Kaip žinia, pasaulis pasidarė plokščias, ir nieko jau nebestebina tai, kad anglų princas sumaino sužadėtuvių žiedus su amerikiečių aktore (dubliuotos rasinės kilmės, ir, hm, dar ir išsiskyrusia!). Tačiau tuo pačiu pasaulis visada buvo ir bus gražus savo įvairove, o ir panašumų jo žmonės visada turės kur kas daugiau, nei skirtumų.

Mes, lietuviai, taip pat esame dinamiška ir neatsiejama to pasaulio dalis. Ir transkultūrinės, transreliginės, transetninės ar transrasinės poros ar šeimos, nors dar kartais ir stebina, bet neišvengiamai tampa vis labiau įprasta mūsų gyvenimo kasdienybe. Po pasaulį pasklidę mūsų tautiečiai, pas mus dėl kažin kokių priežasčių atkakę ir visiškai dėl nesuprantamų priežasčių užsilikę užsieniečiai taip pat dalyvauja didžiojoje reprodukcinėje loterijoje – mums patinka kitataučiai, o mes patinkame jiems. Nes meilė įveikia visas kliūtis.

Tačiau, kad tai įvyktų kuo lengviau ir neskausmingiau, pravartu žinoti bent jau bendrąsias mūsų ir kitų mums ypač artimų dviejų tautų – britų bei amerikiečių pasimatymų tradicijas. Mat, draugauti su britu ar amerikiete nėra tas pats, kai su savais. Egzistuoja daug pasaulėžiūros skirtumų, ir tie skirtumai kartais yra stebinantys.

Žinoma, tai tik paviršutiniškas apibendrinimas, padarytas remiantis pažinčių sistemos „Juodojo deimanto klubo“ analize ir mūsų tautiečių patirtimi. Viskam yra išimtys ir aplinkybės, savaime suprantama. Tačiau tos išimtys tik patvirtina pamatines taisykles, o pažinti žmones ir yra bene įdomiausias užsiėmimas šiame gyvenime.

Taigi, žinokite, pravers:

ALKOHOLIS YRA SVARBI PASIMATYMO DALIS BRITANIJOJE, BET NE LIETUVOJE AR AMERIKOJE

Alkoholis visomis jo formomis ir vartojimo principais yra neatsiejama britų gyvenimo dalis, tad nieko nuostabaus ir neįprasto pirmojo pasimatymo metu abiems jo dalyviams išlenkti vieną kitą pintą alaus ar šiek tiek įmantriau – vyno (be to, praktiškai visos Britanijos vietos, tinkamos pasimatymui tiekia alkoholinius gėrimus). Ir nors daugelis amerikiečių taip pat yra linkę prieš pasimatymą pasidrąsinti alkoholiu, toje šalyje tai visgi nėra laikoma privalomu dalyku.

Lietuvių požiūris į alkoholį pasimatymo metu yra šiek tiek dviprasmiškas. Viena vertus, statistiniam lietuviui be trijų bokalų alaus išvis neatsiriša liežuvis. Iš kitos pusės, gerti baisu, nes tradiciškai į pasimatymą atvykstama automobiliu (nes išlipti iš troleibuso ar pasimatymo pabaigoje kviesti „Uber“ moteriai yra blogo tono ženklas). Be to, tiek vyras, tiek moteris pirmojo pasimatymo metu užsisakantys alaus, konjako, viskio ar vyno iškart kelia nepageidaujamas insinuacijas apie polinkį alkoholiui.

ANTROSIOS PUSĖS PRISTATYMAS TĖVAMS NĖRA SVARBUS BRITAMS, TAČIAU BŪTINAS LIETUVIAMS IR AMERIKIEČIAMS

Pasikviesti naują vaikiną ar merginą į namus pristatyti savo tėtei ir mamai yra taip svarbu amerikiečiams, jog šis įvykis yra tapęs daugybės Holivudo filmų siužetu su begale kuriozinių situacijų. Mat, amerikiečiams išties nuoširdžiai rūpi, ką apie partnerę/į galvoja jų tėvai, kai tuo tarpu britai yra įsitikinę, kad, jei jų tėvams kažkas nepatinka, tai jau tik jų pačių reikalas.

