Vieni Holivudą dievina, kiti – niekina. „Bet niekas negali paneigti fakto, kad jau daugiau kaip šimtą metų tai yra sėkmingai veikianti verslo mašina“, – šypteli žurnalistas, rašytojas, televizijos laidų vedėjas Giedrius DRUKTEINIS (45). Daug metų Holivudu domėjęsis iš tolo, šįsyk jis nutarė pats nuvykti ir savo akimis įsitikinti, kaipgi veikia ta mašina.

 

GRYTĖ LIANDZBERGIENĖ

 

Amerikoje tau turbūt jau teko lankytis? Ar anksčiau ten vykdavai kaip turistas?

 

Šis kartas buvo ketvirtas. Pirmą sykį į Ameriką nuvykau 1992-aisiais JAV ambasados kultūros skyriaus siuntimu – rinkau medžiagą savo knygai „Vietnamo karas“. Antrą kartą skridau į komandiruotę kaip „Lietuvos avialinijų“ darbuotojas, trečią sykį – tiesiog apsipirkti. Pamenu, prieš dvidešimt trejus metus Vašingtone pirmą kartą užėjau į savo dabar mėgstamiausios drabužių firmos „Brooks Brothers“ parduotuvę ir nelėtindamas žingsnio išėjau, nes supratau, kad tai – dar ne man. O vėliau gyvenimas akivaizdžiai pagerėjo… Šįsyk užėjau į tos pačios firmos parduotuvę Holivude, sviedžiau ant prekystalio devynis dolerius ir įsigijau baltų sportinių kojinių porą – iš principo!

 

Kokiomis aplinkybėmis išvykai į Holivudą, kas tau padėjo patekti į kino studijas?

 

Nesu kinematografininkas ir niekada nepuoselėjau ambicijų tapti aktoriumi ar filmų prodiuseriu. Tačiau televizija ir kinas yra tapę tokia svarbia mūsų gyvenimo dalimi, kad bet kuriam mąstančiam žmogui kyla klausimų, kaip veikia ši industrija. Pats esu rašęs apie Holivudą, nors niekada nebuvau jame lankęsis. Lietuva turi daug ryšių su šiuo svajonių ir iliuzijų fabriku, jame dirba nemažai mūsų tėvynainių, ir jei tik atsiranda noras, tuos ryšius nesunku materializuoti ir atsidurti „Warner Bros.“ ar „Universal“ studijose. Manimi mielai pasirūpino Eleonora Jonušienė, „Warner Bros Entertainment“ Tarptautinių strateginių rinkos tyrimų direktorė, bene aukščiausią postą korporacinėje Holivudo hierarchijoje užimanti lietuvė.

 

Didžiosios Holivudo studijos mielai priima stažuotojus ar besidominčius užsieniečius, nes kino industrija yra neatsiejama amerikietiškos kultūros dalis ir idealų ruporas. Manau, daugeliui būtų pravartu pamatyti tą virtuvę iš arti, nors įspėju – rasti atsakymus į rūpimus klausimus nėra taip jau paprasta, nes įmantrias pareigas einantys asmenys studijose dažniausiai išmano tik savo siaurą specifinę sritį.

 

Kur apsistojai? Kaip keliavai po šalį?

 

Gyvenau ir pas gerus žmones, ir viešbučiuose. Kelias dienas praleidau Los Andžele, paskui nuomotu automobiliu aplankiau Silicio slėnį San Fransiske, Las Vegasą, San Diegą ir Meksiką. Viena smagiausių patirčių – apsistoti pakelės moteliuose, kokius matome kino filmuose, ir įspūdinguose Las Vegaso viešbučiuose – neįtikėtinai pigiuose, tačiau kupinuose pagundų išleisti visus turimus pinigus. Holivudo žvaigždžių alėjoje net nebūčiau susivokęs, jei pakeleivis nebūtų bakstelėjęs pirštu: ji įspūdingai atrodo tik atvirukuose, o tikrovėje yra blanki eilinė Holivudo gatvė. Aktorių namų beveik neįžvelgsi pro aukštas tvoras, o garsiosios raidės „Hollywood“ matomos tik iš tolo. Graži iliuzija, banali tikrovė.

 

Kelionės tikslas visgi buvo kino kompanijos. Taigi – kas slepiasi jų viduje?

