Taigi, kiekvienas iš mūsų tarsi žino, kad dėl kažkokių priežasčių galvos plaukus reikia nuolat plauti šampūnu, ar ne? Neretas yra girdėjęs, kad dar reikalingas ir kondicionierius… Tačiau vien šio žinojimo kažkodėl neužtenka, įvertinus iškalbingą beigi gūdžią statistiką, kad Lietuvoje 2008 metais dar iki krizės pradžios buvo nupirkta vos septyni milijonai šampūno flakonų, įskaičiuojant ir moteriškus (visų gamintojų, neskaitant kontrabandinių) – o tai reiškia, kad statistinis Lietuvos gyventojas sunaudoja vos du su puse flakono šampūno per metus…
Gal tai dėl garsiojo mito, kad dažnas plovimas šampūnu sąlygoja plaukų slinkimą. Teisybė yra ta, kad tai neteisybė. Atvirkščiai, gerai parinktas šampūnas netgi stabdo plaukų slinkimą ir tuoj paaiškinsime, kodėl. Jei nenaudojate šampūno, Jūsų plaukų folikulai (angos, pro kurias auga plaukas) užsikemša riebalais ir kita šlykštyne. O tokie užkimšti folikulai yra neveikiantys folikulai, kuriuose plaukas silpnėja, negauna maistingųjų medžiagų ir išvis, kenčia…
Nelaikykite savo galvos plaukų kažkuo svetimu, žinokite, kad jie yra Jūsų kūno pratęsimas ir nusipelno rūpesčio, kaip ir kitos kūno dalys. O juk kasdienis saulės spindulių poveikis neigiamai veikia mūsų plaukus ir galvos odą. Plaukai netenka natūralių aliejų ir baltymų, kurie padeda plaukams išlikti sveikiems ir žvilgantiems. Mūsų plaukai nuolat silpnėja ir blanksta. Ir mūsų aplinkoje esančių sunkiųjų metalų poveikį iš plaukų mes galime pašalinti tik plovimo būdu.
Tiesą sakant, yra du plaukų plovimo būdai – paprastas ir „profesionalus“, tik kuriuo ir įmanoma pasiekti kažkokių rezultatų, tačiau įmanoma pasiekti jo lygį ir kiekviename duše.
Patarimai:
Prieš eidamas į dušą – nustatykite pagaliau savo plaukų tipą. Kokie jie? Sausi, riebūs, ploni, stori, garbanoti, „sukūriuoti“? Tai svarbu pasirenkant šampūną ir kondicionierių, nes jie gaminami įvairiems plaukų tipams. Atminkite, kad mūsų plaukų stovis nuolat kinta – dėl klimato ir aplinkos pokyčių, sveikatos ir emocinės būsenos, todėl įvairiais mūsų gyvenimo etapais plaukai gali būti visiškai skirtingi.
Duše:
Prieš šlapindamas plaukus – jei turite ilgus arba garbanotus plaukus, plačiomis šukomis juos kuo labiau iššukuokite, t.y. atskirkite vieną nuo kito.
Prieš užsipildamas šampūno – šlapinkite plaukus tik su šiltu vandeniu – kad atsivertų odos poros. Jei vanduo bus per karštas, padidės kūno riebalų išsiskyrimas, jei per šaltas – poros neatsivers, ir šampūnas nepateks ten, kur reikia.
Šampūno kiekis – jei plaunate plaukus pirktuoju supermarkete, naudokite kuo didesnį kiekį. Jei naudojate „profesionaliam“ plovimui skirtus šampūnus – kuo mažiau, nes jie yra labiau koncentruoti. „Profesionalūs“ šampūnai taip pat mažiau putoja, nei įprastieji, todėl nesitikėkite daug putų, nes putos iš esmės tėra dezinfekavimo priemonė, ir tik rinkodaros specialistų dėka vyrauja įsitikinimas, kad putos yra svarbu.
Kur įtrinti šampūną – pasistenkite, kas šampūnas būtų tolygiai paskleistas ant galvos, tačiau daugiau dėmesio skirkite priekinei skalpo daliai, sprandui ir paausiams – nes tai yra nešvariausios skalpo vietos. Šampūną įtrinkite sukamaisiais judesiais mažiausiai 1 minutę.
Plovimas – jokiu būdu neplaukite savo galvos vonioje, kurioje jau gulite ar sėdite, nes nėra prasmės plaukų plauti savo kūno nešvarumais užpildytu vandeniu. Tik po dušu ar krano srove. Negailėkite vandens nuplauti visus chemikalus, nes blankiai atrodantys plaukai – tai nepakankamo išsiplovimo pasekmė.
KAM REIKALINGAS PLAUKŲ KONDICIONIERIUS?