Lietuviška tradicija nereikalauja iškart supažindinti savo antrosios pusės su tėvais dėl keleto priežasčių – tam reikia gilesnių ir ilgesnių santykių, nes vizitas pas tėvus iš esmės reiškia rimtus ketinimus ateičiai. Be to, jauni lietuviai yra linkę gėdytis savo tėvų – konservatyvių, neprasisiekusių, jautriai dirglių kitų žmonių politinėms pažiūroms, nepatenkintų valdžia, galiausiai, nuolat kamantinėjančių „kada ženysitės“ ir išvis gadinančių kuriamą šaunaus vaikino ar padorios merginos įvaizdį.

BRITAI NORI KUO GREIČIAU PAMATYTI SAVO POTENCIALIĄ ANTRĄJĄ PUSĘ, AMERIKIEČIAI IR LIETUVIAI TEMPIA LAIKĄ

Kaip rodo praktika, Amerikoje naujiems pažįstamiesiems kartais trunka net keletą savaičių susirašinėti tik elektroninėmis žinutėmis, kol ateina laikas apsikeisti telefono numeriais, o tiesioginio susitikimo galima tekti laukti net porą mėnesių. Britai greitesni ir nešvaisto laiko veltui. „Kuo greičiau, tuo geriau“ arba, kaip nevykusiai juokauja senoji Lietuvos karta, „anksčiau sėsi, greičiau išeisi“. Juoba skuba pasimatyti padeda išvengti bereikalingų interpretacijų ir koduotų pranešimų–dviprasmybių.

Lietuviai taip pat yra linkę „tampyti gumą“. Per greitas pasiūlymas susitikti gali reikšti desperaciją, piktus kėslus ar tiesiog „laisvo elgesio“ pasaulėžiūrą. Kaip sakoma, brandus vaisius yra skanesnis.

BRITAMS IR LIETUVIAMS YRA SVARBU SUSITIKINĖTI TIK SU VIENU ASMENIU, AMERIKIEČIAI – LIBERALESNI

Daugumai amerikiečių monogamija, matyt, nėra svarbus dalykas, ir jie gali vienu metu matytis su keletu potencialių kavalierių ar damų, kol išsirenka, kuris iš jų gali būti pakeltas į aukštesnį santykių lygį. Britų ir lietuvių požiūris į tai yra skirtingas – vienu metu flirtuoti su keletu asmenų yra laikoma tiesiog neištikimybe (neretai – „barakudiškumu“ ar prostitucija), nepriklausomai nuo santykių progreso ar perspektyvų.

BRITAI IR LIETUVIAI NORI MATYTIS TIK VAKARE, AMERIKIEČIAMS TINKA IR DIENOS METAS

Kam laukti? Amerikiečiai nemato problemos pasimatyti su potencialiu partneriu ir per pietus arba prie kavos puodelio darbo metu. Mat, jų požiūriu, dieninė aplinka yra paprastesnė ir labiau atpalaiduojanti. Tačiau Britanijoje ir Lietuvoje pasimatymas yra „svarbiausias dienos įvykis“, reikalaujantis romantiškos vakaro prietemos, tuščių gatvių ir gundančių miesto žiburių.

BRITŲ MOTERYS YRA LABIAU ATSIPALAIDAVUSIOS PASIMATYMŲ METU, NEI AMERIKIETĖS AR LIETUVĖS

Sakoma, kad per pirmąjį pasimatymą nesutinki tikrojo žmogaus, o sutinki tik jo „atstovą“. Britų merginos elgiasi natūraliau – valgo ir geria, ką tik nori, o štai amerikietės ir lietuvės yra labiau susirūpinusios savo išvaizda, laikysena ir bendrai pasirodymu. Tas amžinas lietuviškas prakeiksmas „ką žmonės pagalvos“ verčia mūsų moteris elgtis padoriai, vartoti norminę leksiką ir kalbėti labai jau politiškai korektiškai, stengiantis padaryti gerą pirmąjį įspūdį.

