Vieną dieną į Jūsų namus įsiveržė žmogeliukas, kuris viską laužo, nuolat klykia ir neleidžia Jums užsiimti seksu su nuosava žmona. Sveikiname, tai Jūsų vaikutis! Ir štai kaip Jūs susidorosite su jo keliamomis tipiškiausiomis problemomis, kurios dažniausiai tik atrodo „problemos“:

PROBLEMA Nr. 1 – NUOLAT REIKIA KAŽKUR VAŽIUOTI

Net keista, kiek daug visko reikia mažam žmogeliukui! Deja, ir tėvo vieta to žmogeliuko gyvenime neapsiriboja vien nuleidimu… Poreikių dinamika sulig kiekvienu mėnesiu auga eksponentiškai! Dailė, skaitymas, plaukimas, muzika, užsienio kalbos, pasiruošimas mokyklai, fakultatyvinis pasiruošimas į mokyklą, asmenybės ugdymo kursai neištariantiems raidės R… Pasiūlykite bet kuriam savo pažįstamam jaunam tėvui išlenkti taurelę bare, ir jis neišvengiamai atsakys: „šiandien negaliu! Šiandien gimnastika, o rytoj šokiai, po to – koncertas tėvams. Gal po Naujųjų Metų?“ Tačiau tada jau negalėsite Jūs, nes Jūsų atžalai prasidės beisbolo ir parkūro treniruočių sezonas. O juk dar reikia spėti ir į zooparką, ir akvanariumą, ir į „Moki-Veži“ nupirkti grindjuostę remontui vaikų kambaryje. Na, ir po to dar į mokyklą – ir taip kiekvieną rytą. Aštuntai.

SPRENDIMAS

Pasitraukite iš šitų beprasmių ginklavimosi varžybų. Pasirinkite vieną sporto būrelį ir porą lavinančiųjų programų, tokių kaip užsienio kalba ar matematika. Versdami savo vaikui ant galvos viską iš eilės, Jūs rizikuojate padaryti jį nespėjančiu niekur. Argi Jums reikia, kad jis jaustųsi ne tik pavargęs, bet ir atsiliekantis? Neatimkite iš vaiko vaikystės. Jis turi ilsėtis, kad augtų sveikas. Genijumi visose srityse jis vis tiek netaps. Anksčiau ar vėliau jis pradės demonstruoti gabumus tik vienoje srityje. Ir verčiau jau jo neperkrauti, kad galiausiai neišsivystytų jame potraukis žudyti, ypač, savo tėvų-kankintojų.

PROBLEMA Nr. 2 – NEGALIU RAMIAI PASĖDĖTI TUALETE

Kaskart – kai tik pabandote pasišalinti ir užsidaryti tarp jaukių sanmazgo sienų, ten susikaupti, peržiūrėti šviežias „Instagram Stories“ ir planingai palaikinti merginų nuotraukas – išgirsite klyksmą. Jus kviečia kūdikis. Ir, rodos, nebuvo jo gyvenime akimirkos, kad Jūs būtumėte jam reikalingesnis, nei dabar. Klyksmas stiprėja ir tuoj tuoj pavirs isteriką… Jis kaip besąlygiškas refleksas – sinchronizuotas su Jūsų žarnyno veikla. Tam, kad garantuotai išgirstumėte tą klyksmą, galite dar prieš tai pasakyti savo mielajam mažyliui „pasėdėk ramiai keletą minučių, aš greitai grįšiu“. Ir štai kūdikėlis klykia Jums, Jūs jam šaukiate pro šiek tiek pravertas sanmazgo duris, išleidžiančias gaivų aromatą į Jūsų gyvenamąsias menes. Tualetinė idilė sugriauta ir visi kenčia. Klyksmo priežastis pasirodo esanti pati rimčiausia – pasibaigė filmukas, o sekanti jo serija nepasikrauna.

SPRENDIMAS

Visų pirma, jokių būdu neperspėkite vaiko, kad dabar pradingsite. Tai neveikia suaugusiųjų pasaulyje, ką jau bekalbėti apie vaikus? Antra, pasišalinimo metu organizuokite savo vaikučiui maksimalų užsiėmimų skaičių –  geriausiai gelbėja „YouTube“, tačiau įsitikinkite, kad po reklamos ten prasidės tai, ko reikia. Ir trečia, visgi teks sutrumpinti laiką, skiriamą socialiniams tinklams. Tinkamesnės vietos juos peržiūrėti nei tualetas turbūt nėra, tačiau ir jame persisėdėti nepatartina.