 

Kadaise Waltas Disney pasakė: „Jei tai perka, vadinasi, tai – menas.“ Tai puikiai atitinka Holivude egzistuojančią pragmatišką nuostatą: visų pirma pinigai, paskui – menas. Kiekvieno aktoriaus, režisieriaus ar scenaristo karjera vertinama pagal šią schemą – kiek tu gali uždirbti pinigų. Kas juos sumoka? Žinoma, žiūrovas, tad iš esmės visa produkcija kuriama atsižvelgiant į jo skonį, viltis, neišsakytus pageidavimus ir žmogiškuosius instinktus. Štai tokio mokėjimo dirbti žiūrovui mūsų, lietuvių menininkai turbūt dažnai ir pristinga… Anksčiau sukdavau galvą: kokiu principu studijos renkasi finansuojamų filmų temas? O, pasirodo, tai – matematiškai apskaičiuotas procesas, paremtas įvykiais pasaulyje. Išauga terorizmo grėsmė – šekite filmą apie superherojus, galinčius apginti naciją. Garsiai nuvilnija koks nors teismo procesas – prašom, filmas apie kalėjimą. Zondas nusileidžia Marse – štai jums filmas apie tarpgalaktines keliones.

 

Ir dažniausiai tie filmai turi netgi dvi skirtingas pabaigas. Tradiciškai viena pabaiga yra gera, kita bloga, ir jos skirtos skirtingoms žiūrovų rinkoms. Kokią kam pasiūlyti, nusprendžia tyrimai. Pavyzdžiui, šiemet „Oskarui“ nominuoto „Amerikiečių snaiperio“ originalo pabaigoje herojus nušaunamas. Tačiau tyrimas parodė, kad žiūrovai nepageidauja to matyti, ir oficialia pabaiga tapo patriotinius jausmus keliančios nežinia kaip žuvusio herojaus laidotuvės – apie jo žūtį informavo tik užrašas ekrane. Kitas pavyzdys – lietuviams gerai pažįstamas filmas „Aš esu legenda“. Mes matėme europietišką pabaigą, kai Willo Smitho herojus susisprogdina kartu su jį persekiojančiais zombiais. O amerikietiškajame variante Smithas grąžina zombiams belaisvės kūną, taikiai su jais išsiskiria ir lieka gyvas – ir žiūrovai patenkinti, ir galima kurti filmo tęsinį. Holivude visi žino: europiečiai mėgsta blogas ir kruvinas filmų pabaigas, amerikiečiai, kinai ir indai pirmenybę teikia geroms. Arabų šalims skirtuose filmų variantuose išnaikinamos visos nuogybės: „Sekso ir miesto“ ten tikrai niekas nerodo. Kol dar veikė vaizdajuosčių nuomos salonai, didžiausias jų tinklas JAV „Blockbuster Video“ priklausė mormonams, o šie yra nusistatę prieš smurtą: todėl kino filmai buvo perdaromi ir redaguojami specialiai šio tinklo nuomos punktams.

 

O kaipgi kūrėjo idėja, meniniai siužeto vingiai, istorijos moralas?..

 

Svarbiausia – pinigai, ir tiek. Tuo paremtas netgi savotiškas tenykštis požiūris į fizinį žmogaus grožį: „Gražu yra viskas, iš ko galima uždirbti pinigų“, o moralas Holivudo filmuose yra vienas – viskas bus gerai, yra, kas apgins mūsų gyvenimą ir vertybes – kuo, beje, ir nori tikėti kiekvienas šios planetos gyventojas.  Beje, man visada rūpėjo suvokti, iš ko Holivude tie pinigai daromi, jei dauguma didžiųjų studijų statomų kino filmų yra nuostolingi. Jų biudžetus ir pajamas nesunku rasti internete. Pavyzdžiui, iš aštuonių kino filmų, šiemet nominuotų „Oskarams“, vienintelis „Amerikiečių snaiperis“ iki apdovanojimų buvo uždirbęs pelno. Kiti tapo pelningi tik po ceremonijos, ir tai ne visi. O atsakymas paprastas: pavienių filmų pelnas kompensuoja dešimčių atnešamus nuostolius. Holivudo studijoms pigiau išlaikyti savo milžinišką infrastruktūrą, palaikant ją nuolat veikiančią, nei daryti prastovas.

 

Tikriausiai teko lankytis Holivudo studijose įrengtose filmų ir serialų filmavimo aikštelėse: jos tave kuo nors nustebino?

 

