių soliariume – tas pats, kaip 15 minučių pusiaudienio Jamaikos pliaže be apsauginio kremo ir skėčio.  Abiem atvejais ultravioletas gali prasiskverbti giliai į odą, išprovokuojant jos kiekybinius pokyčius. Tačiau slapta soliariumų mėgėjų draugija turi į tai atsakymą – neva po ilgesnio laiko po ultravioletinėmis lempomis organizmas išskiria daugiau vitamino D. Tačiau jei džentelmenas jaudinasi dėl vitaminų kiekio savo organizme, jis nesiklauso profanų patarimų, o priduoda savo kraują analizei, ir gautus rezultatus aptaria su terapeutu. Tik gydytojas gali patarti, kokie vitaminai gali atstatyti medžiagų balansą organizme. O nuo saulės spindulių intensyvumo ir laiko praleisto juose, vitamino D kiekis niekuo nepriklauso.

MITAS Nr. 6 – MIESTE NEREIKIA NAUDOTI APSAUGINIO KREMO

Kadaise kažkuris prasigėręs dainininkas dainavo, kad „Saulė visiems šviečia vienodai“. Deja, tai tiesa. Ir nesvarbu, pliaže Tu ar mieste – nuo balandžio ik spalio mėnesių kosmetologai rekomenduoja į savo kremų arsenalą pridėti kažko su žymekliu SPF. Čia galima vėl prisiminti visų užmirštą ozono skylę ir plonėjantį ozono sluoksnį, lemiančius Saulės rūstybę visiems Dievo vaikams.