PROBLEMA Nr. 3 – KODĖL TAIP GREITAI BAIGIASI PINIGAI?

Vaikutis – tai multimilijoninė investicija. Be to, iš tų, kurios vadinasi „ilgalaikėmis“. Ir joje neįmanoma sutaupyti, pagudrauti ar apsukti. Viskas kainuoja brangiai, iš visko vaikutis išauga, nustodamas būti mažyliu, o jį nuolat dar ir reikia kažkuo tai maitinti. Kuo daugiau uždirbate, tuo daugiau „ant vaikučio“ tenka švaistyti, ir to proceso beveik neįmanoma kontroliuoti. Bazinėje vaiko komplektacijoje dar yra ir įprotis viską purvinti taip, kad neatsiskalbtų ar neatsiplautų, ir laužyti visus daiktus taip, kad jų nebebūtų įmanoma pataisyti. Todėl kiekvienas daiktas, nupirktas vaikui – tai negrįžtamieji nuostoliai. Ir dar tie prakeikti kiti tėvai, kurie lepina savo atžalas, perka visa ką tik brangiausio ir tuo giriasi prieš kitus tėvus! Ir Jums niekaip nevalia atsilikti. Ką, šiandien jau vėl reikia mokėti už darželį? Juk, rodos, taip neseniai atidavinėjome už visą mėnesį!

SPRENDIMAS

Kai tik gimsta vaikutis – bet kuris, tegu mergaitė ar, tarkime, berniukas – Jūs jam tampate automatiškai skolingas ketvirtį savo pajamų. Tiesiog susitaikykite su tuo. Teisių dabar Jūs turite šimtą kartų mažiau nei pareigų. Net jei Jūs gyvenate laimingoje santuokoje, ir žmona kol kas Jūsų ne taip neapkenčia, kad reikalautų oficialių alimentų (tam, beje, net nebūtina išsiskirti!), būkite geras ir pakratykite savo piniginę. Vaikučio gimimas – tai momentinis džiaugsmas, o jo auginimas – ilgas darbas. Kad jis nebūtų pernelyg sunkus, verčiau iš anksto pasitaupyti. Jei nepavyko, bandykite minimalizuoti bent jau nebūtinąsias išlaidas. Ir kai tik parduotuvėje išgirsite „oi, kokia graži princesė, mes jai kaip tik turime nuostabią suknelę!“ – nepasiduokite! Jūs pats sau perkate drabužius su nuolaida, kuo Jūsų vaikas yra blogesnis?

PROBLEMA Nr. 4 – RIZIKUOJU SUSIGAUTI LIGĄ, KURI SIAUČIA PAS JUOS MOKYKLOJE

Daugelis tų, kuriems dabar virš 40-50-ies ar panašiai, atsimena tik dvi vaikystės medicinines priemones nuo visų negandų – Mantu ir dibazolio tabletes. Kartais – kažkokią injekciją po mentimi. Viskas. Okupacijos laikais bet kokia neganda, nuo kurios nepadėdavo jodas ar Vyšnevskio tepalas, buvo laikoma ekstremaliu atveju, dėl kurio nutrūkdavo pamokos, o mokykla užsidarydavo karantinui. Šiandien, nepaisant didelio kiekio įvairių injekcijų, vaikai įsigudrina pasigauti kažkokių negirdėtų ligų ir virusų, kurių pavadinimus sunkiai ištaria netgi patys gydytojai. Užtenka kuriam nors vienam atnešti tą virusą į darželį ar mokyklą – atgula pusė kontingento. Taip pat tenka ir tėvams, kurie naujuosius virusus kiekvienais metais perneša vis sunkiau. Kas tai, kosulys? Skubiai antibiotikus!

SPRENDIMAS

Išmokykite visus (visų pirma save) plautis rankas. Ypač prieš valgį. Su šita iki koktumo ir juokingumo pažįstama tiesa vis dėlto daugeliui dar sunku susidoroti (statistiškai, pašikę ar pamyžę rankas plauna tik 3 vyrai iš dešimties). Ir galiausiai tai taps nebejuokinga – gal tada ir atsiminsite šį patarimą? Vaikas nuo mažens privalo sekti elementariomis higienos taisyklėmis. Pavyzdžiui, neverta valgyti iš vienos lėkštės ir gerti iš vienos stiklinės. Atsakymas į prašymą „duok atsikąsti“ turi būti tvirtas ir aiškus (žinoma, neigiamas). Galų gale, duokite savo vaikučiui daugiau kišenpinigių, kad jis visada turėtų savo nuosavą maistą, o prašantiems „atsikąsti“ atiduotų visą cepeliną. Delikačiai jam paaiškinkite, kad pasidalinti mikrobais su aplinkiniais jis dar spės suaugusiųjų gyvenime. Kol kas tegu mokosi. Ir rankas plauna su muilu.