Pagalvokite apie jį, kaip apie drėkinamąjį kremą savo plaukams, kurie nuolat sausėja. Kai nusiskutę barzdą ir ūsus ant odos tepate losjoną, siekdami nuraminti ir suminkštinti odą, taip ir kondicionierius suminkština ir atgaivina po plovimo pavargusius plaukus. Kondicionierius plaukams suteikia drėgmės, kurią jie praranda dėl oro sąlygų ar, pavyzdžiui, pernelyg didelio suvartoto alkoholio kiekio. Kondicionierius atnarplioja sulipusius plaukus. Jis minkština plauko kutikulę (yra ir toks daiktas ant Jūsų galvos), kuri suteikia plaukui blizgesio. Todėl kondicionierius ne tik stiprina plaukus, bet ir blizgina, todėl ir atrodo, kad jų net yra daugiau. Kaip naudoti? Įtrinkite ant šampūnų nuplautų dar drėgnų plaukų nuo šaknų iki plaukų galiukų. Palikite juos taip 2 minutes geram giluminiam efektui pasiekti. Po to nuplaukite kuo šaltesniu vandeniu, kuris privers plaukų folikulus susitraukti ir užfiksuoti gerą poveikį. Būtent dėl to ir venkite „dviejų viename“ šampūnų su kondicionieriais, nes plaukų kondicionavimas – tai atskiras procesas.
AR GALIMA PLAUKUS DŽIOVINTI FENU?
Kai kurie kosmetologai rekomenduoja plaukus džiovinti… tik pirštais, tačiau jei kalbame apie fenus, atsakymas yra „taip, galima“. Tačiau būtina atminti, kad karšto ori srovė kenkia plaukų šaknims. Geriausia plaukus džiovinti „šaltu“ režimu, laikant feną 15-20 cm atstumu nuo galvos, tuo pačiu metu apvaliu šepečiu šukuojant džiovinamus plaukus. Tai malonu, ne taip kaip 1925 metais, kai buvo pagamintas pirmasis rankinis fenas, svėręs kilogramą, nes buvo pagamintas iš plieno ir cinko.
SAUSI ŠAMPŪNAI?
Taip, beje, egzistuoja ir tokie. Tai aerozoliai, purškiami ant sausų plaukų – kad be vandens juos vizualiai išvalyti ir nuimti riebalų blizgesį. Tai ypač aktualu šaltu metų laiku, kai nešiojame galvos apdangalus, o galva po jais prakaituoja ir plaukai pasidengia papildomu riebalų sluoksniu, kurį nuplauti, tarkime, nėra galimybės. Tačiau nereikia tokiais šampūnais piktnaudžiauti, nes jie niekada nepakeis tikro šampūno, jei tikru nesiplausite galvos nors kartą per savaitę, poros tiesiog užsikimš riebalų sluoksniu ir paprastomis buitinėmis dulkėmis. Tai gresia slenkančiais plaukais ir alergijomis. „Sausi“ šampūnai – ne panacėja, bet tiesiog pagalbinė priemonė ekstremalioms situacijoms, kai išsiplauti galvos tiesiog nėra galimybių.
ŠAMPŪNAS KAIP MAITINAMOJI PRIEMONĖ
Prisimenate, pradžioje užsiminiau apie tai kad tinkamai parinkta priemonė padeda mažinti net plaukų slinkimą, dėl kurio ne vienas iš mūsų sunerimsta veidrodyje pastebėdamas mažėjančią plaukų kupetą?
„Nivea“ technologai yra nustatę, kad dvi medžiagos, kurios veikia išvien ir spartina augimo procesą plaukų šaknyse, yra karnitinas ir kreatinas. Karnitinas padeda plaukų šaknims papildomas maitinamąsias medžiagas paversti energija. Kita veiklioji medžiaga, kreatinas kaupia energiją. Taip plaukų šaknys gali panaudoti energiją ten, kur jos reikia: ląstelėms daugintis ir plauko baltymams sintetinti. Dėl šios priežasties buvo sukurta plaukų priežiūros sistema, kurią sudaro šampūnas ir tonikas. „Nivea for Men“ plaukų slinkimą mažinantis šampūnas „Hair Recharge“ – tai tinkamiausias plaukų priežiūros pagrindas vyrams Jis puikiai paruošia plaukus ir galvos odą įsisavinti augimą skatinančias medžiagas, o tonikas aprūpina plaukų šaknis reikiama energija, kad plaukai taptų sveiki ir, svarbiausia, stiprūs. Šampūno ir toniko sistema stimuliuoja plaukų šaknis ir mažina natūralų plaukų retėjimą.
(Straipsnis spausdintas žurnale „Playboy”)