BRITAI LENGVIAU SUTINKA PASIMATYTI NAMUOSE IR RAMIAI TEN PRALEISTI VAKARĄ, LIETUVES IR AMERIKIETES „JUK GALI IŠPRIEVARTAUTI“!

„Nori pažiūrėti su manimi filmą ir ramiai padrybsoti ant sofutės kramtant spragėsius?“ Tai tipiškas kvietimas praleisti šeštadienio vakarą naujajai britaniškajai porai. Amerikiečiai ir lietuviai vengia apsilankymų nepažįstamų žmonių būstuose – „maža kas ten laukia apsiginklavęs kirviu ar klofelinu!“ – ir kur kas mieliau renkasi prašmatnesnes vakarienes restorane, klubus ar viešus renginius. Bet kuriu atveju, ten, „kur daug žmonių“. Jei ką.

BRITAI LIBERALESNI SEKSO ATŽVILGIU, AMERIKIEČIAI IR LIETUVIAI LAIKOSI TAISYKLIŲ

Nerašyta amerikietiška, o ir lietuviška taisyklė yra ta, kad žmonės (ypač moterys), patenkantys į lovą „per anksti“ rizikuoja prarasti šansus tolesniems rimtiems santykiams. Britai yra liberalesni ir į lovą krenta tada, kai juos gena tam tinkama nuotaika. Pasimylėti pirmojo pasimatymo metu Britanijoje nėra didelė problema ar iššūkis. Amerikiečiai ir lietuviai laiko kartelę aukščiau – sekso reikia nusipelnyti ir daug kartų įrodyti antrajai pusei, kad esi jo vertas.

LIETUVIAI IR BRITAI NEMĖGSTA „SUDVIGUBINTŲ“ PASIMATYMŲ

Nė vienas britas niekada nėra sakęs: „eikime į pasimatymą keturiese, tai bus nuostabu!“. Vos keli lietuviai yra tai išbandę, ir jiems nepatiko. Gi amerikiečiai yra labiau linkę į „grupinį pasimatymą“, jo nevengdavo ir serialo „Seksas ir miestas“ herojės. Holivudui tokia kombinacija irgi patinka.

BRITŲ VYRAI YRA NE TOKIE SUSIREIKŠMINĘ, KAIP LIETUVIAI AR AMERIKIEČIAI

Statistine prasme, vidutiniškas amerikietis bei lietuvis yra rafinuotesnis, nei britų vaikinas. Taip, britai nėra tokie susikaustę kaip mes, nes nevengia išgerti ir demonstruoti savo ypatingąjį humoro jausmą. Bet dar nežinia, ar tai geriau, nei sėdėti susireikšminus visą vakarą ir vaizduoti, kad esi susirūpinęs viso pasaulio reikalais.

BRITAI NEKVIEČIA Į PASIMATYMUS NEPAŽĮSTAMŲ ŽMONIŲ, LIETUVIAI IR AMERIKIEČIAI YRA LINKĘ RIZIKUOTI

Ar tai būtų naktinis klubas, ar sporto salė, Amerikoje ir Lietuvoje dažnai užtenka akių kontakto ir trumpo pašnekesio, kad būtų apsikeista telefono numeriais. Amerikoje, o ir Lietuvoje yra visai priimtina eiti į pasimatymą su visiškai nepažįstamu žmogumi (taip vadinamasis „aklasis pasimatymas“). Britanijoje tai nėra taip paprasta ir lengva. Ten priimta kviesti į pasimatymą žmones, kuriuos bent kiek pažįsti arba konkrečiai domiesi. Dažnai pasimatymai prasideda nuo bendrų interesų būrelio, pvz., fotografijos ar mezgimo mylėtojų.