PROBLEMA Nr. 5 – VAIKUTIS VISĄ LAIKĄ GRIEBIA MANO DAIKTUS (ir ne visada juos grąžina tinkamais naudoti)

„Tėteeeee, duok savo telefoną, duooook!“ – tai geriausia, ką gali išgirsti iš savo vaikučio, jei jis panorės paimti Jūsų aparatą. Kur kas dažniau partizanų antpuoliai įvyksta greitai ir be įspėjimo. Tarsi ką tik vaikas buvo užiėmęs kažkuo kitu kitame kambaryje, ir štai jau jis laužiasi į Jūsų laptopą! Tarsi juk jis turi viską, ko jam nereikėtų iš Jūsų? Tačiau ne! – kur kas įdomiau pasinaudoti pačiu brangiausiu ir trapiausiu gadžetu iš tų, kurie yra namuose. Užteks siuntinėti kvailas nuotraukas visiems mano „Msng“ kontaktams!

SPRENDIMAS

Yra manoma, kad svetimus daiktus griebia tie vaikai, kuriems trūksta meilės.  Esą jie tokiais būdais stengiasi atkreipti į save dėmesį. Tačiau teisingiau tokią vaikų kategoriją priskirti „neišauklėtiems“. Juk su svetimais žmonėmis jie gali elgtis lygiai taip pat? Atimkite iš savo vaiko jo mėgstamiausią daiktą ir įvertinkite jo reakciją. Vargu ar jis nuolankai gūžtels pečiais ir pasakys: „na ką, tėvai, matyt, taip reikia… Jei ką, štai ir mano mylimiausia mašinytė, geležinkelis ir meškiukas – imk, jei reikia“. Žinoma, jam Jūsų pretenzijos nepatiks, tačiau po kelerių panašių procedūrų refleksas turėtų išsivystyti. Ir netaupykite „ant vaikiškų planšečių“: jų pirkimas yra toks pat neišvengiamas, kaip dantukų fėjos apsilankymas sulaukus penkerių metukų! Laimei, yra specialios guminės įmautės ir tuos daiktus mėtyti tampa taip pat malonu, kaip ir krapšyti nosį… Ir taip, teks vaikui padaryti socialinių tinklų profilį. Kitaip jis viską pasidarys pats, o tokio atsakingo dalyko negalima atiduoti saviveiklai. Tik neužmirškite jo pasvordo!

PROBLEMA Nr. 6 – NESUPRANTU NIEKO IŠ TO, KAS VAIKUI MOKYKLOJE YRA UŽDUODAMA NAMŲ DARBAMS

Jie ką, tyčiojasi? Ne, rimtai! Maža to, kad vaikams, pradedantiems eiti į pirmą klasę, reikia mokėti skaityti, rašyti ir analizuoti konflikto problematiką kokio nors, tipo, kosmonauto Ragausko knygoje „Būties vienis ir konceptualioji prasmė“, tai dar ir spręsti sudėtingus uždavinius! Kadaise buvo pakankama du obuolius pridėti prie trijų slyvų – štai užduotėlė ir išspręsta. Dabar gi namų darbų užduotyse yra keliamos tokios sudėtingos žmogiškosios egzistencijos problemos, kad tėvai, jas skaitydami tiesiog jaučiasi kažkokiais daunais. Kaip minimum. Neįmanoma padėti savo vaikučiui, jei Jūs tiesiog nesuprantate uždavinio sąlygos. Internete Jūs rasite begalę tokių pat „lūzerių-tėvų“ forumų, ir nesėkmių ratas užsidaro. O juk priešakyje –  egzaminai. Ir jei jau dabar viskas taip sudėtinga – tai kas bus ateityje?