Žmonės sako: nežiūrėk, kaip gaminamos dešrelės, nes nebenorėsi jų valgyti (juokiasi). Ypač atsižvelgiant į tai, kad dauguma filmų yra filmuojami tuščio „žalio ekrano“ fone, kuriame reikiama aplinka yra sukuriama kompiuteriais – taip „tuščiai“ yra filmuojami visi filmai apie superherojus ir man net pagailo aktorių – vis dėlto sunku yra vaidinti įsivaizduojamoje aplinkoje. Net kaip žiūrovas pamatęs, kokiomis primityviomis priemonėmis išgaunami vaizdo ar garso efektai, šiek tiek nusivili ta iliuzija. Pavyzdžiui, lietaus lašai filmuojant yra keturis kartus didesni už įprastus. Lietaus garsas įrašomas iš laistytuvo pilant vandenį ant stiklo, po kuriuo pakištas mikrofonas. Jūros bangų mūšą sukelia šukomis braukomas celofanas, moteriškų batelių kaukšėjimą – medinio plaktuko smūgiai per granitinę plokštę. Vietoj kokaino aktoriai šniaukščia pieno miltelius. Peilis, smeigiamas į žmogaus nugarą, laikui bėgant „patobulėjo“: seniau jis būdavo įbedamas į duonos kepalą, pritvirtintą prie aktoriaus kūno, dabar – peilio geležtė tiesiog sulenda į rankeną. Dūžtantis lango stiklas būna pagamintas iš skaidrios lydyto cukraus plėvės, kuri efektyviai subyra į tūkstančius smulkių šukių, – iš tos pačios medžiagos gaminami ir į aktorių galvas dūžtantys buteliai. Nespalvoto kino laikais kraują vaizdavo šokolado sirupas, šiandien – raudoni maisto dažai ir kečupas. Viskio ir konjako aktoriams niekas neduoda – jie geria arbatą. Ašaros išgaunamos į aktoriaus akį įlašinant glicerino ir pučiant į ją ploną oro srovelę, nuo kurios jis ima tekėti skruostais. Net cigaretės netikros: Kalifornijos įstatymai draudžia rūkyti darbo vietoje, o studijos filmavimo aikštelė oficialiai klasifikuojama kaip darbo vieta, todėl ekrane rūkantys aktoriai pučia ne tabako dūmus, o rūkstančio šlykštaus mėtinio skonio garus.

 

Mane nustebino baldai, specialiai gaminami žemesnio ūgio megažvaigždėms vyrams, tokiems kaip Tomas Cruise’as ar Dustinas Hoffmanas. Visi jų aplinkoje filmuojami baldai yra ketvirčiu mažesni, greta jų einantiems aukštesniems aktoriams iškasamos specialios tranšėjos, o Tomas Cruise’as avi specialios formos aukštakulnius batus. Žinoma, jis ir filmuojamas specialiu kampu – šiek tiek iš apačios. Optinių triukų ten begalė… „Warner Bros.“ studijoje matyta serialo „Draugai“ filmavimo aikštelė, šiandien jau paversta muziejumi, turi ypatingą savybę: jos priekiniame plane stovintys puodeliai, šaukšteliai, kėdės yra mažesni nei tie patys daiktai, esantys galiniame plane, – kad ekrane visi atrodyti vienodo dydžio.

 

Ar lietuviams aktoriams įmanoma prasimušti į Holivudą?

 

Maniau, kad turėjau labai aiškų planą, kaip tai padaryti (juokiasi). “Warner Bros” darbuotojams pareiškiau, kad esu girdėjęs apie tai, jog eiliniai piliečiai, norintys nusifilmuoti kokiame nors kino filme, gali sumokėti tam tikrą sumą pinigų, už kurią Bruce Willis masinių muštynių scenoje tokiam savanoriui smogia į veidą, sumokėjus dar daugiau – Arnoldas Schwarzeneggeris iškėlęs pilietį virš galvos permeta per barą, o dar daugiau – Jackie Chanas sudaužo tokiam entuziastui į galvą šampano butelį. Taip ir mačiau ryškų vaizdą – mano mėgiamas aktorius Giedrius Savickas (arba Ramūnas Rudokas) vaidina prie baro miegantį girtą kaubojų, prasidėjus riaušėms vaizdingai pabunda, Robertas De Niro jam į galvą sudaužo butelį, G.Savickas nepasiduoda, tada gauna kumščiu į veidą nuo De Niro partnerio Al Pacino, Giedrius kimba jam atgal į atlapus, kol trečiasis – tarkime, Tomas Cruisas nepermeta jo per ketvirčiu sumažintą stalą, kuris, be abejo, sulūžta. Ir tai G.Savickui kainuoja tik pusantro tūkstančio dolerio, tačiau tokiu vaidmeniu didžiuotis galima jau visa likusį gyvenimą. Deja, “Warner Bros” vadybininkai man atsakė, kad tokia sistema gal ir veikė senais laikais, pries keliasdešimt metų, kol aktorių profsąjungos ir draudimo kompanijos dar nebuvo užvaldžiusios filmavimo aikštelių, juoba kad šiais laikais muštynės ar išvis kritimas yra profesionalių kaskadininkų meistriškumo prerogatyva. Tačiau man pažadėjo pagalvoti, kaip tokią sistemą atgaivinti ir įdiegti – kad kuo daugiau jaunų talent iš Lietuvos galėtų pradėti savo kelią į kino Olimpo viršūnę (juokiasi).