„20 KLAUSIMŲ“ NĖRA TIPIŠKAS BRITANIŠKOJO PASIMATYMO ELEMENTAS, NES BRITAI, KAIP IR LIETUVIAI YRA LINKĘ KALBĖTI TIK APIE SAVE

Amerikiečiai pasimatymo metu mėgsta užduoti naujajam potencialiam partneriui daug klausimų – apie jo kilmę, išsilavinimą, ambicijas, ateities planus ir pan., siekdami kuo greičiau ir geriau pažinti vienas kitą. Tačiau toks bendravimas britams gali atrodyti formalus interviu, o štai lietuviams, kuriems yra nebūdingi socialiniai bendravimo įgūdžiai, tai gali atrodyti „ataka“ ir „brovimasis į asmeninę erdvę“. Todėl britai mažiau kreipia dėmesį į partnerio anketinius duomenis ir linkę kalbėti apie einamuosius reikalus (visa reikiama informacija iš to išplaukia savaime). Lietuviai yra labiau linkę išvis tylėti. Nes dažnai nežino, apie ką kalbėti. Vienintelė lietuvių vyrų išties mėgiama tema – apie tai, koks jis šaunus ir kietas.

ANTROSIOS PUSĖS PAJAMOS AMERIKOJE YRA SVARBU, BRITANIJOJE NĖRA SVARBU, O LIETUVIAMS ĮDOMU

Nepaisant visuotinio stereotipo apie tai, kad pokalbis apie kito žmogaus pajamas, uždarbį ar sukauptą turtą yra „tabu“, Amerikoje nėra nemandagu išsiaiškinti (slapta ar atvirai), kas kiek uždirba, ir ką jau turi. Britanijoje tai laikoma dideliu įžeidimu ir snobizmo požymiu, didesnį dėmesį teikiant antrosios pusės asmenybei. Lietuviams tai įdomu, tačiau klausti apie tai jie drovisi. Tačiau atviros kitos pusės kalbos apie savo uždarbį yra laikomos neskoningu ir netaktišku gyrimusi.

BRITAI IR LIETUVIAI NESIVEDA NAUJŲ MERGINŲ Į ŠEIMOS RENGINIUS, AMERIKIEČIAI DĖL TO NESUKA GALVOS

Į tokius, kaip giminaičių vestuvės arba jubiliejai. Amerikiečiai yra labiau linkę supažindinti net sau mažai pažįstamus žmones su savo aplinka – dar vienas Holivudo mėgiamas naratyvas.

BRITAI NELINKĘ APMOKĖTI VISOS SĄSKAITOS, LIETUVIAI IR AMERIKIEČIAI SIEKIA PADEMONSTRUOTI DOSNUMĄ

Mielosios Lietuvos moterys, nė nesitikėkite, kad pirmojo pasimatymo metu britų vyras restorane džentelmeniškai paims jūsų sąskaitą! Tiek britų vyrai, tiek moterys yra įsitikinę, kad pasidalinti sąskaita yra politiškai korektiška ir teisinga. Tačiau amerikiečiai ir lietuviai šiuo klausimu yra konservatyvesni, ir mūsų vyrai dažniau viską apmoka.

BRITAI MAŽIAU KREIPIA DĖMESĮ Į SAVO IŠVAIZDĄ, AMERIKIEČIAI IR LIETUVIAI YRA LABIAU PASITEMPĘ

Britas į pasimatymą gali ateiti vilkėdamas kad ir sportinį treningą. Amerikiečiai ir lietuviai stengiasi atrodyti gerai. Kaip sakoma, „pagal išvaizdą sutinka, pagal protą palydi“. Be to, „niekada neturėsi antros galimybės padaryti pirmąjį įspūdį“.

BRITAI TURI MAŽIAU TAISYKLIŲ, NEI AMERIKIEČIAI, O LIETUVIŲ TAISYKLĖSE – BETVARKĖ

Amerikoje egzistuoja daug tradicijų ir taisyklių, pvz., kada galima skambinti merginai po pasimatymo. Kiek ilgai reikia laukti, kol atsiguls į lovą. Po kiek laiko bus galima susitikti jos tėvus. Britanijoje viskas ne taip formalu. Lietuvoje? Kaip kam patinka.