SPRENDIMAS

Tėvas vaikui turi būti autoritetas. Tačiau jei mokyklinė programa grasinasi pakišti tėvo reputaciją po priekalu – į procesą reikia įtraukti motiną. Neturite gėdytis to, kad neįsprendžiate pradinės mokyklos matematikos uždavinio. Jūs tiesiog mąstote kitomis kategorijomis. Visa tai yra už Jūsų būties paradigmos ribų. Tokie uždaviniai yra įveikiami tik vaikui koordinuojant savo pastangas su motinai. „Paklauskime mamos!“ – geriausia ir gana tauriai skambanti išeitis iš situacijos – galų gale, pripažįstant motinos ir moters svarbą visuomenės raidos procese. Ir galbūt šiandien Jums pavyks ramiai pasėdėti tualete? Na, ko ten rėki? Einu! Bėgu!

PROBLEMA Nr. 7 – IŠ VISKO, KĄ SAKAU, VAIKAS IŠGIRSTA TIK BLOGIAUSIA

Iš tokių dažnai vartojamų žodžių kaip “kilnumas”, “atsakomybė”, tvarumas”, “aplinkosauga”, “draugystė”,”vertybės”, “meilė”, “humanizmas” ir “bybys” vaikas visada atsimins tik paskutinįjį. Ir esmė ne šių žodžių išdėstymo tvarkoje. Keiksmažodžius vaikutis įsigeria taip gerai, kad būkite nors šimtą kartų pavyzdingiausias tėvas, vienas ne laiku ištartas žodis padarys Jūsų pavyzdingą padorią šeimą klasės draugų ir mokytojų akyse “kažkokia nusikaltėlių gauja”. Deja, net jei Jūs gebate susivaldyti, apsaugoti mažąjį žmogelį nuo keiksmažodžių yra neįmanoma – ir už tai ačių internetui.

SPRENDIMAS

Nedaužykite keikūnui per lūpas. Jis tada iš principo kartos tai už tai, kad jį už tai baudžia. Paaiškinkite jam, kas yra blogai (pagyvindami tą litaniją pasakojimais apie tai, kas yra gerai). Pats paprasčiausias būdas pasirodys pačiu veiksmingiausiu. Pateikite pavyzdžiu maksimaliai atstumiantį personažą, su kuriuo Jūsų vaikutis tikrai nenorėtų asocijuotis (pilna tokių Seime ar aukštuomenėje). Besiformuojančiose smegenyse atsidės ir tai, kad atitinkami žodžiai yra “negerų vaikų” prerogatyva. O tuo pačiu dar paaiškinsite savo vaikučiui ir žodžio “prerogatyva” prasmę.

PROBLEMA Nr. 8 – NEGALIU RAMIAI DULKINTIS SU SAVO ŽMONA

Vaikutis – tai kažkokia “juodoji skylė” su raudonais skruostais. Viską siurbia ir nieko neduoda. Iš pradžių jis atima lytinį gyvenimą, kuris pavirsta pastojimu. Tada jis atima komfortą, ir tas periodas vadinasi nėštumu. Tada jis atima miegą. Lygiagrečiai jis reikalauja didesnių ir didesnių išlaidų. Augdamas jis tiesiog atima ramybę. Ir kol jis nieko nesupranta, su jo mama dar galima užsiimti kažkuo intymiu. Tačiau užtenka vaikučiui pradėti nors kažką šiame gyvenime suprasti, seksas namuose pereina į pusiau legalų statusą ir pavirsta karštligišku skubėjimu. Ir tai vadinasi “vyro pareiga”?

SPRENDIMAS

Nuolatinė baimė to, kad vaikutis užeis į miegamąjį (pavydime, jei Jums sekasi užsiimti seksu kažkur tai kitur) pačiu netinkamiausiu momentu, žinoma, neprideda santykiams jokios romantikos. Laukti, kol vaikutis užmigs, žinoma, galima, tačiau atsiranda ir dideli šansai pačiam atsijungti. Geriausias būdas išsaugoti romantiką ir pakurstyti aistras – pasidaryti erotines išeigines nors kartą per mėnesį. Jei paliksite vaikutį seneliams ir seneliams ir skirsite laiką vienas kitam, t.y., žmonai), nieko baisaus neatsitiks.  Tačiau jei prie visų esamų problemų dar kaupti ir seksualinę įtampą – tai anksčiau ar vėliau ji prasiverš, ir visiems aplinkiniams taps oi kaip negerai! O juk ir be to vyrai gyvena trumpiau nei moterys. Gaila būtų palikti savo vaikutį našlaičiu tokių metų…