 

Kokiose dar kompanijose, kur ne taip paprasta įžengti pasauliečiui, teko lankytis?

 

Silicio slėnyje aplankiau „Facebook“ ir „Google“ biurus. „Facebook“, kurio akcijų pats turiu, būstinėje nuoširdžiai susirūpinau neišvydęs nė vieno savo ar vyresnio amžiaus žmogaus. „Google“ biuras, garsėjantis korporacine kultūra, apskritai priminė jaunimo sąskrydį ar stovyklą: darbuotojai lauke žaidė kvadratą, špagavosi guminėmis špagomis, laigė su šunimis… Tame erzelyne dairiausi serverių, žinančių atsakymus į visus klausimus, ir talpyklų, kaupiančių informaciją apie mus, tačiau man buvo atsakyta, kad jie slepiasi „už užuolaidų“. Silicio slėnyje netikėtai pasijutau labai senas, nes tokių šiuolaikinių darbo principų jau nebesuprantu. Guodė tik mintis, kad tie išminčiai, kondensuojantys jaunatvišką entuziazmą, galbūt yra mano amžiaus.

 

Kalifornijoje sutikai tautiečių? Kokie jie tau pasirodė?

 

Kaskart Amerikoje sutinku veiklių ir daug pasiekusių lietuvių. Susidariau įspūdį, kad ten tautiečiai tampa atlaidesni, smagesni ir mandagesni. Nors gyvenimas nėra rožėmis klotas ir doleriais tikrai nelyja, tačiau visi mano sutiktieji lietuviai demonstravo nepataisomą optimizmą ir tikėjo, kad sėkmė laukia čia pat. Amerikoje puoselėjamas „self-made man“ kultas: norint tapti turtingam, visai nebūtina vogti ar užimti politinio posto. Vytautas Landsbergis kadaise sakė, kad Lietuvai reikia daugiau Amerikos ir mažiau Rusijos. Manau, jis turėjo galvoje ne mėsainius, o būtent tą amerikietiškąjį optimizmą.

 

Su kokiomis mintimis ten nuvažiavai ir su kokiomis – grįžai? Kokią esminę žinutę parsivežei?

 

Iš Amerikos į Lietuvą visada grįžtu sužvėrėjęs, nes niekaip nesuprantu, kodėl mes neįstengiame iš tos šalies perimti gerosios patirties. Los Andžele aplankiau Ronaldo Reagano kapą ir nusipirkau šaldytuvo magnetuką su sakraline prezidento fraze: „It can be done“ (perfrazuotai – „Viskas įmanoma“). Tą užrašą matau kiekvieną rytą, ir tėvynainiams nuolat kartoju, kad viskas yra įmanoma – ir „Euroviziją“ laimėti, ir „Žuvėdros“ šokių kolektyvui pinigų užsidirbti, ir jaunuoliui dorai tapti turtingam, ir pensininkui susigrąžinti orią savigarbą. Holivudo filmai patinka pasauliui, nes jie perša tą pačią nuostatą – kad ir kas tu būtum filmo pradžioje, pabaigoje nugalėsi priešus ir išeisi nešinas lagaminu su milijonu dolerių. Nes viskas įmanoma, juolab kad yra iš ko pasimokyti. Sakote, Holivudo kultūra – šlamštas?.. Ten jums atsakytų: „Jei manai, kad mano filmas yra šlamštas, dėk šalia savąjį ir palyginkime, kuris uždirbo daugiau pinigų. Sakai, neturi tokio filmo? Neturi išvis jokio filmo? Tai ko kišiesi į pokalbį?“

 

Jau bandei amerikietiškąją patirtį pritaikyti lietuviškoje televizijoje?

 

Grįžęs į Lietuvą, vakare jau filmavausi LNK laidoje „Supermiestas“. Kai vis dar kupinas entuziazmo ir polėkio pradėjau mokyti laidos dalyvius, kaip pasirodymus padaryti įspūdingesnius, pavyzdžiui, kaip Las Vegase ar Holivude, pirmoji reakcija, kurios sulaukiau, buvo gana tiesmuka – „Varyk atgal į tą savo Holivudą!“ (Juokiasi.) Mielai tai ir padarysiu, bet tik tada, kai Lietuvoje, anot Juozo Baltušio, padirbėję „tris Amerikas turėsime“. Dar lieka truputį patobulinti savo kalbų ilgumą, nes Holivude visa ko siūlytojams sakoma: „Šiame pasaulyje tik du dalykai yra per trumpi: tai tavo gyvenimas ir vyriškas instrumentas. Visa kita – per ilga. Trumpink.“ Taip ir stengiuos kalbėti kuo trumpiau (juokiasi).

 

(Interviu spausdintas žurnale ŽMONĖS)